פיתוח חדש של צוות מעבדת מדעי המחשב והבינה המלאכותית במכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) עשוי להביא פיתוח מהפכני המסוגל לשנות את הצבע של כל מוצר קיים ולהביא לו מראה חדש לגמרי.

הצוות חשף השבוע סוג חדש של דיו, שזכה לכינוי PhotoChromeleon – משחק מילים בין זיקית לפוטוכרומיזם, שהיא תופעה שהתגלתה במכון ויצמן ב-1950 וגורמת לחומרים מסוימים לשנות את צבעם בתגובה לתדרי אור מסוימים. הגילוי הזה עמד מאחורי המצאת המשקפיים המתכהים מעצמם בשמש, ועתה פיתחו על בסיסו ב-MIT דיו שניתן לצפות בו מוצרים וכך לצבוע אותם מחדש באמצעות הקרנת אור מדויקת.

via GIPHY

ראשית מייצרים מוצר וצובעים או מרססים אותו בדיו החדש. לאחר מכן הוא מוכנס לתיבה שבה מותקנים מערכת המזהה את החפץ בתלת-ממד; תאורת על-סגול, שגורמת לתגובה כימית ה'מאתחלת' את הצבע; ומקרן הצובע כל נקודה על הפריט בהתאם למודל- תלת-ממדי שתוכנת במחשב. התהליך לוקח לפי היוצרים בין 15 ל-40 דקות.

יוהואה ג'ין, מוביל הפרויקט, אומר שהדיו החדש יאפשר חיסכון גם בעלויות ייצור, גם בעלויות רכישה וגם בכמות הזבל. זאת מאחר וחברות לא יצטרכו לייצר מלאים של פריטים בצבעים שונים, אלא מלאי אחד בלבד של כל פריט שאותו כל רוכש יוכל לבקש לצבוע לפי רצונו; למשתמשים זה יחסוך לרכוש למשל את אותה חולצה עם כמה הדפסים שונים, מאחר וניתן ליצור עליה לפני כל לבישה הדפס שונה; וכך לא ייזרקו מיליוני פריטים בצבעים הפחות מבוקשים בכל שנה.

צפו: כך משנים צבע למוצרים

מי שכבר מתכנן להשתמש בדיו החדש היא חברת פורד, ששיתפה פעולה עם הפרויקט. לדברי אלפר קיזילטאס, מומחה לחומרים ברי-קיימא בפורד, הצבע הניתן ל'תכנות' יאפשר לחסוך את הייצור של חלקי מכוניות בצבעים שונים, ואולי אף יאפשר לבעלי מכוניות להביא אותם ל'צביעה מחדש' בכל פעם שירצו.