אחד הדברים הראשונים ששמנו אליו לב ב-Xoom, הטאבלט המדובר של מוטורולה מוביליטי (Motorola Mobility) – או אולי כבר אפשר לומר גוגל? – הוא המיקום של כפתור ההפעלה/כיבוי מאחור, במרחק מעט קצר מהושטת אצבע מלאה. לא באחד מצדדי המסך כמו בטאבלטים רבים שמבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד, ולא למטה מקדימה כמו ב-iPad וממשיכו מספר 2 וכמו בטלפונים מתוצרת אותה חברה. מאחורה. אם חושבים על זה קצת, זה כנראה המקום הכי נכון עבור טאבלט שמחזיקים בשתי ידיים, וכן, לדעתנו זה מסוג הדברים הקטנים שמוסיפים לחוויית השימוש ועליהם אפשר בהחלט לומר "איך לא חשבו על זה קודם".

אבל זה כמובן לא הדבר היחיד שיש ל-Xoom להציע לעומת מתחריו, ולא רק בתחום שניתן להגדירו כעיצוב המוצר. בזמנו, כשהוא אך יצא לשוק, הוא היה הטאבלט הראשון שהשתמש באנדרואיד 3 (כעת הוא כבר מגיע עם אנדרואיד 3.1), ולמרות שמאז יש עוד כמה וכמה מכשירים שתומכים בגרסת מערכת ההפעלה של גוגל שיוחדה לטאבלטים, הוא עדיין בולט בתחום הזה מכיוון שלעומת גרסאות קודמות, כפי שהקוראים הנאמנים שלנו בוודאי יודעים, אנדרואיד 3 ומעלה – שזכה לכינוי המוזר חלת דבש (Honeycomb) – מותאם באופן נהדר ליכולות שמציע שטח המסך הגדול של טאבלט לעומת זה שמוצע בטלפון ממוצע.

אבל, מצד שני, למרות שמדובר בגרסת מערכת הפעלה שמותאמת באופן בלעדי לטאבלט, מה שאמור להשתנות בעת השקת גרסה 4 של אנדרואיד, אסור גם לשכוח שאין יותר מדי יישומים שמתאימים לפורמט הגדול יותר, לפחות כאלה שיודעים לנצל היטב את הרזולוציה המועדפת שהוא מציע לעומת רוב הטלפונים. בכך כבר נתנו תשובה אחת מבין אלו שצריך לשאול האם מדובר ב-iPad Killer, וכבר לפיה אפשר לומר שלא. מצד שני, אפשר לומר שהוא Android Killer: טאבלט שאומר שכל טאבלט אחר בו מותקנת גרסה נמוכה יותר צריך לעבור שדרוג, ואם לא בדמות תוכנה, אז אולי בדמות החלפה כי אין מה לעשות, עבור טאבלטים, שדרוג לגרסה 3 לפחות היא מעבר לעולם כמעט חדש לחלוטין.

מסע מסביב
אבל קודם כל לפני הכל נציג בפניכם את ה-Xoom במלוא היקפו, והיקף אכן יש לו. ל-Xoom יש בטן עגלגלה משהו והעומק המרבי שלו 12.9 מ"מ, 4.3 מ"מ יותר מעוביו של ה-Galaxy Tab 10.1 של סמסונג וה-iPad 2. באופן ישיר כנראה לבטן, ה-Xoom גם כבד הרבה יותר משהי הטאבלטים המוזכרים לעיל ושוקל לא פחות מ-710 גרם, ומרגישים מייד במשקל הזה כשמחזיקים את המכשיר ביד, ועוד לפני שבדקנו מה המשקל באמת כבר הרגשנו במשמעות של הדבר.

עם זאת, קשה לומר שמתעייפים במיוחד כשמחזיקים אותו ביד אחת מאחור כדי לשחרר את השנייה לביצוע לחיצות ושאר מגעים מותרים עם המסך, ובכל מקרה, הוא לא יחליק. החלק העליון של גב ה-Xoom הוא גומי גמיש ונוח להחזקה. הוא לא גורם להזעה, הוא לא קשיח, והוא מכוון בדיוק לגודל הנדרש להחזקת המכשיר בנוחות. שאר הגב עשוי מעין מתכת אלומיניום אפורה ומגולוונת שבעייתה הגדולה שהיא תופסת לכלוך שאותו אי אפשר לנגב בקלות כמו במכשירים אחרים שהגב בהם הוא בקליט רגיל ומבריק.

באזור הזה מוצאים עוד משהו ייחודי ל-Xoom, בוודאי לעומת ה-iPad, וזה זוג רמקולים סטריאופוניים שעוצמתם טובה למדי (השליטה בהם היא בצמד כפתורים שנמצא בצד השמאלי העליון של המכשיר, כפתורים אותם מצאנו כקשיחים ולא מספיק נוחים). ליד כפתור ההפעלה נמצאת המצלמה האחורית שהיא באיכות של 5 מגה-פיקסלים ולצידה שני מבזקי לד, אחד מעל השני. למצלמה הזו יש אחות קדמית לצורך שיחות וידאו וצילומים קדמיים. המצלמה הזו היא באיכות גבוהה יחסית למצלמות דומות: 2 מגה-פיקסל, ותוצאות השימוש בה לא רעות בכלל. בחלק העליון אפשר למצוא את החיבור לאוזניות בגודל 3.5 מ"מ.

האלמנטים הפיזיים האחרים במכשיר נמצאים בחלק התחתון שלו. מימין לשמאל מוצאים את חיבור המטען, חיבור לתחנת עגינה, חיבור מיני USB וחיבור מיני HDMI.

טכנולוגיה בבקשה
כמו מכשירי אנדרואיד רבים וטובים אחרים מבוסס ה-Xoom על מעבד Tegra 2 כפול ליבה במהירות 1 ג'יגה-הרץ. הוא מגיע עם 1 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה ו-32 ג'יגה בייט זיכרון אחסון לטובת המשתמש. ניתן להוסיף זיכרון באמצעות כרטיסי microSD. לצורך הכנסת כרטיס הזיכרון יש מגרעת פלסטית בחלק העליון של המכשיר. מוצאים את המגשון, מכניסים בו את הכרטיס ומחליקים אותו בחזרה למקום.

המסך הוא בגודל 10.1 אינץ' שמציע רזולוציה של 1,280×800 פיקסלים והוא משולב בגוף שמידותיו הן 249x168x13 מ"מ, וכן, הוא יותר קטן מה-Tab 10.1 ופחות רחב מה-iPad 2. זה אומר במונחים של שימושיות שהמסגרת מסביב למסך יחסית צרה, ומכך נובע שקשה מאוד להניח את האצבעות שכך שלא ייגעו במסך עצמו גם אם לא רוצים באותו רגע לבצע פעולה כלשהי. למעשה, לאחר זמן מה פיתחנו מעין תרגולת בה אנחנו מניפים את האגודלים שלנו כלפי מעלה בזמן שאנחנו מחזיקים את המכשיר בשתי ידיים.

מעבר לתחום המולטימדיה אליו נתייחס בנפרד בהמשך הסקירה, זה המקום לציין שה-Xoom תומך ב-WiFi, בלוטות' (גרסה 2.1), אבל בגרסה שאנו בדקנו, בלי 3G. מעבר לכך, הטאבלט המסוים הזה יכול גם לשמש כרכזת WiFi ולשתף את הקישוריות שלו עם מכשירים סמוכים. לא כל כך רלוונטי במקרה של התחברות באמצעות WiFi, הרבה יותר רלוונטי בעת חיבור סלולארי.

בדיקות עבודה
כהרגלנו בקודש מזה זמן מה אנחנו מריצים בדיקות סינטטיות בכל מכשירי האנדרואיד שמגיעים לשולחנות הבדיקה שלנו, וה-Xoom לא היה יוצא דופן במובן הזה. הבחינה הראשונה שהוא עבר הייתה תחת Vellamo Mobile Web Benchmark, תוכנה שבודקת את איכות הקישוריות והגלישה של המכשיר תחת אלמנטים שונים שחלקם בודקים את חוויית המשתמש, וחלקם בודקים את התפקוד שלו באתרים עמוסי Javascript. את המבחן הזה סיים ה-Xoom עם 905 נקודות, קצת פחות מה-Galaxy S II של סמסונג, אך כמובן יש לקחת בחשבון שמדובר במסך גדול יותר.

המבחן היה הבא היה מבחן ביצועים כולל תחת Antutu Benchmark 2.1 בו חילץ Xoom ציון של 4,096 נקודות. רק לשם השווה, ה-Milestone 2, הטלפון של אותה חברה אותו סיקרנו לא מזמן, חילץ במבחן הזה 2,442 נקודות. המבחן האחרון היה Quadrant Standard Edition בו הגיע המכשיר הנבדק שלנו לתוצאה יחסית נמוכה של 1,666 נקודות והראה שהוא בכל זאת לא יכול להתחרות עם מעבדים כפולי ליבה מהירים יותר.

עוד מבחן שאנחנו עושים לכל מכשיר, למרות שלא מדובר במדע מדויק, הוא מבחן זמן העבודה. לפי מוטורולה עם סוללה של 24WH הוא אמור להחזיק במצב המתנה עד 14 ימים, לאפשר גלישה רציפה באינטרנט עד 10 שעות, כמו גם במקרה של הצגת סרטים, ולאפשר עד 3.3 ימי עבודה במקרה בו מנגנים רק קבצי MP3. כמובן שהבחינה שלנו עטפה את כל האלמנטים המוזכרים לעיל, כשה-WiFi פעיל כל הזמן, גם במקרה שהוא לא מחובר לרשת, ולעיתים קרובות גם הבלוטות', או בקיצור, עבודה סטנדרטית פחות או יותר בידיים של משתמש סטנדרטי, כולל הפסקות בהם אפשרנו לו לעבור למצב המתנה. ה-Xoom החזיק קצת יותר מיום וחצי, וזה בהחלט סביר לדעתנו.

המסך
את המידות הטכניות של המסך כבר ציינו לעיל. כאן אנחנו מתייחסים לשימושיות שלו. המסך הוא מסך TFT שאינו יכול להתחרות עם עושר הצבע של מסכי ה-OLED שמוצאים כיום בחלק מהטלפונים. זה לא אומר שהתצוגה לא טובה. אמנם הרזולוציה אינה יוצאת דופן, והצבעים אולי אינם מבריקים, אבל החדות טובה כמו גם זוויות הראייה. מבחינת המגע המסך מגיב מצוין, וגם כשהרצנו מספר רב של תוכנות במטרה לצמצם את הזיכרון הפנוי, לא ראינו השתנות באיכות הצביטה, ההחלקה וכדומה.

מערכת ההפעלה
ה-Xoom מגיע עם אנדרואיד 3.1 כמות שהוא, אבל זה קרה עוד לפני שגוגל החליטה להשקיע 12 מיליארד דולר במוטורולה מוביליטי. הדבר הבולט במסך הבית, מעבר לכך שיש עוד ארבעה מסכי בהם אפשר להשתמש בכדי להציב קיצורי דרך ווידג'טים כרצון המשתמש, הוא קודם כל ריכוז של עמודי אינטרנט בצד הימני של המסך. לחיצה על דף כזה פותחת את הדפדפן ישר עם הדף הרלוונטי. כל דף שמוסיפים למועדפים בדפדפן ברירת המחדל יופיע שם, ואפשר להגדיל את החלון כדי להציג יותר דפים, ובכל מקרה, יופיע פס גלילה לפי הצורך.

ואם כבר הזכרנו את הדפדפן, הוא אמנם מכונה Android Browser, אבל כל הקשר בינו לבין הדפדפן הישן של אנדרואיד הינו מקרי בהחלט, וכל דמיון לדפדפן ה-Chrome של גוגל אינו מקרי בכלל. למעשה, אם אתם משתמשי כרום במחשב הנייח או הנייד שלכם, אתם תרגישו מייד בבית לכל עניין ודבר, וכן, זה כולל תמיכה מלאה ב-Flash 10.1, וזה אולי היתרון הגדול של ה-Xoom לעומת ה-iPad: דפדפן מצוין שמאפשר לגלוש לכל באתרים ולגלוש בהם כרגיל וכך בעצם להפחית את הצורך להשתמש ביישומים מיוחדים. למה להשתמש ביישום של פייסבוק אם אפשר לגלוש לאתר באופן מלא וחלק ואפילו לשחק במשחקים השונים?

אבל נחזור למסך הבית. כדי להגיע ליישומים לוחצים על צלמית מיוחדת שנמצאת בפינה הימנית העליונה של המסך. בין דפי היישומים אפשר לעבור בדרך הגלילה של החלקת המסך שמאלה או ימינה, אבל לחלופין אפשר להשתמש בדרך אחרת: בכל מסך מוצגות בקצוות צורות שמייצגות את הצלמיות של העמודה הראשונה של הדף הבא. לחיצה עליהן מזיחה את הדף בכיוון המתאים.

עוד דבר בולט במסך הבית הוא ריכוז כל ההגדרות וההתראות בפינה הימנית התחתונה של המסך. מעבר למסך ההגדרות מגלה את אותה שורת הגדרות רגילה מהגרסאות הקודמות של אנדרואיד, אבל בחלק הקדמי של הממשק יש חלוקה יפה בין ההתראות השונות, כולל הודעה על עדכוני דואר, הודעות וכדומה.

הדבר הבולט הנוסף הוא צלמית בצורת חלונות בצד השמאלי התחתון של המסך, ולא, לא בגלל שהיא יפה במיוחד. פשוט מדובר בצלמית שפותחת את במנהל המשימות: לחיצה עליה מציגה את כל היישומים הפתוחים ב-Xoom בצורה גרפית ברורה וקלה שמאפשרת מעבר קליל. כן, זה מקביל ללחיצה ארוכה על הכפתור המרכזי בטלפון שמבוסס על גרסה 2.2 ומעלה של אנדרואיד.

יישומים
כל היישומים הטבעיים של גוגל עברו שדרוג והתאמה למסך הגדול. זה מתחיל ב-Gmail שמציע חלוקה ברורה בין ההודעות עצמן לבין התיקיות שמכילות את ההודעות. לחיצה על תיקייה פותחת תצוגה של כל ההודעות שכלולות בה בצד ימין, ופתיחת הודעה גורמת להצגתה בחלק העיקרי של היישום, בעוד הצד השמאלי מציג כעת את הכותרות של ההודעות. לחיצה קלה על החץ בצד שמאל למטה וחוזרים לתצוגה הראשונית.

גם היישום של YouTube עבר שדרוג רציני. כשנכנסים אליו רואים פנורמה שמציגה את כל הסרטונים המומלצים על ידי השירות, ואם רוצים אפשר פשוט להיכנס לחשבון האישי עם סיסמת גוגל כמובן. בתצוגה של סרטון מוצגת בצד ימין רשימה של סרטונים שמתאימים לפי השירות לסרטון המוצג, ומתחתיו, כמו ביישום ה-PC יש אפשרויות שיתוף והשארת הערות, ובלחיצה אפשר לעבור לתצוגת מסך מלא.

גם Google Talk עבר שדרוג מסיבי. בצד שמאל מוצגים אנשי השיחה האפשריים, כשליד כל אחד אפשר לראות בקלות האם הוא זמין לשיחה קולית, שיחת וידאו או שיחה טקסטואלית בלבד, ובצד הימני, העיקרי, מוצגת השיחה עצמה באופן ברור וקל.

בכל היישומים שעובדים במסך מלא מוצגות בצד שמאל למטה שלוש נקודות קטנות שלחיצה עליהן מחזירה באופן מיידי למסך הבית של המכשיר.

סקירת וידאו

מדיה
הנגן האנדרואידי אולי עבר מתיחת פנים, אבל לא הרבה יותר מכך, אבל לעומת יישום הצילום הרבה יותר מוצלח וברור מאשר בגרסאות קודמות של אנדרואיד, ושוב, תוך ניצול מלא של שטח המסך המוצע. המעבר בין האפשרויות השונות ברור וקל, ובאותה מידה של קלות אפשר לעבור בין מצלמה קדמית ואחורית ובין צילום תמונות וצילום ווידאו.

איכות הצילום שהתקבלה ממצלמת ה-5 מגה פיקסל האחורית היו לא רעים, אם כי הצבעים מעט נמרחו לנו והיה חוסר חדות באזורים מסוימים בתמונות נוף. לכידת הווידאו היא באיכות של עד 720p בדיוק כמו התצוגה המרבית האפשרית, עם תמיכה בתקני H.264 ו-Mpeg4. כאן המצלמה הפתיע יותר לטובה והסרטונים יצאו לנו באיכות מצוינת עם חדות גבוהה.

דוגמאות צילום
   

מחיר
ה-Xoom נמכר בארץ בשתי גרסאות – גרסת ה-WiFi נמכרת בחנויות סביב 2,500 ש"ח ואילו גרסת 3G נמכרת ברשת Orange במחיר 60 ש”ח לחודש למשך 36 חודשים (2,160 סה”כ) למצטרפים לחבילת גלישה ללא הגבלה במחיר 148 ש”ח לחודש. בהחלט תג מחיר לא זול אצל אורנג' שכן בהפרש לא גדול ניתן לרכוש את גרסת WiFi Kלא התחייבות, ונציין כי טאבלטים דומים כבר נמכרים סביב 2,000 ש"ח.

סיכומים
אם לשים יד על הלב, מה שבעצם "עושה" את ה-Xoom זו מערכת ההפעלה שלו, למרות שאסור לזלזל ביכולות העיבוד והתצוגה שלו וגם בהברקות הקטנות שמציעה מוטורולה, כפי שציינו בהתחלת הסקירה. חייבים להזכיר גם שהמצאנו את התרגום לעברית טוב למדי, בלי בעיות יישור.

אם מסתכלים על החבילה הכוללת, מדובר בחבילה מעניינת מאוד עבור חובבי טאבלטים, בעיקר שהשוק שמונע על ידי אנדרואיד 3 ומעלה הוא עדיין שוק מצומצם, במיוחד בישראל. אנחנו אהבנו אותו, ואנחנו חושבים שלאור היכולות, התכונות וההתנהגות הטובה שלו, מדובר ברכישה מוצלחת תמורת 2,500 ש"ח, כשלדעתנו המחיר ירד בקרוב עם התגברות התחרות בתחום.