ביממה האחרונה החלו ישראלים לקבל למכשירי הטלפון שלהם מסרון בו נכתב:

"שלח $500 ביטקוין ל1NbNZMNvBYPVfZaLF8ENWS6zHNTcmpaVzh אחרת אני אשלח לכל אנשי הקשר שלך שרטון שלך 'מענג' את עצמך, פרצתי למכשיר שלך וצילמתי אותך ביחד עם הסרטון שראית. אתה די סוטה… אני אדע אם ראית את ההודעה אז אל תנסה להתעלם! יש לך 72 שעות לשלוח את הכסף אני אדע אם שלחת".

אם קיבלתם הודעה כזו – חשוב שתדעו שלא רק שמדובר בסחיטה, אלא שהיא גם שקרית. אם הטלפון שלכם היה נפרץ, ככל הנראה לא הייתם מקבלים מסרון עם דרישה שכזו, אלא סביר יותר שהיתה הייתה מוצגת בפניכם כמסר שקופץ בכל פעם שאתם מנסים לעשות פעולה כלשהי באטלפון.

בנוסף, החלק האחרון בהודעה הוא שקר: ארנקי ביטקוין אינם כוללים פרטי זהות ולכן להאקר אין יכולת לדעת מי מהקרבנות שילם, אלא אם שולחים לו את כתובת ארנק הביטקוין בתגובה – אפשרות שנחסמה על ידי שולח ההודעות.

חברת האבטחה ESET מציינת כי לא ברור כמה ישראלים קיבלו את ההודעה, אך לפי הדיווחים שקיבלה נראה שמדובר בכמות מכובדת. "אנחנו רואים התפשטות רחבה בישראל במהלך השנה האחרונה, של התופעה של הונאות של סחיטה מינית, הנקראות באנגלית Sextortion", הסביר אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות ב-ESET ישראל. "גם אם אדם אחד מתוך 1,000 או מתוך 5,000 הודעות שנשלחות משלם את הכופר – מדובר בפעולה משתלמת מבחינת העבריינים שמריצים את ההונאה, וכך הם כנראה יפעילו אותה מחדש במתכונות שונות עם רשימות אחרות של קורבנות פוטנציאליים".

קרא עוד:  ג'אברה הכריזה על אוזניות Elite Active 75t לספורט

החברה מציינת כי לא מדובר בהונאה הראשונה מסוג זה. בשנה שעברה התפשטו בישראל לפחות שתי הונאות דומות דרך מיילים. הפרט המפתיע לדברי החברה היה כמות האנשים שנפלו בפח – מספר שניתן להערכה דרך מעקב אחר היסטוריית התשלומים לכתובת הארנק של ההאקרים לכאורה, שבשל אופן פעילות רשת הביטקוין מוצג בפומבי.