Android O

גוגל (Google), כצפוי, חשפה אתמול ב-Google I/O 2017, כי גרסת הבטה הראשונה של אנדרואיד 8.0, המכונה בינתיים Android O, יצאה לדרך. כבר עתה ניתן למנות מספר חידושים אשר מתווספים מגרסת המפתחים המקדימה.

על פי גוגל, עיקר תשומת הלב ב-Android O הוקדשה לשיפור השירותים הבסיסיים והחיוניים ביותר במכשיר הסלולרי וביניהם חיי סוללה, זמן העלייה של המכשיר, יציבות המערכת וכמובן אבטחה – כל זאת תחת פרויקט שנקרא Android Vitals. מכיוון שכך, כל שירות חדש שנוסף בעדכון ייעודו לשפר בהיבט מסוים את אחד מתוך ארבעת הרכיבים הללו.

אבטחה

נושא האבטחה בטלפונים החכמים ידע עליות ומורדות בשנים האחרונות. גוגל, שמודעת היטב לבעיות, שמה לה למטרה לאפשר למשתמשים להשתמש במערכת ההפעלה ולהוריד אפליקציות מבלי חשש שמא תותקן במכשיריהם רוגלה. לצורך כך היא משיקה שירות בשם Google Play Protect אשר יזהה כאשר המשתמש מעוניין בהורדת אפליקציה, ויתריע במידה ומדובר באפליקציה אשר לא נסרקה בידי שרתי גוגל, או לחלופין נבדקה ונמצאה תקינה.

חיי סוללה

גם חיי הסוללה מהווים נושא רגיש עבור משתמשי אנדרואיד רבים, ולכן גם אלה מונחים בראש רשימת היעדים של Android O. בגרסה החדשה צפויה גוגל להשיק שירות אשר יגביל את פעולות יישומי צד שלישי ברקע ולא יאפשר להם לבצע פעולות שאינן בשליטת המשתמש וביניהן זיהוי המיקום בכל רגע נתון או הורדת נתונים.

זמן העלייה

אמנם מדובר בנושא שולי עבור רבים, אך ישנם גם אלו אשר מביעים אי שביעות רצון מהזמן הרב אשר לוקח למכשיר להידלק ממצב של כיבוי כללי. Android O אמורה לאפשר למכשירים זמן הפעלה מהיר פי שתיים תודות לשינויים אשר בוצעו בליבת המערכת. בנוסף נאמר כי אותו שינוי בליבה יאפשר גם לאפליקציות עצמן לפעול באופן מהיר יותר.

קרא עוד:  סמסונג רוצה 1,000 דולרים על הכרומבוק החדש שלה

שינוי ממשק

ממשק האנדרואיד נותר יחסית ללא שינוי במהלך השנים, זאת מלבד שינויים קלים בנראות החיצונית. גם ב-Android O גוגל בחרה שלא לחרוג מדרכיה המוסכמות ומראהו החיצוני של הממשק נותר יחסית זהה מלבד מספר ליטושים קלים. לדוגמה, מעתה אפליקציה שתקבל התראה חדשה תציג זאת על ידי הצבת נקודה בצבע מותאם על גבי הסמליל ולחיצה ארוכה תחשוף תצוגה מקדימה של המסר זאת בדומה לנעשה ב-iOS.

תכונה נוספת אשר צפויה להשתלב במערכת היא 'תמונה בתוך תמונה'. מדובר בשיפור לשירות שאפשר הפעלת שני יישומים במקביל בגרסת 7.0. הפעם ניתן יהיה לצפות בוידאו על מסך קטן, לדוגמה, זאת בזמן שמשתמשים באינסטגרם במסך הגדול.

בנוסף אישרה גוגל כי היא תכלול במערכת ההפעלה החדשה את היכולת לבצע מילוי טפסים אוטומטי לכלל האפליקציות. כך ניתן יהיה לשמור פרטים שמרבים למלא בטפסים – כתובת, שם וססמה, לדוגמה- ולהציע את מילוי הטופס באופן אוטומטי בכל אפליקציית צד שלישי מלבד Google Chrome, שהיה היחיד שתמך בכך עד כה.

התראות צפות ב-Android O; תמונה: Android Authority

גם מערך ההתראות במכשיר צפוי לעבור מהפך כאשר מעתה המשתמשים יקבלו התראות המקובצות לפי קטגוריות שונות בהתאם לתוכן. בדרך זו ניתן יהיה להשתיק קבוצת התראות מסוימת, לדוגמה את קבוצת 'שיווק', ואף לדחות את קבלתה בפרקי זמן קבועים. מלבד מערך ההתראות נחשף עוד כי Android O תשיק את Project Treble אשר מטרתו לקצר באופן משמעותי את הזמן הלוקח לעדכון גרסה להגיע למכשיר.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציע 12 גיגה-בייט זיכרון בכל דגמי Galaxy S20

גרסת הבטא יוצאת לדרך

כאמור כלל החידושים שצוינו לעיל הינם חלק מההכרזה של גוגל בכנס המפתחים השנתי על השקת גרסת הבטא הראשונה של Android O לקהל הרחב. חשוב לציין כי אלו אשר מעוניינים בהורדת הגרסה יאלצו להשיב את המכשיר לגרסת האנדרואיד היציבה העדכנית ביותר של Android Nougat וחשוב לזכור כי מדובר בגרסת בטה ראשונית כך שיש לקחת בחשבון את הימצאותן של תקלות שונות במערכת.

ההרשמה לתוכנית בודקי הבטא מתחילה כאן וההורדה של הגרסה החדשה זמינה עבור אלה המחזיקים באחד המכשירים הבאים: Pixel C, Pixel, Pixel XL, Nexus 5X, Nexus 6P ו-Nexus Player.