בשבוע שעבר, בעת שהעולם היהודי ציין את סיומה של השנה העברית הקודמת ואת תחילתה של החדשה, גם בחברת גוגל הגיע עידן לסיומו והחל חדש. סדרת מכשירי נקסוס (Nexus), סדרה שמלווה כבר שש שנים בעיקר את המכשירים הסלולריים שתוכננו לאור דרישת גוגל, פינתה את מקומה (לפי שעה) לטובת זוג מכשירים סלולריים מסדרה חדשה-ישנה: פיקסל שמה.

על המכשירים החדשים אין סימנים מסחריים של חברות צד-שלילי ויתרה מכך – ההשקה של המכשירים נעשתה תחת הסלוגן Made by Google שמכתיר את ענקית התוכנה גם כיצרנית חומרה. האמנם? תלוי כיצד מסתכלים על זה. גוגל אמנם לא פתחה מפעלי אלקטרוניקה שייצרו את הסמארטפונים החדשים, ובייצור טלפוני הפיקסל היא נעזרת ביצרנית הסלולר HTC שתייצר אותם בעבורה ללא שום קרדיט או סימן מזהה.

Google Pixel ו-Pixel XL

זהו שינוי מדיניות מזו שהיתה נהוגה בסדרת הנקסוס: אז היה זה רק שיתוף פעולה הדוק בין גוגל לבין היצרניות שהיו מקבלות קרדיט ראוי והיו רשאיות להדפיס את שמן על המכשירים שיצרו. כמו כן, משנה לשנה היו נבחנות יצרניות שונות והתחרות היתה גדולה.

כדי להבין את התרומה של נקסוס למערכת האנדרואיד ועל מנת שנוכל להעריך לאן גוגל מתכננת לצעוד מכאן, בחרנו לצאת למסע בעקבות סדרת הנקסוס ועד סדרת הפיקסל העדכנית.

הצרכנים הפכו לנסיינים

ראשיתה של הסדרה בשנת 2010, אז הבינה גוגל שמערכת האנדרואיד מתוצרתה, מערכת אותה מאמצים יצרני חומרה רבים, עוברת התאמה מסויימת של אותם היצרנים למכשירים שיצרו. אותה התאמה בעיקר באה לידי ביטוי בממשק המשתמש השונה שאפיין כל יצרנית ובו חידושים ותכונות המבדלים אותו ממערכות האנדרואיד שהותאמו על ידי היצרניות המתחרות. ההתאמה הזו מעכבת את שחרור העדכונים השוטף מגוגל, זה שנועד לשמור על אבטחת מערכת ההפעלה לצד התכונות החדשות שמביאים העדכונים למכשירים.

כדי להתמודד עם כך יצרה גוגל את 'נקסוס': שיתוף פעולה עם יצרניות חומרה פופולאריות. אלה סיפקו את המוצר האלקטרוני, גוגל סיפקה את מערכת ההפעלה בגרסה נקיה, ללא התאמות, וכך זכו מכשירי הנקסוס לקבל ראשונים את עדכוני האנדרואיד, לעיתים בסבסוד המחיר. כך גוגל עודדה את הרכישה של מכשירי הנקסוס ויצרה לעצמה קהל נסיינים גדול של גרסאות האנדרואיד המעודכנות ביותר.

המסכים במגמת גדילה

עם ההתפחות הטכנולוגית המהירה, כך גם התפתחותם של מכשירי הנקסוס: הראשון שיצא בראשית 2010 נקרא לא אחרת מ-Nexus One ופותח בשילוב חברת HTC. התצוגה של המכשיר, תצוגה בגודל של 3.7 אינצ'ים, היא אולי בדיחה במונחים של 2016, אבל אז עוד השתדלו לעשות את הסמארטפונים לא גדולים במיוחד כדי שיכנסו בקלות לכף היד ולכיס.

עוד היתה לו מצלמה אחת בלבד, אחורית, של 5 מגה פיקסלים, זיכרון עבודה (RAM) של 512 מגה-בייט וארבעה ג'יגה-בייט בלבד של זיכרון אחסון פנימי, ומי היה מאמין שכל זה היה רק לפני שש שנים. השליטה במכשיר היתה באמצעות כדור תנועה קטן שהיה מוטמע בלחצן המרכזי והיה מחליף אורות בהתאם להתראות.

גוגל ראתה כי טוב ושחררה לעולם בסוף אותה שנה את Nexus S, הפעם מתוצרת סמסונג. המפרט הטכני אולי קצת הגדיל את התצוגה ל-4 אינצ'ים, כמו גם את שטח זיכרון האחסון הפנימי ועוד כמה תכונות טכניות. זה היה המכשיר הראשון שכלל זכוכית מגע מעט מעוגלת וכן טכנולוגיית העברת נתונים בקירבת שני מכשירים – הבסיס לשירותי התשלום של גוגל ושל אפל עד היום.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציע 12 גיגה-בייט זיכרון בכל דגמי Galaxy S20

שיתוף הפעולה עם סמסונג היה מוצלח, מה שגרם לגוגל לבחור ביצרנית הקוראנית לייצר את ה-Galaxy Nexus בשנת 2011. התצוגה המשיכה במגמת גדילה (4.65 אינצ'ים), המעבד השתפר, זיכרון העבודה גדל ל-1 ג'יגה-בייט, כמו גם זיכרון האחסון הפנימי שהתרחב. כן, גם מצלמה קדמית היתה לו למכשיר הזה בנוסף לזו האחורית, אם כי טרנד הסלפי עוד לא היה בשיאו.

 

כשגם טאבלטים מצטרפים למשפחה

ב-2012 הציגו חברות אסוס וגוגל את Nexus 7: מחשב לוח הכולל תצוגת 7 אינץ', מבוסס מעבד Tegra 3 – מעבד מרובע הליבות של חברת Nvidia ותג מחיר אטרקטיבי של 200 דולרים. בתחום החומרה ראינו תמיכה ב-NFC וחידושי התוכנה כללו את Google Now כמו גם את שינוי שמה של חנות היישומים ל-Google Play.

Nexus 10 היתה התשובה של סמסונג בתחום הטאבלטים, גם היא התרחשה באותה השנה. זהו מחשב לוח עם תצוגה בגודל 10 אינצ'ים ורזולוציה גבוהה יחסית לאותה התקופה – 2,560X1,600 פיקסלים. המסך הגדול, זיכרון עבודה של 2 ג'יגה-בייט ונפח אחסון פנימי עד 32 ג'יגה-בייט (ללא אפשרות הרחבה) הפכו את הטאבלט למבוקש.

https://youtu.be/_0DXnMViqek

אך המוצר הייחודי שעורר את סקרונותם של חובבי גוגל ב-2012, הוא Nexus Q שנועד לתת מענה ל-Apple TV של המתחרים. זהו מעין כדור מוזר, שמתחבר לרמקולים ולטלוויזיות ומאפשר 'להזרים' אליהן תוכן. תג המחיר הגבוה שנשא, כמו גם חוסר התמיכה בהזרמת תוכן משירותים שאינם של גוגל – גרם לכשלון המוצר. אם כי, הוא כנראה היה הגלגול הראשון של Chromecast – מזרים המדיה שתוציא גוגל בהמשך.

 

שחקנית חדשה נכנסת לתמונה

השנה עדיין 2012, אחת השנים הפורות של גוגל מבחינת מכשירי נקסוס, והחברה מגייסת יצרנית חומרה נוספת – LG. מלבד תצוגה בגודל 4.7 אינץ', מכשיר הNexus 4 כלל גב זכוכית, עיצוב יוצא דופן באותה שנה, אך גם משהו שמאוחר יותר יהפוך לטרנד חם: צילום ב-360 מעלות באמצעות Photo Sphere של גוגל. בזכות מעבד מסדרת Snapdragon של קוואלקום (Qualcomm), כמו גם זיכרון עבודה של 2 ג'יגה בייט, הפך המכשיר לאטרקטיבי, גם בארץ.

וכשיש דבר טוב, אין סיבה להפסיק איתו. כך חשבה גוגל כשהתבססה על Nexus 7 משנת 2012 והוציאה טאבלט משופר, הפעם זה היה Nexus 7 2013שוב עם חברות אסוס. המפרט שופר לזה הקיים בנקסוס 4, כמו גם העיצוב שהפך לדקיק.

https://youtu.be/tno4FiE-ZuI

שוב LG כיכבה, היה זה ב-2013, אז יצרה לגוגל את Nexus 5 – הכולל מסך 4.95 אינצ'ים ברזולוציית Full HD, ערכת שבבים מסדרת סנאפדרגון 800, זיכרון עבודה של 2 ג'יגה-בייט ואפשרות לטעינה אלחוטית. בנקסוס 5 הפכה לראשונה אפליקציית Hangouts של גוגל לאפליקציית ברירת המחדל להצגת מסרונים.

https://youtu.be/rmUAFwMsCOE

גם מוטורולה הפכה ב-2014 להיות חלק ממשפחת נקסוס עם Nexus 6 בעל תצוגת, ניחשתם נכון, 6 אינץ' (כמעט, 5.96 ליתר דיוק). כאן כבר זיכרון העבודה עלה ל-3 ג'יגה-בייט, מצלמה איכותית יותר ולראשונה תאימות עם פרויקט Fi של גוגל שאיפשר חיבור לרשת סלולרית וירטואלית בארצות הברית.

קרא עוד:  גאוני: לנייד החדש של לנובו יש מסך דיו אלקטרוני בגבו

https://youtu.be/wk-PY2dBKaA

עדיין 2014 וגוגל לא איכזבה את חובבי הטאבלטים הגדולים: מסך 8.9 אינצ'ים היה למכשיר שיצרה HTC, הלא הוא Nexus 9. מאוחר יותר הצטרף גם Nexus Player שהיה מסוגל להזרים תוכן לטלוויזיה, הפעם גם משירותי צד-שלישי כמו נטפליקס ואחרים. ל-Nexus Player היה שלט רחוק והממיר עלה רק 99 דולרים.

https://youtu.be/rqFdNvxLjCY

 

אחד לשוק הביניים, אחד לשוק הפרמיום

Nexus 5X של חברת LG הושק במקביל ל-Nexus 6P מתוצרת וואווי, שהפכה גם היא ליצרנית נקסוס ב-2015. נקסוס 5X היה מכשיר עם מפרט טכני פשוט יותר וה-6P היה יוקרתי יותר, אך אלו זוג המכשירים הראשון בסדרת הנקסוס שכולל חיישן טביעת אצבע ו-USB Type-C. לנקסוס 5X תצוגה של 5.2 אינצ'ים וזיכרון עבודה של 2 ג'יגה בייט, בעוד שלנקסוס 6P היה מסך גדול יותר – 5.7 אינצ'ים וזיכרון RAM של 3 ג'יגה בייט.

https://youtu.be/4cAHL4LMNlY

 

פיקסל: סדרה חדשה-ישנה

את ראשיתה של סדרת הפיקסל ראינו עוד בשנת 2013, אז הוכרז Chromebook Pixel שהוא מחשב נייד המריץ את מערכת ההפעלה מבית גוגל Chrome OS. בשנת 2015 הוכרז הדור השני של אותו המחשב, שהיה אף עוצמתי יותר ואלו היו אמורים להתחרות במחשבי המק של אפל המתחרה. נתוני המכירות לא היו משביעי רצון, בטענה כי המחירים הגבוהים הם אלה שהבריחו את הצרכנים.

גם טאבלט עוצמתי הושק ב-2015 תחת אותה סדרה – היה זה Pixel C שמריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד. וכאמור, את השנה העברית שלנו פתחה גוגל בהכרזה על שני טלפונים מסדרת פיקסל ושלל מוצרים אחרים מבית גוגל.

התחרות מול אפל עולה שלב

כפי שניתן לראות לאורך השנים, סדרת הנקסוס אמנם הציגה חידושים מעטים בתחום החומרה. עיקר החידושים היו דווקא בתחום התוכנה, עת שהיו מכשירי נקסוס הראשונים להריץ את מערכת האנדרואיד המעודכנת על שלל חידושיה. סדרת הפיקסל כבר הציגה חידושי חומרה שונים.

גוגל רוצה להראות לכולם שהיא יודעת מה לעשות וכיצד לעשות זאת. היא כבר לא מעוניינת בשותפות השונות כפי שהיתה מעוניינת בהן ביצור מכשירי הנקסוס. ובחודש אפריל האחרון היא אף בנתה מחלקת חומרה שבראשה עומד ריק אוסטרלו, מי שהיה בעבר בכיר בחברת מוטורולה (Motorola).

גוגל חייבת להחזיר לידיה את השליטה בכל המערך: לא עוד עיכוב בהפצת גרסאות אנדרואיד לשלל היצרניות, לא עוד שיווק עייף של מוצרי הנקסוס, לגוגל נמאס מגרסאות אנדרואיד כבדות ומהדרה של שירותי גוגל שונים המסופקים לצד מערכת האנדרואיד.

התחרות עם אפל, כך נראה, עולה שלב. זאת לפחות לפי ההתנהגות של גוגל שמשקיעה לא רק בפיתוח מוצרים חדשים הממותגים באופן מלא על ידה, אלא גם בהקמת מערך יצור, אספקה, תיקונים, שירות, תמיכה בלקוחות ועוד. היא רוצה לנהל את התהליך, מאל"ף עד תי"ו, זאת לצד הקמת מערך מוצרים שלם כדוגמת Google Home, מערך שיסתמך על הבינה המלאכותית שאוגרים שלל שירותי התוכנה של החברה.

פורסם לראשונה בנקסטר מבית מאקו.