אחד הדברים המעניינים ביותר שמתרחשים כיום בשוק המחשוב האישי הוא כמובן הכניסה החזקה של מחשבי הטאבלט לשוק. למעשה, מדובר, בינתיים, בדגמים שפועלים בסביבת אנדרואיד (Android) של גוגל (Google) שאינה בשלה מספיק כמערכת הפעלה למחשבים עם מסך מגע גדול. מכיוון שכך, להוציא ה-iPad של אפל (Apple) אין למעשה טאבלט בשל בשוק.

ובכל זאת הציפייה עושה את שלה, ובמקום לקנות את מה שיש לשוק להציע, רוכשים רבים מחכים לטאבלט עתידי, מה שכמובן בא מיד לידי ביטוי בהערכות של קבוצות מחקר שונות שטוענות כי מכירות הטאבלטים יאכלו אחוזים רבים ממכירות הניידים הרגילים, ובמיוחד מהתחום שהיה להיט כל כך מטורף בשנתיים האחרונות: מחשבי הנטבוק (Netbook) שהפכו את מעבד האטום (Atom) של אינטל (Intel) ללהיט כזה גדול שכבר חרג מעבר למחשבים עצמם.

Roni Friedman
רוני פרידמן, מנהל מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה

במהלך השנה הקרובה עומדת אינטל להשיק את הדור השלישי של מעבדי האטום, כפי שסיפר במסיבת העיתונאים השנתית רוני פרדימן, סגן נשיא ומנהל מרכז הפיתוח של אינטל חיפה, המקום בו מתכננים את ה-Cedar Tail-M, שם הקוד של מעבד האטום הבא שישולב בפלטפורמה חדשה שתקרא Cedar View. פרידמן אמר במסיבת העיתונאים כי מעבדי האטום ומחשבי הנטבוק ימשיכו להוות אסטרטגיה חשובה עבור אינטל בתקופה הקרובה. מאוחר יותר הוא אמר לנו: "מחשבי נטבוק ממשיכים להימכר. למרות ההייפ סביב מחשבי הטאבלט, בכדי להצליח באמת הם זקוקים למערכת הפעלה מוצקה ויציבה, כמו שחלונות של מיקרוסופט מספקת למחשבים הניידים הרגילים, וזה, להוציא ה-iPad, לא קיים עדיין".

קרא עוד:  חברת LG משיקה דגמים חדשים של מסכי UltraGear‎ עם זמן תגובה של 1ms

לדברי פרידמן הוא לא חושש מקניבליזציה של מחשבי הנטבוק, ובטח לא באופן מוחלט בעיקר בגלל שהם מכוונים לנתח שוק שונה. "הטאבלטים מיועדים לקריאת חומרים. מי שצריך מחשב בכדי לכתוב חומרים, וירצה מחשב קל יחסית, יעדיף עדיין את הנטבוק", הוא אמר, ולגבי הדור החדש של מהעבדים ציין כי הם יספקו עוצמות רבות יותר, בעיקר בזכות שילוב של שבב גרפי חזק יותר.

לשאלה האם המעבד החדש כבר תוכנן להשתלבות בשוק הטאבלטים, הוא ענה: "כמה שיותר, יותר טוב. מעבדי האטום מתאימים באופן מוחלט לשימושים שונים שחורגים משוק הנטבוקים, וזה לא רק טאבלטים, זה עוד המון תחומים אחרים כמו ממירי טלוויזיה ועוד".

כאמור הדור השלישי של מעבדי האטום יושק במהלך 2011. מעבדים אלו ייוצרו כבר בליתוגרפיה של 32 ננו-מטר (מול ה-45 ננו-מטר של הדור הנוכחי), יתגאו במעטפת תרמית מרבית שתהיה נמוכה מ-10 וואט לאורך רוב קו המוצרים, יספקו ביצועים ברמה עד כפולה ובמיוחד, ייהנו משבב גרפי פנימי שכמו במקרה של מעבדי ה-Sandy Bridge החדשים יספק עוצמה רבה הרבה יותר מאשר הדור הקודם, ואפילו עד פי שתיים (השבב הגרפי הנוכחי במעבדי האטום הוא GMA3150).

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.