בשנים האחרונות דובר לא מעט על חברת סלברייט (Cellebrite) הישראלית, המאפשרת לגופי אכיפת חוק לחדור למכשירים סלולריים ולחלץ מהם מידע. עתה, סרטון חדש מספק הדגמה מפורטת באופן חסר תקדים לאופן פעולתה של המערכת שיצרה החברה.

הסרטון הועלה על ידי משטרת סקוטלנד לקראת תחילת פריסתם של 41 מסופי Cyber Kiosk תוצרת סלברייט בתחנות המשטרה במדינה אתמול.

כפי שניתן לראות בסרטון, מסוף Cyber Kiosk הוא מחשב עליו מותקנת התוכנה של החברה, והממשק שלה מגלה הרבה על יכולותיה: היא מאפשרת חילוץ מידע מטלפונים, כרטיסי זיכרון וכונני אחסון, מצלמות ורחפנים; בעת חיבור טלפון למסוף ניתן לבחור אם לגשת למכשיר עצמו, לכרטיס ה-SIM או לכרטיס הזיכרון; בכל אחד מהם ניתן לגשת לאנשי קשר, הודעות טקסט ומולטימדיה, מיילים, יומן, היסטוריית שיחות, מיקומים, אפליקציות מותקנות, תמונות, קבצי קול, סרטונים, צלצולים וקבצים אחרים. מדובל כמעט בכל סוגי המידע שטלפון מסוגל לאחסן, וכולם נגישים באופן מהיר וקל ללא צורך בהכשרה מיוחדת.

וידאו: שליפת נתונים בלחיצת כפתור

עם זאת, משטרת סקוטלנד ציינה כי היא נוקטת צעדים כדי להגן על פרטיות בעלי המכשירים: השוטרים מחויבים למלא טופס בקשה עם פירוט המידע אליו הם מתכוונים לגשת בכל מכשיר, ולקבל על כך אישור; בשלב הגישה למידע, בוחר מפעיל המסוף סינונים בדמות פרקי זמן ומילות מפתח כדי לצמצם את כמות המידע שייחשף (ואת הזמן שהעיון בו ייקח); בסיום החיפוש, כל המידע נמחק מהמסוף, שאינו מסוגל לאחסן מידע כלל; ואם נמצא חומר ראייתי במכשיר – הוא מועבר ליחידת הסייבר, שם החומר הרלוונטי בלבד יישמר לשימוש המשטרה. המסופים אף שומרים את פרטי השימוש בהם, כך שניתן לוודא שמפעיליהם לא ניגשו למידע שלא קיבלו אישור לגשת אליו.

סגן המפכ"ל, מלקולם גראהם, אמר כי הטכנולוגיה של סלברייט מאפשרת לסיים את בדיקת הטלפונים מהר יותר ולהשיבם לבעליהם בזמן מינימלי במקום מספר חודשים בלעדיה, והדגיש כי נעשים מאמצים מירביים כדי למנוע גישה למידע שאינו רלוונטי לחקירה.

אמנם, הסרטון הזה אינו הראשון שמציג את יכולות המערכות של סלברייט – בעבר עלו מספר סרטוני הדגמה של מערכות החברה, וכמה מהם אף נמצאים בערוץ שלה – אך הסרטון של משטרת סקוטלנד הוא ההדגמה המפורטת ביותר שנחשפה עד כה לעין הציבור.