ארגון מוזילה (Mozilla), ששם לו למטרה לשפר את חוויית הגלישה, הודיע השבוע על צעדים יוצאי דופן במטרה למצוא מענה לאחת הבעיות האקוטיות ברשת: בקשות של אתרים לאפשר להם לציג התראות קופצות.

בארגון הסבירו כי הם שמו לב לגידול החד בכמות האתרים שמטרידים את הגולשים בהודעות קופצות המבקשות אישור להציג התראות מהאתר, גם אם הגולש כבר יצא ממנו – החל מאתרי חדשות, דרך שירותי דואר והודעות מידיות למיניהם ועד אתרים שאין להם לכאורה שום סיבה לבקש להציג התראות, כמו אתרי הורדות למיניהם. חלקם אף מונעים גישה לתוכן עד שהגולש לוחץ על תיבת אישור ההרשאה להתראות.

A Notification Permission Prompt

במוזילה ציינו כי בחודש שקדם לחג המולד האחרון הציגו אתרים למשתמשי הבטא Firefox ברחבי העולם 18 מיליון בקשות להרשאת התראות. פחות מ-3% מהן אושרו. ב-19% מהמקרים המשתמשים נטשו את האתר מייד. לשם השוואה, צוין כי בקשות הרשאת גישה למיקרופון או מצלמה מאושרות ב-85% מהמקרים.

לכן, במהלך אפריל תבצע מוזילה שני ניסויים בגרסאות מוקדמות של Firefox במטרה לבחון דרכים לטיפול בתופעה שהוא מכנה אותה 'ספאם בקשות הרשאה להתראות'.

הניסוי הראשון ימנע מאתרים להקפיץ חלונות עם בקשות הרשאה להתראות אלא אם המשתמש ביצע פעולה כלשהי באתר – לחיצה על כפתור העכבר או על מקש כלשהוא. הניסוי הזה, שייערך בגרסאות היומיות המיועדות למפתחים, יתחלק לשניים, כאשר בשבועיים הראשונים בקשות הרשאה לא יופיעו כלל אם המשתמש לא ביצע פעולה באתר, ובשבועיים האחרונים יוצג בשורת הכתובות סימן הודעה שלחיצה עליו תפתח את בקשת ההרשאה גם אם המשתמש לא ביצע פעולה באתר עצמו.

קרא עוד:  פרסומות באמצע הסרטון? כרום יעשה לזה סוף
Prototype of new prompt without user interaction

הניסוי השני, שישולב בגרסת הבטא של Firefox 67, ישלח למוזילה מידע על הרגלי התגובה של משתמשים לבקשות הללו: כמה זמן הם היו באתר לפני שאישרו או דחו בקשה כזו? האם דחו בעבר בקשות רבות כאלו? וכן הלאה.

מי שכלל לא ירצה לקבל בקשות להצגת התראות יכול כמובן לכבות את מנגנון ההתראות מאתרים בהגדרות הדפדפן – גם מוזילה וגם גוגל (Google) הוסיפו אפשרות כזו לדפדפנים שלהן בשנה שעברה. אלא שרוב הגולשים כנראה לא משתמשים בהן, ומוצאים את עצמם נאלצים לדחות בקשות הרשאה להתראות שוב ושוב כמעט בכל אתר שהם נכנסים אליו, או מאשרים אותן בטעות ואז לא יודעים איך להיפטר מההתראות הבלתי רצויות.