גם מנוע החיפוש Ask הוזכר כמפר זכויות יוצרים

המאבק הנצחי של חברות המוסיקה והסרטים נגד פיראטיות ברשת מנוהל מזה שנים באופן המזכיר קרבות רחוב – החברות שולחות אגרופים לכל כיוון אפשרי בלי לבדוק קודם האם מדובר ביריב או בעובר אורח. מדי פעם צף הנושא בזכות מקרה קיצוני כזה או אחר, אך רוב הזמן מתנהלת המלחמה מאחורי הקלעים ורק גולשי האתרים הפיראטיים חשים את השלכותיה.

גם מנוע החיפוש Ask הוזכר כמפר זכויות יוצרים

השבוע עולה הנושא לכותרות בזכות בלוג הפיראטים TorrentFreak, שחיטט ומצא באתר "דוח השקיפות" של גוגל מקרה יוצא דופן הממחיש עד כמה עיוורות המכות ששולחים בעלי זכויות היוצרים לכיוון הכללי של הפיראטים. בסדרת בקשות שהוגשה לפני כחודש ע"י גוף ניטור בשם Yes It Is – No Piracy, נדרשה גוגל להסיר מתוצאות החיפוש שלה קרוב ל-10,000 כתובות אינטרנט שנמצאו ע"י אלגוריתם כלשהו כמפירות זכויות יוצרים. בבקשה מסוג זה ניתן לצפות, לדברי הבלוג, לכמה טעויות, אך במקרה המדובר היתה כמות הטעויות וגודלן מביכה ביותר.

בין הדוגמאות שמנה הבלוג ניתן לציין דרישות להסרת עותקים של סרטים מאתרי ענק חוקיים כמו אמזון, אייטיונס, בלוקבאסטר, ושירות Xfinity של ספקית הכבלים Comcast, לצד רישומים של עמודי פייסבוק רשמיים של סרטים וסדרות ואף עמודי הסדרות הרשמיים באתרי רשתות השידור, כמו CBS, Starz ועוד. בנוסף, כללו הבקשות ביקורות סרטים וסדרות לגיטימיות, חלקן מגופי תקשורת דוגמת הגרדיאן הבריטי והבלוג הגדול בעולם – האפינגטון פוסט. חלק מהכתובות שנכללו בבקשות כלל לא היו קשורות לסרטים ולסדרות שאת הפצתם הבלתי חוקית נועדו למנוע: כך, למשל, בבקשה שהוגשה בנוגע לסרט בשם 50/50 נכללו עשרות עמודים הכוללים את המספר 50 אך אינם קשורים לסרט, ובבקשה שקשורה לסרט "טריסטן ואיזולדה" נמנו עמודים של תזמורות ותיאטראות המבצעים את האופרה הידועה ברחבי העולם.

קרא עוד:  מפתחי משחקים עצמאיים: הורידו את המשחקים שלנו באופן פיראטי

אמנם, לאחר פרסום העניין נעלם אתר הגוף שהגיש את הבקשות מהרשת, ולפי הרישומים של גוגל אותו גוף לא הגיש לפני כן או לאחר מכן בקשות נוספות, אך גם אם מדובר בפרובוקציה מכוונת, היא מעידה עד כמה קלה ידם של בעלי זכויות היוצרים ושליחיהם המשפטיים על הדק דרישות ההסרה.

צילום: TopRank Blog