שיתוף פעולה בדרך לעתיד חדש? כבר מזה תקופה שמייקרוסופט ונוקיה משתפות פעולה בתחום הסמארטפונים, נוקיה החלה למכור מכשירי סמארטפון עם מערכת ההפעלה של מייקרוסופט לסמארטפונים "Windows Phone" כאשר רק השבוע הצטרף למשפחה מכשיר הלומיה 710 ונוסף למכירות של הלומיה 800 ומפעם לפעם צצות הדלפות על המכשירים הבאים בסדרה.

שמועות, שמועות, היכן התשובות?
מאז החל שיתוף הפעולה, שמועות רבות צצו על מכירת חטיבת ייצור הסמארטפונים של נוקיה. הטענה המרכזית שבהן הופצה עוד בחודש מאי כאשר מישהו בתעשייה הזו טען שחטיבת הייצור של החברה הפינית תימכר למייקרוסופט, שכנראה ראתה בחברה השקעה בטוחה עוד מההתחלה ושהחברות הולכות להיכנס למשא ומתן על עסקה שתושלם עד סוף השנה הנוכחית. ייתכן כי העסקה אכן תתממש כאשר באופן לא רשמי, בנק גדול בדנמרק ("דנסקה בנק") טוען שחטיבת ייצור הסמארטפונים של נוקיה אכן תימכר למייקרוסופט. ההערכות כעת אומרות שהעסקה צפויה להתרחש במחצית הראשונה של 2012 ואנליסטים בבנק סבורים שהמכירה הגיונית בהחלט עם מייקרוסופט כרוכשת וודאית. בחברת נוקיה ממשיכים להתעקש שהעסקה לא נמצאת באופק: דוברי החברה מכחישים "הנחנו לשמועות האלו לפני זמן רב".  כנראה שהשמועות שהופצו על החברה כה רבות שזו פשוט לא מייחסת אליהן כל משמעות ומשאירה אותן הרחק מאחור בהיסטוריה יחד עם כל השאר.

עתיד טוב ובטוח?
היינו ממליצים לחכות להוכחות וודאיות יותר שכן שום דבר עדיין לא בטוח, אבל אנחנו חושבים שעסקה שכזו תועיל במיוחד לשתי החברות, מיזוג של חטיבת ייצור החומרה לסמארטפונים של נוקיה יחד עם חטיבת פיתוח מערכת ההפעלה של מייקרוסופט יקל במיוחד על המשך הפיתוח של המערכת והתאמתה באופן הטוב ביותר למכשיריה של השותפה. בין יתר היתרונות מהלך שכזה יוסיף לטובת מייקרוסופט אוסף פטנטים שחשובים מאוד במלחמות הבלתי פוסקות על הפרות פטנטים בתחום הסלולר, אולם לא ברור כיצד שיתוף שכזה יכול להשפיע על עתיד היצרניות שבחרו להשיק מכשירי Windows Phone כמו HTC וסמסונג.

בינתיים: עיכוב בעסקת גוגורולה
אם עקבתם יחד איתנו בכל המתרחש בשוק הסלולר לאחרונה ודאי שמתם לב שצעד שכזה חוזר על עצמו במספר מקרים. כך חברת אפל ששולטת על בחירות החומרה במכשיריה תוך כדי פיתוח גרסאות חדשות של מערכת ההפעלה iOS, ונכון להיום אנחנו מצפים לאחת מעסקאות הענק שמתרחשות בתחום הסלולר – רכישת חברת מוטורולה מוביליטי ע"י ענקית החיפוש גוגל. עסקה שמתעכבת כעת ונתקלת בקשיים לא צפויים עקב החלטת הרשות להגבלים עסקיים באירופה שהודיעה כי האישור הסופי לרכישת מוטורולה מוביליטי מתעכב זאת בעקבות רצונם של הרגולטורים לבדוק את פרטי העסקה לעומק ולברר באופן ברור יותר מה יהיו השלכותיה של הרכישה על שוק הסלולר העולמי.  עסקאות שכאלו עלולות להפלות לרעה את יתר החברות שמייצרות מכשירים עם אותה מערכת ההפעלה ולכן נבדקות בקפדנות רבה לפני שהן מאושרות. צעדים שכאלה יוכלו להשפיע רבות על היצרניות הגדולות כדוגמה את HTC וסמסונג שמייצרות מכשירי סמארטפון וכן מכשירי ה-Windows Phone ונתח השוק שלהם גדל משנה לשנה.

האם יש לשאר החברות סיבה להתחיל לדאוג? מה דעתכם על עסקה שכזו והאם זה ישפיע לטובה או לרעה על נוקיה? ספרו לנו בתגובות.