אם חשבתם ששוק הסמארטפונים רווי דיו במצבו הנוכחי, ואין סיכוי שאפשר לדחוס לתוכו אפילו סיכה – כדאי שתחשבו שוב. אתמול הכריזה עמותת הקוד הפתוח "מוזילה" על תחילת העבודה על מערכת הפעלה חדשה לסמארטפונים – Boot to Gecko, שתתבסס על מנוע הגֶקו הנמצא בליבת דפדפן הפיירפוקס ותהיה – כמובן – פתוחת-קוד.

בהכרזה משותפת של בכירי הקרן צויין כי כהרגלה, היא אינה מתכוונת לבנות את המערכת מאפס, אלא להתבסס על ליבת אנדרואיד, כאשר מנוע ה-Gecko יחליף את ערכת פיתוח האפליקציות של גוגל. כך יתאפשר למערכת של מוזילה להריץ על סמארטפונים אפליקציות מבוססות HTML5 וטכנולוגיות רשת נוספות. האתגר שהעמידה מוזילה בפני עצמה ובפני אלפי המתכנתים המתנדבים שלה הוא ליצור ממשק שיאפשר ליישומי רשת (אפשר לקרוא: אתרי אינטרנט) לתקשר עם רכיבי החומרה של הסמארטפון לצורך שימוש ביכולות התקשורת, העיבוד והצילום, בלי להזדקק לתוכנות-ביניים מתווכות אך בלי לחשוף את המערכת יתר על המידה.

בהודעה ירו אנשי מוזילה חיצים מורעלים לעבר גוגל, בכותבם: "אנו נבצע את העבודה בגלוי; אנו נשחרר את הקוד בזמן אמת; אנו נביא את כל ההצעות לשיפור לדיון בפני קבוצת סטנדרטים, ונעקוב אחר שינויים שמביא התהליך". זאת לעומת גוגל, המפתחת את מערכת ההפעלה שלה בחדרי חדרים; משחררת את הקוד זמן רב לאחר השלמתו; ולא מוכנה לגלות מה היא עושה עם הפידבק והצעות השיפור שהיא מקבלת ממתכנתים שאינם מועסקים אצלה.

קרא עוד:  האם גם מוטורולה עובדת על טלפון עם שילוב עט אלקטרוני?

לכאורה, מדובר בפרוייקט שאפתני, שלא לומר ניסיון התאבדות: אם מוזילה תנסה להתחרות באנדרואיד, גוגל עלולה להפסיק את מימונה – והרי רובו המוחלט של תקציב הקרן מגיע מענקית הרשת. אך למעשה, לגוגל יש אינטרס ברור לממן את הפרוייקט ואף לתרום לו: מערכת ההפעלה של מוזילה, בניגוד לזו של גוגל, חותרת להגשים את חזון החיבור התמידי. לא עוד סמארטפונים עליהם צריך להתקין כל אפליקציה בנפרד, ובהם כל פעולה שדורשת חיבור לרשת מקצרת את חיי הסוללה, אלא מערכת קלה בהרבה, בה האפליקציות עובדות כולן בתוך הדפדפן וצריכת המשאבים שלה מנוהלת על ידיו. לגוגל יכולה מערכת כזו לעזור בהקסמת אנשים שאינם מוקסמים כלל וכלל ע"י כבדותה וחיי הסוללה הקצרים של מערכת ההפעלה אנדרואיד, ומאחר והיא ממילא מפתחת את כל השירותים שלה קודם כאפליקציות דפדפן (שוב: אתרים) – היא ממלאת את ייעודה המקורי של אנדרואיד: חיבור תמידי של המשתמש לשירותי גוגל, בכל מקום ועל כל מכשיר. להזכירכם: גוגל גם מממנת את פיתוח פיירפוקס תמורת העובדה שגוגל מוגדר בדפדפן כמנוע החיפוש המועדף (נו, טוב – וגם נתוני גולשים שמועברים מהדפדפן ישירות לגוגל).

בעצם, המתחרה האמתית שרואה מוזילה ברקע – וגוגל רואה את אותו דבר – היא Windows Phone. בחודשים האחרונים הכריזה מייקרוסופט כי בעתיד ירוצו כל יישומי Windows, Windows Phone ו-Xbox בתוך דפדפן האקספלורר, כך שיהיו חסכוניים יותר, קלים יותר וזמינים מכל פלטפורמה. גוגל, שלפי כל הסימנים לא מתכוונת לוותר על ה-SDK היקר שלה (היא ככל הנראה עומדת לשלם עליו סכום דמיוני על הפרת פטנטים), תהיה מעוניינת בסטנדרט מוכן לפיתוח אפליקציות מבוססות דפדפן לאנדרואיד – ומכיוון שהפרוייקט של מוזילה מבוסס על אנדרואיד, הסטנדרט שתפתח העמותה יהיה כנראה טוב מספיק עבור הגרסא הניידת של Chrome. הפיתוח שלו יהיה גם זול יותר, מאחר וגוגל לא תצטרך לשכור מתכנתים לפי שעות לפיתוחו.

קרא עוד:  אנדרואיד 10 מגיעה גם ל-Galaxy S9

עם זאת, מוקדם עדיין לנבא בדיוק איך יתפתח הסיפור: מוזילה הדגישה כי הפרוייקט נמצא בשלב הרעיון, והעבודה הפעילה עליו טרם החלה. אך מאחר והיא מתבססת על מוצרים קיימים (Gecko, Android, HTML5 – אם אפשר לקרוא לסטנדרט לא גמור "מוצר קיים") ורק משפרת אותם ומשלבת יחד – זה עשוי לקחת פחות מהשנה שלקחה לגוגל להביא את "אנדרואיד" מהנייד לטלפון הראשון.