משתמשים שיודעים כי סיסמאותיהם נפרצו ממשיכים להשתמש בהן במודע – כך חשפה גוגל בסוף השבוע בוועידה בנושאי אבטחה שהתקיימה בקליפורניה.

החברה ביצעה מחקר בעזרת תוסף הכרום Password Checkup, שהושק בתחילת השנה ומתריע בפני משתמשים אם הסיסמה שלהם לאתר מסוים נמצאת במאגרים פרוצים שהתפרסמו ברחבי הרשת. החברה אספה נתונים ממשתמשים שהתקינו את התוסף. לדבריה, בחודש הראשון לפעילותו הוא הותקן על ידי יותר מ-650,000 איש שביצעו יותר מ-21 מיליון התחברויות לאתרים, ו-1.5%, או כ-316,00 מהכניסות הללו זוהו כסיסמאות שנפרצו.

אך לפי גוגל, רק 26% מההתרעות של התוסף על סיסמאות פרוצות הובילו את המשתמשים להחליף סיסמה, בעוד 25.7% מהזמן הם התעלמו מהן. החברה מעריכה כי הסיבות להתעלמות עשויות להיות חשבונות שהמשתמשים חושבים שאינם שווים את המאמץ להחלפת סיסמה, או כאלה שנמצאים בשימוש של משפחה שלמה ולא מוחלפים כדי לא לכפות על כולם ללמוד את הסיסמה החדשה.

החברה ציינה כי שיעור ההתעלמות הגבוה ביותר מהתרעות על סיסמאות שנפרצו הוא בקרב גולשים באתרי פורנו – 38.5%. אתרים נוספים שבהם משתמשים מתעלמים מהתרעות על סיסמאות פרוצות שייכים לתחומי הבידור (27.1%), החינוך (26.5%), החדשות (20.7%) והעסקים (20.3%). ברשתות חברתיות עומד שיעור ההתעלמות על 17.8%, ובאתרי קניות, בהם מוזנים פרטי אשראי – 16.4%.

החדשות הטובות הן שהתרעות שמובילות להחלפת סיסמה מסתיימות 60% מהפעמים בבחירת סיסמאות מאובטחות בהרבה, שייקח להאקרים יותר מ-100 מיליון ניחושים לפרוץ שוב.