בית הדין האיטלקי לערעורים פסק שיש לבטל גזר דין שהוטל על ארבעה אתרים מקומיים, שפרסמו קישורים לתכנים שאינם חוקיים להורדה מלי שאחסנו אותם בפועל בשרתיהם, ופטר אותם מתשלום של כ-600,000 אירו בעוון הפרת זכויות יוצרים שנפסק בערכאה נמוכה יותר.

על פי דיווח באתר TorrentFreak, בהחלטה נכתב שלדעת בית הדין פרסום קישורים לתוכן אינו שווה ערך להפצתו, גם אם האתר בו נמצאים קישורים אלה מרוויח כסף מהצגת פרסומות לצדם. מדובר בהחלטה שסותרת את המדיניות הקשוחה בה נקטו עד עתה בתי הדין באיטליה שחייבה את ספקיות האינטרנט המקומיות לחסום גישה למאות אתרים בהם נמצאו הפרות של זכויות יוצרים.

התביעה המדוברת החלה בשנת 2015 כשארבעה אתרים איטלקיים – filmakers.biz ,filmaker.me filmakerz.org ו-cineteka.org – נתבעו, הואשמו והוענשו בסכום המוזכר לעיל. הם נאלצו עקב כך לסגור את האתרים וברקע הגישו מנהלי האתרים ערעור על פסק הדין.

מה שמעניין במיוחד בפסיקה זו הוא היחס של השופט להגדרה של רווח כספי כתוצאה מהפצת תוכן פירטי. הוא קבע כי שיתוף קבצים מוגנים בזכויות יוצרים הוא 'מניעת הוצאה' ולא עסק למטרות רווח. לדברי עורך הדין שייצג את האתרים בערעור, אין זה מספיק להציג לבית המשפט רווחים של האתר שמכיל את הקישורים לתכנים פירטיים, אלא על התביעה לשכנע את השופטים שפעילות שיתוף התכנים למטרות רווח מקורה באדם יחיד. שכן אז ניתן לתבוע את אותו אדם על ההפרה. מתן פלטפורמה לשיתוף, גם כזו שמרוויחה מצפיות באתר, אינה סיבה מספקת לחייב את מפעילי האתרים בתשלום הקנס.

קרא עוד:  מוזיקה אלטרנטיבית ובחינם: 5 אתרים מהם תוכלו להוריד מוזיקה שתרענן לכם את הפלייליסט

טרם ברור מה יהיו ההשלכות של פסק הדין הזה באיטליה או שאר אירופה, וכיצד ישפיע על תביעות וערעורים בנושא באזור. עבור מפעילי פורטלים לצפייה ישירה והורדת תכנים פירטיים באיטליה, אלה ללא ספק חדשות מעודדות.