ניקון וקנון, שתי הענקיות של עולם הצילום, נהיו מודאגות מההתפתחויות בשוק  – המתחרות שלהן מוציאות דגמים רבים של מצלמות נטולות מראה שנוגסות להן נתחים גדולים מנתח השוק של מצלמות הרפלקס למתחילים. היום, ניקון הכריזה על הפורמט שרצו עליו שמועות רבות – מצלמה עם חיישן קטן (ביחס לחיישן של מצלמות הרפלקס) ועדשות מתחלפות. החיישן החדש הוא בפורמט ה-CX, שיגיע עם מצלמת J1 הפשוטה וו-הV1 המתקדמת.

הפורמט החדש מציג חיישן שלא ראינו כמותו בשוק – חיישן 1 אינצ', עם מקדם חיתוך של 2.7. חצי מהגודל של חיישן ה-4/3, שליש מחיישני APS-C, אך פי 2 מחיישני ה-1/1.7 שנמצאים במצלמות הקומפקטיות המתקדמות ביותר (ושניהם מחזה לא שכיח בשוק) ופי 4 מחיישני ה-1/2.3 שמאוד נפוצים כיום במצלמות קומפקטיות ועליהם גם מתבססת המצלמה נטולת המראה של פנטקס, הלא היא הפנטקס Q.

מלבד הפורמט הקצת תמוהה, המצלמה מציעה פיצ'רים מאוד אטרקטיביים – לפי ניקון המצלמה נבנתה מאפס, שזה כולל יצירת חיישן חדש – וכך המצלמה מסוגלת להציע מיקוד אוטומטי היברידי, שזה שילוב של שתי שיטות המיקוד אוטומטי, הזיהוי ניגודיות וזיהוי פאזה (הראשונה היא האחת הנפוצה במצלמות קומפקטיות, השנייה הנפוצה במצלמות רפלקס עם חיישן פוקוס ייעודי). כרגיל, כמו בכל הכרזה, החברה מצהירה שהוא הפוקוס המהיר בעולם. החיישן מסוגל לצלם תמונות של 10 מגה פיקסל, 10 תמונות לשנייה ברזולוציה מלאה עם פוקוס ועד 60 ברזולוציה מלאה ללא פוקוס. בנוסף, הוא מסוגל ללכוד ווידאו 1080P ב-60 פריימים לשנייה, או לרדת לרזולוציה הלא שגרתית של 320 על 120 (חצי מ-QVGA) ולצלם ב-1200 פריימים לשנייה.

מצלמת הJ1 תגיע עם עדשת 10-30 (טווח המקביל ל27-81 בפורמט מלא) בקיט שיעלה 650$, מצלמת הV1 עם אותה עדשה תעלה 900$. שתי המצלמות יהיו זמינות לרכישה ברחבי ארה"ב החל מה20 לאוקטובר.

על אף הפיצ'רים המעניינים, ראוי לציין שמבחינת גודל ומשקל המצלמה לא מציגה שיפור על פני סדרת הNEX של סוני, ולמצלמה של סוני חיישן APS-C. ימים יגידו אם המהלך של ניקון היה נכון, כרגע אפשר רק לחכות ולראות מה יהיה הצעד של קנון, החברה הגדולה האחרונה שעדיין לא הכריזה על פורמט נטול מראה.

-פרסומת-
זהו הפרופיל האישי שלי, והוא יכול לשמש לי כבמה להלל את עצמי ולספר על עצמי סיפורי אלף לילה ולילה... אבל אין הנחתום מעיד על עיסתו, לכן, אצטט את גדולי האומה:"יש איזה רועי אחירון מטומטם מעצבן באתר TGSPOT..." (אריק, טרול, פיקסלים על פורום, 2011)ובנימה רצינית, טכנולוג, כותב להנאתי, גם מצלם (לפעמים).