אחת האפליקציות שמשתמשת בטכניקה הזו, משחק שהועלה לחנות תחת השם  "Pingu Cleans Up", ניסתה לגרום למשתמשים להירשם בהיסח הדעת להרשמה בעלות שבועית של 5.49 פאונד (23 שקלים) באמצעות שיטת התשלום הלגיטימית של גוגל. התכסיס מסתמך על ההנחה שחלק מהמשתמשים ינסו "להעיף בקליק" כל חלון לגיטימי שמונע מהם להשתמש במשחק עצמו, מבלי לייחס תשומת לב לתוכן שלו. המטרה העיקרית של הונאה זו היא משתמשים שפרטי כרטיס האשראי שלהם מאוחסנים בחשבונות ה-Google Play שלהם.

איך זה עובד?

לאחר שהאפליקציה מופעלת, היא גורמת למשתמשים לעצב את דמות המשחק שלהם בשלושה צעדים. בשני הצעדים הראשונים, כדי לבחור את התכונה הרצויה, המשתמש צריך ללחוץ על כפתור "אישור" בחלון קופץ המופיע בחזית. בצעד השלישי, משתמשים שפרטי כרטיס האשראי שלהם מאוחסנים בחשבון יראו חלון שדומה לשני החלונות הקודמים, אלא שהמילה "אישור" הוחלפה במילה "הירשם", כפי שניתן לראות בתמונה 3.

לחיצה על כפתור "הירשם" גורמת לכך שהקורבן יחויב ב-5.49 פאונד בכרטיס המצורף לחשבון. התשלום חוזר על עצמו מדי שבוע עד שהמשתמש מבטל את הרשמתו לאפליקציה.

הקורבנות של התרמית הספציפית הזו כבר לא צריכים לעשות זאת באופן ידני, שכן ההרשמות בוטלו באופן אוטומטי עם הסרת האפליקציה מחנות Google Play.

למשתמשים שאין בחשבונם כרטיס אשראי מוצג חלון אחר בצעד השלישי – חלון המבקש מהם להוסיף אמצעי תשלום כדי להמשיך את הרכישה (תמונה 4). הצורך בהשתתפות פעילה הופך משתמשים כאלה לעמידים יותר בפני נפילה לתרמית הזו (המסתמכת מלכתחילה על חוסר תשומת לב).

איך נזהרים?

במקרה של האפליקציה "Pingu Cleans Up", חלק מהמשתמשים היו עשויים לשים לב לכמה דגלים אדומים, עוד לפני שחלון ה"הרשם" הופיע:

· קישור לא פעיל ל"תנאי שימוש" בכל שלושת הצעדים שהוצגו בתמונה 3.

· בקשת תשלום מיד עם הפעלת האפליקציה, למרות שהאפליקציה מסווגת כחינמית ב-Google Play

· דירוגים וביקורות שליליות ב-Google Play

כדי שלא ליפול בתרמיות מסוג זה, תמיד שימו לב להודעות לא צפויות וחשבו פעמיים לפני אישור בקשות שכאלה. לפני התקנת אפליקציה, בדקו את הדירוג והביקורות שלה. אם אתם מרשים לילדיכם להתקין משחקים על המכשיר שלכם, כדאי שתצרו חשבון נפרד למטרה הזו, כזה שפרטי חשבון האשראי לא מאוחסנים בו.

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.