נראה כי השבוע מפלס השמועות אודות ממשיכת דרכה של קונסולת ה-Xbox עלה על גדותיו. מספר אתרים ברחבי הרשת מדווחים על המפרט העתידי, לכאורה, של הקונסולה שטרם הוכרזה על-ידי מיקרוסופט, אשר קיבלה ברשת את שם-החיבה-הלא-סביר Xbox 720.

חזקה פי 6 מה-Xbox 360
את המעבד הגרפי לקונסולת ה-Xbox הבאה, תספק חברת השבבים AMD, אך בניגוד לדעה הרווחת כי הקונסולה תכלול מעבד-ייעודי אשר זהה לדור המוצרים העדכני ביותר של החברה, אלו המצפים לכך עלולים להתאכזב כאשר ישמעו כי הוא יהיה זהה לזה הקיים בכרטיס ה-Radeon HD 6670, כרטיס ביניים אשר הושק עוד בשנה שעברה. המעבד הגרפי תומך בטכנולוגיית DirectX 11, תצוגה על-גבי מספר מסכים, תלת-מימד והוצאת אות ווידאו ברזולוציה של 1080P. למרות שתחילה נראה כי מדובר בנתון מאכזב, חשוב לזכור שקונסולת בהשוואה למחשבים-אישיים מעולם לא היו בחוד-החנית של הטכנולוגיה וכי מכיוון שהמשחקים המיועדים לקונסולת בנויים לעבוד על חומרה ייעודית הם יכולים לנצל בצורה מיטבית הטכנולוגיה הקיימת.

משמעות הדבר, כי קונסולת ה-Xbox הבאה, תהיה חזקה פי-6 מקונסולת ה-Xbox 360 וחזקה "רק" ב-20% יותר מקונסולת ה-Wii U של נינטנדו, מה שאומר כי ה-Wii U של נינטנדו לא תהיה "רק קצת יותר" חזקה מקונסולת הדור הנוכחי, אלא תספק איכות גרפית שלא תיפול מהאיכות של קונסולות הדור-הבא של מיקרוסופט. אם נכון הדבר, מעניין לראות כיצד סוני תגיב. האם החברה שוב תסתכן ביצרת קונסולה אשר תכלול חומרה חזקה יותר – דבר העלול לייקר את עלויות הייצור ולצור תסכול בקרב המפתחים אשר אלו ייאלצו לבצע התאמה נוספת למשחקים שלהם על-מנת לנצל את הכוח הנוסף (דבר אשר לא קרה בדור הנוכחי) או שמא בחברה יחליט ללכת "עם העדר" ולתת למשתמשים ערך מוסף אחר מלבד חומרה חזקה יותר.

קרא עוד:  אלה המשחקים החינמיים למנויי PlayStation Plus ו-Xbox Live לדצמבר

כונן Blu-Ray
בניגוד ל-Playstation 3, ה-360 של מיקרוסופט מכיל כונן DVD רגיל. הדבר היה נראה הגיוני בתקופת העבר וזאת מכיון שה-360 הושקה כאשר השתוללה "מלחמת הפורמטים" בין ה-Blu-Ray מבית סוני וה-HD DVD של טושיבה. בנוסף, על-פי מיקרוסופט השימוש בכוננים בעלי קיבולת גבוהה היה מייקר את עלויות הייצור והכוננים אשר היו מוצעים באותה תקופה היו איטיים. אומנם מיקרוסופט סיפקה כונן HD DVD חיצוני, אך כתוסף אופציונלי לאלו המעוניינים לצפות בסרטים באבחנה-גבוהה באמצעות הקונסולה.

בסופו של דבר פורמט ה-Blu-Ray ניצח במלחמת הפורמטים וכונני Blu-Ray הפכו להיות זולים, זמינים ואף מהירים יותר, לכן זה רק מתבקש שמיקרוסופט יכללו בקונסולת ה-Xbox הבאה כונן בעל קיבולת-גבוהה אשר יענה על הצורך הגובר של המפתחים בנפח אכסון נוסף.

הסוף למשחקים המשומשים
משחקים משומשים אולי טובים לצרכנים ולרשתות כמו Gamestop האמריקאית אשר רוב הרווח השנתי שלה נשען על מכירה-חוזרת של משחקים, אך מבחינת המפתחים מדובר ברעה חולה של התעשייה המשחקים. למעשה, אין המפתחים רואים רווח ממכירה-חוזרת של משחק, וכבר בדור-הנוכחי נוצרו מנגנונים שנועדו להפוך קנייה של משחק משומש לפחות כדאי, הבולט שבהם הוא הצורך להשתמש בקוד-כניסה (Online Pass) חד-פעמי המסופק חינם עם עותק חדש של משחק וללא הקוד לא ניתן להפעיל את אפשרות המשחק המרובה-משתמשים. כיום ההטעמה של קודי-הכניסה תלויים לגמרי בחברה המפתחת, ייתכן כי בקונסולת הדור-הבא תכלול מיקרוסופט מנגנון מובנה שכזה, שאף באמצעות מודל חלוקת-רווחים יכול לשמש למיקרוספט מקור הכנסה נוסף.

הסוף ל-Microsft Point
בעוד ב-Marketplace ל-Xbox מיקרוסופט בחרה להשתמש ביחידת מידה משונה הנקראת "נקודות מיקרוסופט" (Microsoft Points), כיום יחס ההמרה הוא שדולר אחד שווה 80 נקודות מיקרוסופט, בעוד רוב המוצרים מוצעים למכירה במחירים שמעוגלים למאייה הקרובה – דבר שיוצר מצב שבו שהמשתמש נאלץ כמעט תמיד לרכוש יותר נקודות מיקרוסופט ממה שהתכוון, אשר מוביל לתסכול וכעס בקרב הצרכנים.

קרא עוד:  אל תגלו: מיקרוסופט עדיין מאפשרת שדרוג בחינם ל-Windows 10

בנוסף, בחנות היישומים למכשירי Windows Phone מיקרוסופט לא עושים שימוש בנקודות כלל והמוצרים מוצעים למכירה, לרוב, בדולרים. אנו מאמינים כי גם חנות היישומים ל-Windows 8, תציע את מרכולתה בדולרים ולא בשיטת הנקודות של מיקרוסופט, דבר אשר מוביל למסקנה כי בעתיד מיקרוסופט יפטרו משיטת הנקודות כליל. מעבר לשיפור בחווית הקניה וביטול הצורך בחישוב יחידות ההמרה, השינוי יסייע למיקרוסופט להדק את הקשר בין המוצרים השונים שלהם וליצור יחידה-אקולוגית טכנולוגית מהודקת ואחידה יותר בקרב המוצרים השונים של החברה.

Kinect 2
מבחינת מכירות אין ספק כי מצלמת ה-Kinect, אשר משמשת כבקר תנועה לקונסולת ה-Xbox 360 בהחלט עושה חיל, אך מבחינת שימושיות עדיין יש לאן להשתפר. בעוד היום רוב המשחקים אשר עושים שימוש ביכולות לכידת התנועה הם בעיקר משחקי "קאז'וואל" פשוטים לא מן הנמנע כי נראה שדרוג של מצלמת ה-Kinect עבור קונסולת הדור הבא של מיקרוסופט. המצלמה החדשה תכלול חיישן בעל רזולוציה גבוהה יותר, אשר יוכל ללכוד תנועות עדינות יותר כמו הזזה של אצבעות ולא רק מעקב אחרי מיקום הגפיים במרחב.

תאריך השקה צפוי: 2014
במידה וכן תוכרז קונסולת ה-Xbox הבאה בתערוכת E3 של השנה, אז נוכל לצפות להשקה לקראת עונת-החגים של שנת 2014. מעניין אם הכרזה על קונסולת הדור-הבא של מיקרוסופט תוכל לקלקל את ההשקה של ה-Wii U וגרום לכך ש"גיימרים" רבים יעדיפו לחכות שנה נוספת ולרכוש קונסולה שהיא חזקה יותר רק ב-20% או שאלו נוכח העדיפות הזעירה בביצועים יעדיפו לא להמתין ולרכוש עוד השנה קונסולה שתהיה רק במעט יותר חלשה מקונסולת ה-Xbox של הדור הבא.

תמונה: Futurilla cc flickr

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.