מוטורלה השיקה לאחרונה את Motorola (Droid) RAZR אשר נחשף בחודש אוקטובר האחרון. מניסיונו עם מכשירי החברה היינו לרוב מצפים למכשיר גדול, כבד ואף מסורבל ואינו ידידותי למשתמש, אך הפעם זה דווקא לא המקרה. מוטורולה הציגה ברייזר מפרט חזק במיוחד המסוגל להתחרות כנגד המתחרים הנוספים בשוק זאת באריזה דקיקה של 7.1 מ"מ. בלבד. את המכשיר קיבלנו בזריזות מפתיעה גם בישראל, כחודש לאחר השקתו בעולם והוא נחת אצלנו לביקורת מעמיקה. בדקנו.

עיצוב ואיכות בנייה
רק כאשר תאחזו במכשיר, תבינו עד כמה הוא דק וקל. הרייזר שוקל 127 גרם בלבד, שהם מעט יותר ממשקל ה-Galaxy S II ששוקל 116 גרם בלבד, ופחות ממשקל ה iPhone 4S ששוקל 140 גרם. בקדמת הרייזר מסך המגע 4.3 אינצ' המצויד בזכוכית מגן מסוג "זכוכית גורילה" המגנה על המסך מפני שריטות שבשגרה, ומחזקת את המסך גם מפני נפילות. מעליו נוכל לראות את לוגו מוטורולה, מצלמה קדמית בעלת רזולוציה של 1.3 מגה-פיקסל וכן את חיישני המכשיר ואת נורת ההתראות. מתחת למסך בתחתית, נוכל למצוא ארבעה כפתורי מגע- כפתור החיפוש, כפתור החזרה, כפתור הבית, וכפתור התפריט. יש לציין, שמשום מה הכפתורים הללו לא נדלקים כאשר נמצאים במקום מואר, והם מוארים רק כאשר נמצאים במקום חשוך. מתחת למקשים נוכל למצוא את המיקרופון המשמש כמובן לביצוע שיחות, הקלטה, צילום, וכו', ובצידו העליון של הרייזר נוכל למצוא כניסת 3.5 מ"מ לאוזניות, כניסת מיקרו USB וכן כניסת מיקרו HDMI. בצידו הימני נמצא את כפתור ההדלקה והכיבוי, ומתחתיו באפן לא טבעי את כפתורי עוצמת השמע, בנקודה זו נציין שבמהלך תקופת הבדיקה לחצנו לא פעם בטעות על כפתורי השמע במקום כפתור הכיבוי/הדלקה, אך אנו מניחים שמדובר רק בהרגל. בצידו השמאלי בחלקו התחתון נוכל למצוא דלת קטנה שמאחוריה כניסת כרטיסי המיקרו SIM (כן, גם לנו זה היה מוזר. האם המיקרו-SIM הופך לדבר שבשגרה?) וכן את כרטיס המיקרו SD להרחבת הזיכרון. בגבו של המכשיר בחלקו העליון נמצא את מצלמת 8 המגה-פיקסל המצוינת, שאודותיה נרחיב בהמשך, וכן גם פלאש מסוג LED. מלבד זאת, בגב המכשיר נוכל למצוא שכבת מגן עשויה חומר בשם קבלר-פייבר (Kevlar Fiber) המגן על המכשיר, ובעצם אמור להוות חלופה למגנים הזולים שקיימים בשוק, ובמרכז נמצא את לוגו מוטורולה, כי גם להם מגיע. מסגרת המכשיר עשויה פלסטיק ופלדת אל-חלד המחזקים את הרייזר ומקנים לו תחושה נפלאה של מכשיר עמיד ויוקרתי.

מסך
גולת הכותרת של המכשיר מלבד היותו דקיק, הוא המסך שבגודל 4.3 אינצ'  מסוג Super amoled HD שכידוע הוא מותג של סמסונג ונמצא אותו גם כאן, וכן, מדובר בחגיגה לעיניים. כמו האיכויות שאנחנו מכירים ממכשיר ה-Galaxy S בשילוב עם רזולוציה גבוהה -540×960 לייתר דיוק, (או qHD בשפה המקצועית) סרטים- במיוחד ב-HD, משחקים, אינטרנט, ובעצם כל דבר שתראו על המסך הזה, נראה נפלא. בזכות צפיפות הפיקסלים הדיי גבוהה במסך, טקסט- גם קטן מאוד, עדיין קריא. בניגוד כמובן למסך ה-Galaxy S II שאומנם נראה טוב יותר מבחינת הפיקסלים, אך בלתי אפשרי לקרוא בו טקסט קטן מדיי. נציין גם שהמסך מגיב באופן מצוין ולא נצפו אצלנו בעיות כאלו או אחרות הקשורות לתפקוד מסך המגע.

אמנם המסך מעוטר בזכוכית מחוסמת "גורילה" המגינה עליה משריטות אבל לא מגינה עליה מטביעות אצבעות. לכן כמו תמיד נמליץ להתקין מגן מסך הדוחה טביעות אצבעות או כמובן- לנקות את המסך מדי פעם. לא נשלה אתכם, בגלל שהמסך ברייזר נבנה בטכנולוגיית Pentile, צפיפות הפיקסלים שלו נראית נמוכה מעט ממה שהיא מכילה באמת, אז אל תצפו לצפיפות פיקסלים דומה לצפיפות הפיקסלים במכשירי האייפון האחרונים, אבל אחרי שראינו את הצבעים המרהיבים שהמסך הזה יכול להגיע אליהם, היינו מוותרים על מסכי ה-LCD שבמכשירים אחרים.

קרא עוד:  המתקפל החדש של מוטורולה יגיע לחנויות בחודש הבא

ממשק משתמש
הרייזר מגיע אלינו עם אנדרואיד בגרסת 2.3.5 שאמורה להתעדכן לגרסת הקסטה 4.0 בזמן הקרוב. מוטורולה אף הוסיפו את הממשק שלהם שהשתפר פלאים מאשר היה במכשירים כמו האטריקס, והדפיי המוכר בשם Motoblur. כעת מדובר בממשק ידידותי יותר למשתמש, אך עדיין, אנחנו חושבים שיש מקום לשיפור. המכשיר מגיע עם חמישה מסכי בית שלא ניתנים להוספה או הסרה, שעליהם ניתן להוסיף וויג'טים שבחלקם גודלם ניתן לשינוי. בחלונית ההתראות לא נמצא שום כפתורים לקיצור דרך להפעלה וכיבוי שירותים כמו ה-Wifi, Bluetooth, מעבר למצב מטוס או נעילת סיבוב המסך. ואם נרצה קיצורים כאלה ואחרים, נוכל למקם אותם על מסכי הבית, דבר לא נוח במיוחד. עוד חיסרון קטן הוא המקלדת המגיעה עם המכשיר שלדעתנו היא אינה נוחה. לא נשקר ונגיד, שהדבר הראשון שעשינו שקיבלנו את המכשיר לידנו הוא להוריד מקלדת אחרת מחנות ה-Market. לצערנו, גם מנהל יישומים נורמלי לא נמצא פה, ובמקום זה נסתפק באפליקציית ניהול משימות פשוטה וחסרת הגדרות.

בניגוד לגלקסי, ברייזר לא נמצא חנות אפליקציות מיוחדת למכשירי החברה, דבר שלא באמת מורגש באיזושהי צורה, לא נורא. למרות כל הדברים הדורשים שדרוג בממשק של מוטורולה, ניתן להגיד שקיימות אפליקציות לא רעות בכלל שקיימות באופן בלעדי בחלק ממכשירי מוטורולה. כמו אפליקציית ה"Smart Actions" הנפלאה, שמבצעת פעולות בתגובה ל'גורמים מפעילים' כמו מיקום, רמת סוללה חיבור אוזניות, ועוד. לדוגמה, כאשר אני אגיע למקום עבודתי, המכשיר יעבור למצב שקט,  ותשלח הודעת SMS לאשתי שהגעתי בשלום לעבודה. בפועל, השירות עובד באופן חלק, ונגיד שמדובר בהחלט בתוספת נחמדה שהינו שמחים לראות בעוד מכשירי אנדרואיד. עוד תוספת שימושית למכשיר היא אפליקציית ה-MotoCast שמחוברת למחשב  דרך תקשורת ה-Wifi או הדור השלישי, ומאפשרת דפדוף בתיקיות וקבצים, וכן הזרמת תוכן כגון תמונות, מוזיקה ווידאו אל המכשיר.

מולטימדיה וביצועים
בצידו האחורי העליון של הרייזר נוכל לראות את הרמקול. מדובר ברמקול חזק ועוצמתי, שלא אכזב אך מעט צרם לאזנינו. האוזניות שמגיעות עם רייזר עושות את עבודתם בצורה סבירה, אך אל תצפו ליותר מזה.  על כבל האוזניות נמצא דיבורית וכפתור יחיד המשמש למענה/דחיית שיחות וכן להפעלת השימוש בפקודות קוליות. ברייזר קיימות שתיי מצלמות, כאשר הקדמית בעלת רזולוציה של 1.3 מגה פיקסלים והאחורית בעלת 8 מגה פיקסלים וכן גם פלאש מסוג LED המספק סיוע בצילומים במקומות עם תאורה נמוכה או ללא תאורה כלל. המצלמה הקדמית של הרייזר עשתה עבודה נפלאה, ותפקדה נהדר בצילום בתאורה טובה, ומעט פחות בתאורה נמוכה. בנוגע למהירות צילום נגיד לכם שמצלמת הרייזר מוכנת לפעולה לאחר 2 שניות בערך והתמונה הראשונה מצולמת בתוך 3 שניות לערך ולאחר מכן כל תמונה מצולמת בכ-1.5 שניות. מוטורולה מתגאים בצילום הוידאו של הרייזר, שמצלם ברזולוציה של 1080P ואכן עושה עבודה נהדרת. דגימות סטילס תוכלו לראות בהמשך, ואת הדגמת צילום הווידאו תוכלו לראות בקישור הבא.

   
לתמונות נוספות היכנסו לגלריה

בצפייה בתכני וידאו בפורמטים נתמכים, (כגון MP4 או AVI) הרייזר לא אכזב, והתנהג כמצופה, אך כאשר ניסינו לצפות בסרט MKV שהעברנו אליו, הוא הציג אותו אך ללא סאונד. כאשר ניסינו לצפות בו בנגנים אחרים כגון Mobo Player, הסאונד עבד אך נצפו תקיעות ואיטיות מסוימת שהורידה לנו מחוויית השימוש ואכזב אותנו. הרייזר תומך בקישוריות ה-Wifi בתקנים A,B,G וכן N, ובפועל קלט את הרשת האלחוטית שלנו גם ממרחק  סביר מאוד מהראוטר. מלבד זאת, הרייזר מסוגל  להפוך לנקודה חמה המאפשרת חיבור של עד 8 מכשירים אל האינטרנט באמצעות קישוריות ה-Wifi. ואיך אפשר בלי מבחני ביצועים – כהרגלינו, ערכנו מספר מבחני ביצועים על הרייזר כאשר התוכנה הראשונה שהרצנו על הרייזר היא ה- Vellamo mobile Web Banchmark , אפליקציה הבוחנת את מהירות הגלישה של המכשיר תחת אלמנטים שונים שחלקם בודקים את חוויית המשתמש, וחלקם בודקים את התפקוד שלו באתרים עמוסי Javascript. בבדיקה זו, הרייזר קיבל תוצאה של 812 נקודות, לצורך השוואה, מכשיר הדגל של סמסונג, ה-Galaxy S II קיבל תוצאה של 844 נקודות. המבחן השני שערכנו על הרייזר הוא ה-ה Antutu Benchmark 2.4.2, שבודקת את ביצועי המכשיר במגוון מישורים הכוללים מבחני מעבד, זיכרון RAM, גרפיקה 2D ו-3D ועוד, התוצאה שקיבלנו היא 5,835 כאשר ה-Galaxy S II קיבל תוצאה של 5,760 כך שלפי המבחן הזה, לרייזר יכולות טובות יותר בהשוואה למתחרה הגדול. בבדיקה האחרונה שערכנו, באמצעות התוכנה – Quadrant Standard Edition שבדומה לתוכנת ה-Antutu, בודקת את ביצועי המעבד, הזיכרון, הגרפיקה, ועוד. קיבל הרייזר תוצאה של 2,344 נקודות, ובהשוואה ל-גלקסי השני, שקיבל 3,030 נקודות, ניתן להגיד שהגלקסי השני מנצל טוב יותר את החומרה שבו.

קרא עוד:  מותג Pocophone חוזר והפעם בנפרד משאומי

סקירת וידאו

איכות שיחה
התכונה הבסיסית ביותר ובעצם החשובה ביותר בטלפון נייד הוא יכולת ביצוע השיחות. ברייזר נתקלנו באיכות שמע סבירה לחלוטין, והצד השני שמע אותנו מצוין גם כאשר דיברנו עם הדיבורית האישית, או כשהשתמשנו ברמקול. בסך- הכל מדובר כאן באיכות שיחה טובה מאוד.

סוללה
למרות שמכשיר הרייזר דקיק מאוד, מוטורולה הצליחה לשמור על הספק סוללה גדול של 1,780mAh, כאשר לפי נתוני היצרן, אמור להחזיק המכשיר 12.50 שעות, או 204 שעות המתנה. בפועל, מה שהגענו אליו זה כ-10 שעות בשימוש רגיל, או 6.30 שעות בשימוש מגוון (כשה-WIFI דלוק תמיד, שימוש מרובה באינטרנט, וצפייה בסרטים) סביר בהחלט.

מחירים
הרייזר נמכר בגרסאות 8, ו-16 ג'יגה-בייט כאשר גרסאת ה16 GB נמכרת ב 98 לחודש למשך שלוש שנים (סה"כ 3,528 שקלים), או ב 18 ש"ח לחודש למדברים מעל 300 שקלים ברשת סלקום, או ב-99 שקלים לחודש למשך שלוש שנים (סה"כ 3,564) ברשת אורנג'. כאשר באורנג' תוכלו לקבל החזרים על המכשיר בגובה של בין 39 שקלים ל119 שקלים בהתאם לתוכנית אליה תתחברו. מדובר במחיר זול בהשוואה למחיר הגלקסי אס 2 בחברות הסלולאר שנמכר בסביבות 130 שקלים לחודש לשלוש שנים (סה"כ 4,698 שקלים). אך כאשר מסתכלים במחירי השוק החופשי, המצב הוא אחר. המחירים לRAZR נעים בין 2,969 שקלים, לבין 6,230 שקלים. ומחירי הGalaxy S II נעים בין 2,289 לבין 3,149 שקלים חדשים.

סיכום
הרייזר הוא בהחלט מכשיר מרענן ממוטורולה ומשהו חדשני לשם שינוי. הודות לפעולה המהירה של מוטורולה ישראל, הוא הגיע מהר מאוד לשוק הקטן שלנו ומגיע להתחרות עם הגלקסי אס 2 והאייפון 4S. מלבד זאת, מוטורולה בהחלט השתפרו מאוד הן בצד העיצוב והן בצד הממשק אם כי  למוטרולה יש לא מעט עבודה בכדי להשתוות לחברות כמו סמסונג או HTC  אך זהו שיפור משמעותי ממכשירים קודמים של החברה. הוא זריז להפליא, חזק ומעוצב נפלא, והיינו מוכנים להחליף את המכשיר המקרטע שלנו באחד חדש שכזה.

אהבנו
-מצלמה
-נורת התראות
-עיצוב דקיק
-עמידות המכשיר (פלדת אל חלד, זכוכית גורילה וציפוי הקלבר פייבר)
-יציאת מיקרוHDMI
-חיי סוללה סבירים בהחלט.

לא אהבנו
-ממשק חסר
-מיקרו סים

מה בקופסא?

-מוטורולה רייזר
-מטען קיר USB
-כבל USB להטענה וסנכרון
-אוזניות
-ספרוני מידע

מפרט טכני
– מסך: 4.3 אינצ’ 540×960 מסוג Gurilla Glass
– מעבד: כפול ליבה 1.2GHz Cortex A9
– מעבד גרפי: PowerVG SGX540
– זיכרון: 1GB RAM, 16GB
– מצלמה: 8 מגה פיקסל, צילום וידאו 1080p
– סוללה: Li-Ion 1780mAh
– תקשורת וקישוריות: HDMI, GPS, WiFi, Bluetooth 4.0
– מידות: 130.7×68.9×7.1 מ”מ
– משקל: 127 גרם