נוקיה, בעבר מלכת העל של עולם הסלולר, עם נתח שוק של כמעט 50% בארץ רק לפני 5 שנים, וודאי תעדיף לשכוח את השנים 2008-2012, במהלכן צללה בקצב צניחה חופשית מיצרנית הסלולר הגדולה בעולם למקום שלישי בקושי, ומיצרנית מובילה בתחומי הטכנולוגיה והאמינות לנשרכת הרחק מאחורי חברות שעד לא מזמן היו מתחרות שוליות בשוק, ובמרכזן סמסונג (שבסוף שנות ה-90 שקלה ברצינות לסגור לחלוטין את חטיבת הסלולר שלה) ואפל (שבאותן שנים היתה על סף פשיטת רגל).

לפני שנתיים החליט מנכ"ל נוקיה הטרי דאז, סטיבן אלופ, להשליך לסל המחזור את הפלטפורמה הכושלת של החברה, סימביאן, כמו גם את החלופה הכושלת לא פחות MeeGo, ולהסתמך באופן בלבדי על Windows Phone של מיקרוסופט בניסיון אחרון להציל את החברה מקריסה. אחרי דור ראשון של מכשירים שהוצג בחופזה והתבסס על N9 מבוסס ה-MeeGo וחסר הכפתורים, בשלהי השנה שעברה הציגה החברה לראשונה מכשירים שתוכננו מאפס במטרה להפוך למובילי קטגוריית הסמארטפונים החלונאיים. לקחתי את Lumia 820, הזול מבין השניים, לסקירה מקיפה, וזו התרשמותי.

קופסא

בדרך כלל הקופסא אינה גורם משמעותי בסקירות, אך מאחר ואני מאמין בכך שהאריזה היא נקודת המגע הראשונה של המשתמש עם המוצר, איני יכול להתעלם ממנה. בתחום זה עשתה נוקיה את העבודה הטובה ביותר: כל מכשירי החברה, וכמובן גם מכשירי לומיה, מגיעים באריזות ידידותיות לסביבה ולמשתמש. גם הקופסא החיצונית וגם חלקיה הפנימיים מורכבים מנייר/קרטון, ללא פלסטיק כלל. הקופסא החיצונית היא מנסרה שדופן אחת שלה חסרה, ומתוכה נשלפת כמגירה הקופסא הפנימית, בה מונח המכשיר עצמו על משטח קשיח מבוסס נייר. מתחתיו נמצא נרתיק מנייר מקופל הכולל את חוברת ההדרכה הבסיסית (מאוד), ולאחר שליפת המכשיר ותיקיית ההוראות מתגלה תחתית הקופסא, מחולקת ע"י שתי מחיצות לשלושה חלקים המאכלסים את כבל ה-USB, תקע חשמל המתחבר לכבל ה-USB ואוזניות בצבע זרחני. התיאור אולי נשמע מסובך, אבל פתיחת קופסה כזו אורכת לא יותר מ-10 שניות גם עבור מי שאינו מכיר את הרעיון, ולדעתי מקנה הנאה רבה מחוסר הצורך להיאבק ע"מ לשלוף את הרכיבים השונים לפני השימוש.

חומרה

לומיה 820, כמו כל הסמארטפונים החדשים של נוקיה, מצויד בתכונה מרכזית בולטת מאוד: הצבע. מלבד הגרסא השחורה שלו, בעלת מראה מט וסולידי מאוד, הוא מוצע בשלל צבעים צעקניים להחריד וזרחניים עד כדי חשש לחשיפה לקרינה נוקיו-לומית (במלים אחרות: הוא גורם ליד האוחזת בו להיראות כאילו היא זוהרת בצבע המכשיר) – או, לחילופין, למבטי שנאה (מצד גברים) או קנאה (מצד נשים). בנוסף, הוא חוזר לימי הזוהר (תרתי משמע) של הפאנלים המתחלפים, ומציע למשתמשים לרכוש או להדפיס בעזרת מדפסת התלת-ממד הסמוכה למקום מגוריהם כיסויים אחוריים בצבעים זוועתיים נוספים.

גוף המכשיר עבה למדי – סנטימטר שלם (או 9.9 מילימטר, אם להתקטנן על הפרטים), וכבד למדי – 160 גרם. עם זאת, שווה לציין שתמורת המבנה המסורבל הוא מציע תחושת עמידות גבוהה בהרבה משל מכשירים מתחרים, ונראה שאינו מושפע בקלות מנפילות על הגב או על הצדדים (נפילה על פניו, לעומת זאת, אינה מומלצת, שכן גם זכוכיות מגן חזקות במיוחד כושלות במקרים כאלה). במבחנים שבוצעו ע"י אחרים נראה שהוא עומד בכבוד בשלל התעללויות, כגון שריטות או לחץ, ללא קושי.

כל הכפתורים הפיזיים של הסמארטפון מרוכזים בצידו הימני: צמד כפתורי עוצמת השמע קרובים לקצה העליון, מעט מתחתם כפתור ההדלקה/כיבוי/נעילה/פתיחה וכפתור הצילום קרוב לתחתית. מצד אחד, זהו רעיון מתוחכם שמקל על השימוש במכשיר במצב מאוזן, ובמיוחד על צילום, כאשר חשוב שהאצבעות האוחזות בו מלמטה לא תלחצנה על כפתורים המשמשים לביצוע זום או כל פעולה אחרת. מצד שני, התקשיתי מאוד לאחוז במכשיר במצב הרגיל בלי ללחוץ בטעות על כפתור הנעילה/פתיחה או על כפתור הנמכת עוצמת השמע.

Lumia_820_front2לפני שאגש למפרט הטכני, אני רוצה לציין פרט אחד: לומיה 820 אמנם נחשב לנחות לעומת דגם 920, אך למעשה הוא מכשיר דגל כמעט מכל בחינה. הוא כולל את אותו מעבד Snapdragon כפול ליבות במהירות 1.5GHz, אותה כמות זיכרון RAM של 1GB, קישוריות בלוטות' 3 ו-NFC ומסך 4.3 אינצ' בטכנולוגיית ClearBlack Display בתוספת טכנולוגיית המגע המשופרת של נוקיה, המאפשרת שימוש לא רק באצבע אלא גם בציפורן, דרך כפפות או בעזרת עצמים דוממים. ההבדלים העיקריים הם רזולוציית המסך הנמוכה יחסית (WVGA, או 840×480 נקודות) ונפח האחסון הפנימי המוקטן, עליו מפצה האפשרות להרחיב את הנפח עד 64GB באמצעות כרטיס מסוג SDHC.

ההשקעה של נוקיה בתכנון המכשיר מורגשת היטב בשימוש: המסך, למרות הרזולוציה הנמוכה יחסית, נראה מצוין, ואפילו תחת אור שמש ישיר הצלחתי לקרוא ממנו טקסט ללא קושי. המכשיר עבד במהירות ובלי גמגומים (כמו כל מכשיר Windows Phone, פירוט בפרק הדן במערכת), והמצלמה הפיקה תמונות סטילס באיכות מצוינת. למעשה, במבחן מול Lumia 920, בעל מנגנון ייצוב התמונה המכני הייחודי, הפיק 820 תמונות חדות וברורות בהרבה, למרות שמבחינת ניגודיות התעלה 920 על התאום הלא זהה, כמו גם על כל מכשיר אחר בשוק, בכמה וכמה רמות. אציין רק כי הסיבה לטשטוש התמונות ב-920 היא שהיבואנית הישראלית, יורוקום, טרם שחררה עבורו את עדכון הקושחה המתקן את בעיית הצילום שהתגלתה בו עם השקתו בחו"ל לפני כארבעה חודשים, בעוד שבמדינות אחרות התקלה תוקנה כבר בדצמבר. בצילום וידאו, לעומת זאת, ה-820 מעט מאכזב, ואלגוריתם ייצוב התמונה שלו מתקשה להתחרות אפילו בזה של Xperia Arc – מכשיר בן שנתיים שכבר עם צאתו נחשב בעיני רבים למיושן.

ביצוע שיחות במכשיר הוא חוויה לא אחידה: יכולת הקליטה שלו מעולה, ולמרות שאני גר באיזור בו ניתוקים אינם דבר נדיר הוא הצליח להחזיק את רוב השיחות פעילות. עם זאת, איכות השמע באפרכסת המובנית אינה טובה, למרות שאיכות המיקרופון, כפי שדיווחו בני שיחי, משובחת. עם זאת, ניהול שיחות באמצעות הרמקול העניקה חוויה טובה בהרבה, ובחיבור אוזניות חיצוניות עלתה איכות השמע בשיחות עד כי אפשר היה לטעות ולחשוב שמדובר בטלפון קווי.

קרא עוד:  אפל נקנסה בצרפת ב-25 מיליון אירו בגין פרשת האטת הסוללות ב-iPhone

תוכנה

לומיה 820 מריץ, כידוע, את מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, Windows Phone 8. זוהי גרסתה המשמעותית השנייה של המערכת, ובניגוד למה שנוהגים לטעון רוב עיתונאי הטכנולוגיה הישראלים לטעון, לדעתי השינוי בין גרסא 7 (או 7.5) לבין 8 מנקודת מבטו של המשתמש הוא מינורי מאוד. למעשה, ההבדל היחיד הנראה לעין הוא התמיכה בעברית ושפות אחרות הנכתבות מימין לשמאל או באותיות שאינן לטיניות. אחרי הכל, את מסך הבית המשופר קיבלו גם משתמשי המכשירים הקודמים עם השדרוג לגרסא 7.8, ושאר התכונות החדשות, כגון Kids’ Corner או אפליקציית הארנק האלקטרוני, אינן מתבטאות בשימוש הרציף במכשיר אלא רק בתרחישים מסוימים.

המסך הראשי של המערכת, כידוע, הוא מסך האריחים החיים. על מסך זה ניתן למקם שגרירויות של אפליקציות, כאשר כל נציגות כזו ניתנת לשימוש כקיצור דרך רגיל המציג אייקון רגיל (בגודל הקטן) או כווידג'ט המציג מידע מתעדכן מתוך האפליקציה (בגודל הבינוני או הגדול). ניתן למקם עליו מספר בלתי מוגבל של אריחים, אם כי רצוי לא להגזים, שכן הוספה של כמות אריחים מוגזמת תהפוך את ההגעה לאפליקציות מסוימות לסיוט שדורש גלילה אנכית ארוכה. סידור האריחים ושינוי גודלם נעשה באמצעות נגיעה ארוכה באחד מהם, כאשר כל הזזה, הגדלה או הקטנה של אריח מזיזה אוטומטית את אלה שמסביבו ע"מ להתאים את מיקומם לחלל הפנוי העדכני. כל זה קורה באנימציות קלילות וחלקות שמציבות את WP כמתחרה ישירה מול iOS של אפל בתחום חווית המשתמש, הרחק מעל אנדרואיד, הנוטה לקפיצות גם על המכשירים המתקדמים ביותר.

לא רק האנימציות החלקות והפעולה הציפה חסרת הדילוגים הופכים את חווית השימוש במערכת ההפעלה של מיקרוסופט לכיף של ממש. גם כמות התכונות האדירה שמוטמעות במערכת מסוגלת לגרום למשתמש פשוט לשאול את עצמו מדוע בכלל מדברים באינטרנט על המחסור באפליקציות עבורה. השילוב של ספר הטלפונים (או, כפי שקראה לו מיקרוסופט, אפליקציית "אנשים") עם רשתות חברתיות, לדוגמא, מסוגל להחליף כמעט לחלוטין את השימוש באפליקציות חברתיות, כגון פייסבוק, טוויטר, לינקד-אין, מסנג'ר ואף וואטס-אפ. זרם העדכונים הפומביים מופיע ברשימת החברים בעוד ההודעות האישיות מפייסבוק ומסנג'ר (שיתחלף סופית בסקייפ בחודש הבא) משולבות לחלוטין בממשק הודעות ה-SMS. כמובן שגם אפליקציית האופיס המובנית חוסכת את הצורך בחלופות צד שלישי, ואפשרות הסנכרון עם SkyDrive ידידותית בהרבה מפתרונות נוסח גוגל+ באנדרואיד או iCloud באייפון.

רבים מאלו שניסו את המערכת טוענים נגדה שהממשק שלה חדגוני מדי, לעומת אלו הצבעוניים והססגוניים של אנדרואיד ו-iOS, ושאפשרויות ההתאמה האישית שלה לוקות בחסר, ומתווספות למרכז ההתראות שאינו קיים ביצירת חווית משתמש מסורסת. אני חולק על הקביעה הזו, וחושב, לפחות מניסיוני האישי, שהממשק של Windows Phone עושה משרת מטרה אחרת לחלוטין, והיא ההבטחה של מיקרוסופט ו-AT&T בפרסומות הראשונות למערכת ב-2011: "טלפון שיציל אותנו מהטלפונים שלנו". הממשק המינימליסטי, המייבא מידע מתוך אפליקציות אל המסך הראשי ומונע כניסה ישירה ממסך ההמתנה לאפליקציות, גרם לי "לשחק" פחות עם המכשיר כשלא היה בכך טעם, ועודד שימוש חכם וחסכוני יותר לאורך היום.

Lumia_820_back

אהבתי במיוחד את העובדה שהתראות על הודעות ומיילים חדשים, המוצגות בזמן שהטלפון נעול כפס בראש המסך, אינן פעילות כאשר המכשיר בכיס (מלבד להודעות SMS), אלא מופיעות מייד עם שליפתו של המכשיר מהכיס, המורגשת ע"י חיישן הקרבה. כך מנוקזות כל ההתראות לרגע בו אוחז המשתמש את המכשיר ממילא ועומד לבצע בו פעולה כלשהיא, במקום להציג כל התראה בזמן אחר ולפתות את המשתמש לשלוף את המכשיר עבור כל מייל או הודעת צ'ט בנפרד.

דבר נוסף שהרשים אותי במיוחד הוא הדרך בה בחרה מיקרוסופט ליישם בגרסה החדשה של המערכת את יכולת חיבור המכשיר למחשב: במקום ללכת על הגישה הסגורה של iOS ו-WP7, המתבססת על תוכנה קניינית הדרושה לשם העברת נתונים למכשיר, או על הגישה של אנדרואיד, המציגה את כל תכולת המכשיר בסלט של תיקיות שהמשתמש צריך להבין לבד באיזו מהן להשתמש, בחרה מיקרוסופט בגישה חדשה: עם חיבור המכשיר למחשב יישאל המשתמש אם ברצונו להוריד את תוכנת הסנכרון הייעודית המבוססת על Zune או לפתוח את המכשיר כתיקיה. במידה ויבחר באפשרות השנייה – והמומלצת – תיפתח תיקיית זיכרון המכשיר, כאשר היא מחולקת ל"מוסיקה", "תמונות", "וידאו" ו"רינגטונים". יותר פשוט מזה לא יכול להיות – ובמקרה שהמשתמש בכל זאת מסתבך, הוא יכול פשוט להעתיק כל קובץ מולטימדיה נתמך ולהדביק אותו בתיקיית-העל. המכשיר כבר ימיין את הקבצים לתיקיות המתאימות באופן אוטומטי לחלוטין.

גם הדרך בה המערכת משלבת אפליקציות שונות אחת בשנייה בוגרת בהרבה מאלו של גוגל ואפל. כך, למשל, צילום תמונה באינסטגרם אינו דורש פתיחת נעילה, מציאה של האפליקציה ברשימה ופתיחתה, אלא לחיצה בודדת על לחצן הצילום, כאשר אפליקציית אינסטגרם מופיעה כתוסף לממשק הצילום בצד ימין. גם משחקים אינם מופיעים בתפריט האפליקציות, אלא בתוך אפליקציית Xbox, וכך מפרידים בין עבודה לפנאי במערכת.

קרא עוד:  פרויקט GEM המיוחד של אסנצ'אל נכשל, והחברה נסגרת

Nokia Lumia 820עם זאת, ל-Windows Phone 8 בכל זאת כמה חסרונות בולטים. הראשון הוא, כאמור, המחסור באפליקציות: 130,000 אפליקציות זמינות בחנות של מיקרוסופט נכון לכתיבת שורות אלו, לעומת 600-700 אלף אצל המתחרות אפל וגוגל. יותר מכך – אפילו אפליקציות שכן נמצאות בחנות אינן זמינות בהכרח לכל משתמש. כך, למשל, בעת שסיקרתי בנובמבר 2012 את 8x מתוצרת HTC לא ניתן היה להוריד את WhatsApp למרות זמינותה במדינות אחרות, ובעת סקירת Lumia 820 לא יכולתי להוריד את אפליקציית הצילום של מיקרוסופט, הזמינה במדינות אחרות. במקרים אחרים מצאתי אפליקציות בגרסת האינטרנט של החנות, אך הסתבר שהן טרם הותאמו לגרסא 8 וזמינות רק עבור משתמשי המערכת בגרסתה הקודמת.

חיסרון נוסף הוא המקלדת, שלמרות גודל המסך מרגישה מסיבה כלשהיא קטנה מדי, מה שמתבטא בפספוסים רבים של האותיות הרצויות. גם חסרונה של תמיכה ב-Swype (הקלדת מילים בעזרת גרירת האצבע בין האותיות ללא הרמתה מהמסך) מעיק מאוד, וכמעט כל סימן מלבד נקודה, פסיק וסימן שאלה מכריח מעבר למקלדת הסימנים הנפרדת.

עוד נקודה לרעתה של WP8 הוא ריבוי המשימות: בגרסא 7.5 של המערכת, שיצאה לפני כמעט שנה וחצי, כללה מיקרוסופט לראשונה את האפשרות לצפות בכל האפליקציות הפתוחות בעזרת לחיצה ארוכה על מקש החזרה, וסגירה של אפליקציות מרשימת האפליקציות הפתוחות בלחיצה ארוכה. בגרסה החדשה בחרה מיקרוסופט לוותר על אפשרות הסגירה של אפליקציות ישירות מתפריט המולטי-טאסקינג, מה שמחייב להיכנס לכל אפליקציה בנפרד וללחוץ שוב ושוב על "חזרה" עד ליציאה מהן.

גם בתחום המולטימדיה לוקה המערכת בחסר. נגן המוסיקה שלה תומך רק ב-MP3, ב-WMA וב-WAV, ונגן הווידאו תומך רק ב-AVI, ב-WMV ו-MP4. קבצים מסוגים אחרים דורשים המרה לשם פעולה תקינה עם הנגנים המובנים, ובחנות כמעט שאין נגנים המוסיפים תמיכה בפורמטים נוספים. עם זאת, מאחר ורוב המדיה מופצת היום בפורמטים אלו, משתמשים רבים יתקשו להבחין בחיסרון הזה.

הדפדפן של Windows Phone, הלוא הוא Mobile Internet Explorer 10, גם הוא אינו משביע רצון. למרות שבסקירות ממדינות אחרות הוא מנצח בקלות כל דפדפן מתחרה, נראה שהגרסה העברית שלו מתקשה לעכל את השפה מנסה ללא הפסקה ליישר את הממשק לשמאל, מה שגורם לרעידות רבות ההופכות את הגלישה לסיוט מתמשך. עם זאת, מי שיבחר להשתמש בממשק המערכת באנגלית, כמובן, יחסוך לעצמו את פיצול האישיות הזה.

נקודת תורפה נוספת, השייכת דווקא למכשיר מסוים זה, קשורה ברזולוציה שלו. כפי שציינתי כבר, נוקיה בחרה למכשיר מסך ברזולוציה נמוכה יחסית, שאינה נפוצה כיום במכשירים לשוק הגבוה ואינה מומלצת ע"י מיקרוסופט עבור מכשירי WP8. על כן, אפליקציות מסוימות בחנות לא הותאמו אליה, אלא רק לרזולוציות גבוהות יותר. כך, לדוגמה, נאלצתי לוותר על צ'טים מבוססי WhatsApp לאחר שגיליתי כי רשימת אנשי הקשר באפליקציה אינה תומכת ברזולוציית המסך ומוצגת כמסך שחור. עם זאת, ככל שיוצאים יותר מכשירים לשוק הנמוך המבוססים על המערכת סביר להניח כי חוסר התאמה לרזולוציות המאפשרות את אותם מכשירים תיפתרנה.

כל התוספות ביורו

אחד היתרונות שמנסה נוקיה למכור לצרכנים במכשיריה לעומת מתחרים כמו 8x של HTC או Ativ S של סמסונג הוא האפליקציות הנוספות שלה: שירות נוקיה מיוזיק, המעניק גישה למיליוני שירים חינם; שירות Nokia Maps, שלטענתה כולל את המפות הטובות ביותר של העולם כולו; שירות Nokia Xpress, לדחיסת נתוני הגלישה וניצול מקסימלי של חבילות הגלישה הסלולאריות; שירות Nokia Transport, המציע הוראות ניווט ומידע על תחבורה ציבורית; ועוד. הבשורה הרעה היא שאף לא אחד מהשירותים הללו עובד כראוי בישראל: נוקיה מיוזיק חסום כאן לחלוטין, ומסיר עצמו מהמכשיר ברגע החיבור לרשת סלולאר ישראלית; נוקיה Xpress גם הוא שמור למדינות אחרות ואינו מופיע בישראל; שירות Nokia Maps, בעת הסקירה, הציג את שמות הרחובות בישראל בסדר אותיות הפוך (תקלה שיורוקום התחייבה לאחרונה לתקן); שירות הניווט אינו כולל את המידע על תחבורה ציבורית בישראל; אפליקציות עזרי הצילום של נוקיה זמינות כאן רק בחלקן (אפליקציית הצילום הקבוצתי, אך לא אפליקציית הפילטרים); ואפליקציית המציאות הרבודה CityLens זמינה אך אינה כוללת מידע על עסקים בישראל.

חיי סוללה
בתחום חיי הסוללה לא חיכו לי הפתעות מיוחדות. למרות תלונות של משתמשים אחרים על מכשירי Windows Phone, המכשיר הצליח להחזיק יום שלם ללא קושי בשימוש בינוני-עד-גבוה (צילום סטילס, צ'יטוט, שיחות, גלישה, הורדת אפליקציות ושעות של קריאת סטטוסים באפליקציית "אנשים"), ויומיים כאשר נשארתי בבית ולא עשיתי בו שימוש רציף. כל זה בלי להשתמש במצב החיסכון בסוללה הכלול באפשרויות המכשיר.

סיכום

בעיקרון, Lumia 820, ומכשירי Windows Phone 8, עשויים להיות בחירה טובה עבור משתמשים שטרם התרגלו לפלטפורמות המתחרות, או משתמשים פשוטים שרוצים חווית משתמש פשוטה אך מלאת מחשבה על הפרטים הקטנים. לעומת זאת, משתמשים כבדים הרגילים לאפליקציות הרבות מספור בסמארטפונים אחרים ודאי לא יוכלו לקבל אצלה את מה שהם רגילים אליו. בארץ מתווסף לשיקול המחיר: מכשירי WP נמכרים כאן ע"י היבואניות וספקיות הסלולאר במחירים מופרזים הגבוהים בהרבה מבמדינות אחרות, ובניגוד למכשירי אנדרואיד אף אינם זולים באופן משמעותי בשוק החופשי. גם לומיה 820, הנמכר ע"י יורוקום וספקיות הסלולאר בכ-3,200 שקלים, אינו מצדיק את מחיר זה. עם זאת, במחיר השוק החופשי, שירד ממש בשבוע האחרון אל רף של 2,600 שקל, הוא הופך למכשיר הראשון עם מערכת ההפעלה של מיקרוסופט המסוגל לספק תמורה הגיונית ביחס למחירו בישראל.