אחרי חודשים של שמועות וספקולציות, אפל השיקה את הדור השלישי של הטאבלט האייפד. אנחנו לקחנו אותו לסקירה מהירה ארבעה ימים בלבד לאחר שהושק, גילינו את כל מה שחדש בטאבלט הנכסף ואולי בסוף נצליח גם לענות על השאלה החשובה מכל: האם לשדרג?

חד מכל מה שהכרנו
כשנה לאחר שהציג סטיב ג'ובס את האייפד השני לעולם, עכשיו אפל ללא ג'ובס, חוזרת עם עוד שדרוג לטאבלט המצליח. אפל ריעננה את מפרט המכשיר ואת עיצובו והביאה מספר חידושים מעניינים, ואחד המשמעותיים ביותר הוא ללא  ספק המסך.  אמנם גודלו לא השתנה (9.7 אינצ'), אך כעת הוא מביא את טכנולוגיית ה-"Retina"  וכך, בדומה לאייפון אפל הצליחה לעשות את המעשה הבלתי יאמן והכניסה מסך בעל רזולוציה גבוהה יותר מכל טלוויזיית ענק שתלויה אצלכם בסלון למכשיר קטן כל כך.

המסך באייפד החדש מספק רזולוציה מרשימה של 2048×1536 ובצפיפות פיקסלים של 264 הגורמים למסך להראות לא פחות ממדהים – בדומה לאייפון. המסך נראה חד מאוד עם צבעים עשירים, דבר המוסיף מאוד לחווית השימוש הכללית ומשפיע לטובה על כל שימוש במכשיר בין אם זה קריאת כתבות או ספרים, משחק, או צפייה בסרטים באיכות HD ואפילו "סתם" גלישה באינטרנט. המסך עושה את העבודה בצורה טובה מאוד ואין מילים לתאר את החדות המפתיעה שלו.

בשביל לאפשר שימוש חלק עם רזולוציה שכזו, נדרש כוח עיבוד גרפי חזק, ולשם כך אפל שדרגה את המעבד שפועם בתוך האייפד מ-A5 בדור הקודם ל-A5X. זהו אותו מעבד כפול ליבה כמו בדור הקודם, והשינוי העיקרי הוא בתצורת המעבד הגרפי שצמח ל-4 ליבות שלדברי אפל חזק עוד יותר ממעבד ה-Nvidia Tegra 3, וכך המעבד החדש בנוי בכדי לשרת את המסך ואת כוח העיבוד העצום בו הוא משתמש. אולם, לא דיי בביצועי גרפיקה טובים יותר אלא גם בסוללה חזקה, ששודרגה בדור החדש. יחד עם זאת, אפל הביאה לראשונה למכשיריה את רשת הדור הרביעי המאפשרת לגלוש בתקשורת סלולרית עד למהירויות של 42Mb בשנייה, דבר מרשים כשלעצמו, אם כי כאן בארץ הוא ישווק רק עם תקשורת דור 3 ובגרסת WiFi.

דומה לקודמו
האייפד כרגיל, מגיע בעיצוב מתכתי ואינו שונה בהרבה מקודמו, כך שחבריכם לא יבדילו אם אתם אוחזים באייפד 2 או באייפד החדש. הקווים המעוגלים, הגב הכסוף והמסגרת השחורה (או הלבנה), כפתור הבית, הכל נראה אותו הדבר. בחלקו האחורי של האייפד, נמצאת המצלמה ששודרגה וכעת עומדת על רזולוציה של 5 מגה-פיקסל, זאת במקום 0.7 מגה פיקסל בדור הקודם. הכפתורים כמו כפתור נעילת הסיבוב או ההשתקה של המכשיר ומקשי עוצמת השמע נשארו במקומם. בחלקו העליון נמצא  את כפתור נעילת המסך, המיקרופון, וכניסת האוזניות ובתחתית בדומה לדורות הקודמים נמצא את כניסת ה-USB 30 pin  הסטנדרטי של אפל.

קרא עוד:  סקירה: +Synology DiskStation DS918 - כונן רשת מתקדם לבית ולמשרד

אולם בכל זאת ישנם שינויים קטנים, כמו עוביו שתפח וכעת עומד על כ-9.4 מילימטרים לעומת 8.8 המילימטרים בדגם הקודם, וגם במשקל המכשיר נרשם שינוי כאשר הדגם הקודם שנחשב כבד ששקל 601 גרם התווספו עוד 51 גרם וכעת האייפד שוקל 652 גרם, דבר הגורם למשתמש לרצות להניח את המכשיר לאחר זמן מה של שימוש.

חווית מולטימדיה
מערכת ה-iOS 5 הרצה על המכשיר מוכרת לנו כבר מכל המכשירים האחרים של אפל. היא ידידותית, קלה לשימוש ונוחה לעבודה. קל מאוד להתרגל אליה וגם מי שאינו בקיא בשימוש בטאבלטים יימצא את עצמו מהר מאוד נכנס לעניינים. במרוצת השנים, אפל הוסיפה מספר שדרוגים למערכת כמו ה-iCloud המאפשר לאחסן ולגבות ברשת הגדרות אישיות, מחוות אצבע המאפשר לבצע משימות (מעבר למסך הבית, משימות, האפליקציה הפתוחה וכו') בקלות, ממשק התראות משודרג, מקלדת מפוצלת ועוד. גם מגוון האפליקציות הוא מגוון, אמנם לא רבים האפליקציות שהותאמו לרזלוציה הרחבה, אך אין זה מונע להורדי ולהפעיל את אחת מ-200 אלף האפליקציות המותאמות לטאבלטים מה-AppStore.

האייפד החדש כולל שתי מצלמות כאשר הקדמית נשארה כמו קודמו ומצלמת ברזולוציה של 0.3 מגה-פיקסל שנועדה ברובה לשיחות וידאו עם יישום ה-FaceTime. בניגוד למצלמה הקדמית, המצלמה האחורית שודרגה, כאשר היא מצלמת ברזולוציה של 5 מגה-פיקסל וכוללת גם את אביזרי האופטיקה המתקדמים בדומה ל-iPhone 4S. השימוש במצלמה במכשיר הינו נוח ואינטואיטיבי, בניגוד למכשירים אחרים בקטגוריה, האייפד מצלם תמונות במהירות הבזק, ואף הצליח לא פעם לייצא תמונות באיכות גבוהה. גם צילום הוידאו שודרגה וכעת האייפד מצלם וידאו ברזולוציית HD 1080P זאת בהשוואה לדור הקודם שצילם ברזולוציית HD 720P. גם בצילום הוידאו האייפד לא אכזב במרבית הפעמים, אך למרות כל זאת, היינו שמחים לעוד קצת אפשרויות בממשק המצלמה וכן לפלאש LED שהיה מוסיף הרבה לחווית הצילום. אך אם כך, קשה להתעלם מהעובדה שאנחנו לא באמת נתחיל להסתובב ולצלם עם מכשיר בגודל כזה בידנו.

לאייפד יש את כל הנתונים בכדי להפוך לנגן מתקדם כמו גם יציאת HDMI באמצעות מחבר חיצוני, אולם דבר אחד מעיב על החוויה והיא תוכנת ההאייטונס, שדרכה נצטרך להשתמש בכל פעם שנרצה להוסיף או להוריד שירים וקטעי וידאו מהמכשיר, דבר שגורע מאוד מחווית השימוש הכללית במכשיר. עוד משהו שהוריד לנו מחווית השימוש היא העובדה  שהאייפד לא תומך בכל פורמטי הוידאו והאודיו בשוק, ויש צורך להמיר את פורמטי הוידאו לפורמטים נתמכים ע"י הטאבלט (או להוריד אפליקציה מותאמת).

קרא עוד:  מיקרוסופט תציג את Surface Go 2 ואת Surface Book 3 בכנס האביב שלה

באייפד קיים רמקול אחד באחוריו. הרמקול לא השתדרג במסגרת הדור החדש אך ניתן לומר כי מדובר באחד הרמקולים הטובים שנתקלנו בהם. עוצמה טובה ובאסים מפתיעים, דברים שמוסיפים הרבה לכל שיר, וידאו או משחק שתריצו על האייפד. בהחלט שאפו.

היכן מסתתרת הסוללה?
אפל עשתה עוד צעד משמעותי וכללה במכשיר החדש סוללה חזקה בנפח גבוה במיוחד של 11,666mAh. לשם ההשוואה, באייפד השני קיימת סוללה בנפח של 6,944mAh כך שבחישוב קצר מתגלה כי אפל כמעט הכפילה את עוצמת הסוללה, אך למרות זאת היא מצהירה על אותם זמני שימוש טובים במכשיר- עד כ-9 שעות ויותר, בשימוש ברשת ה-4G, כך שניתן להשתמש יום שלם ויותר בטאבלט מבלי לדאוג לשקע חשמל. התוספת הזו הוסיפה עוד  0.6 מ"מ לעוביו של הטאבלט וכן עוד כ-50 גרם בהשוואה לדור הקודם, ועל זה אנחנו משלמים אך לא רק: גם זמני ההטענה של המכשיר הוכפלו, וכעת האייפד זקוק לכמעט לילה שלם בכדי להגיע להטענה מלאה. ואנחנו שואלים, היכן נעלמו השעות האבודות?

בשימוש אינטנסיבי הרגשנו כי האייפד מתחמם באזור התחתון, דבר שלא התרחש בדור הקודם וככל הנראה יכול להיות קשור לסוללה. כך גם התברר כי משתמשים נוספים מדווחים על כך בעולם, אולם בשימוש סביר הדבר אינו מורגש מאוד.

בקרוב בישראל
iDigital, המשווקת המורשית של אפל בארץ פרסמה לאחרונה את מחירי האייפד החדש ברשת חנויותיה שיחל להימכר בעוד מספר שבועות. המחירים ינועו בין 2,359 שקלים לגרסת הבסיס  16GB ועד ל-3,299 שקלים לגרסה הכוללת אחסון בנפח 64GB בתצורת "wifi בלבד" והחל מ-2,949 שקלים לגרסת 16GB ועד ל-3,899 שקלים לגרסה הכוללת אחסון בנפח 64GB בתצורת "wifi+ 3G". אך כידוע, החנות של iDigital היא לא החנות היחידה אשר תמכור את מכשיר האייפד וכי כבר היום ניתן למצוא את המוצר הנחשק במחירים מעט יותר יקרים בחנויות פרטיות.

לסיכום
השינויים בגרסה החדשה של האייפד עשו לו ברובם רק טוב ואין ספק כי הוא השולט בשוק. אם אתם מתלבטים האם לשדרג וברשותכם טאבלט מהדור הראשון או כל טאבלט אחר, היינו אומרים שכן. השינויים רבים יחסית והתמורה למחיר טובה, אך אם ברשותכם הדור הקודם והמסך והביצועים מספקים אתכם – השדרוג הוא רק תירוץ.

פורסם בשיתוף אתר מאקו.

*זוהי התרשמות ראשונית מהמכשיר ועל כן לא הייתה באפשרותנו לבצע סקירה מלאה.