ההתלבטות ברכישת סמארטפון חדש מסתכמת לרוב בבחירה הברורה של אייפון אל מול כל השאר (אנדרואיד), ומשם, בהנחה שבחרנו באפשרות השנייה, אנו עוברים לבחור מותג, גודל ועיצוב. לבחירות הללו נוספו לאחרונה גם ביצועי המכשיר, או כמות הליבות במעבד. משהו שכמעט ולא הסתכלנו עליו עד לפני שנתיים שלוש, היום הוא דבר חשוב ומרכזי לא פחות. את Snapdragon, Exynos ואחרים נמצא במכשירי האנדרואיד, A5, A6 ו-A6X בתחום מכשירי אפל. המעבד אמנם זה לא משהו שנתון לבחירתנו, אבל הוא זה שיקבע עד מאוד כיצד המכשיר שלנו יגיב ויפעל ביום יום, ולכאן נכנסת מתחרה חדשה – אינטל. בדקנו את מכשיר ה-Motorola Razr i החדש המצויד במעבד Atom Z2460.

(לא) מלכת הכיתה
אינטל עד לא מזמן הייתה בראש פירמידת המעבדים. היא עדיין היצרנית הגדולה בעולם בתחום ה-PC והשרתים, אבל עם כניסת הסמארטפונים, אט אט צצו להם מעבדים חדשים. לא שהם לא היו שם לפני כן – ארכיטקטורת ARM עליהם מבוססים מעבדי הסלולר קיימת כבר משנות השמונים המאוחרות, אולם עד לאחרונה היא הייתה שולית וקטנה מידי בכדי שאינטל הענקית תיכנס לשוק עם מעבדים דלי הספק למספר מצומצם יחסית של מוצרים. אך המפנה כאמור חל בשנים האחרונות מאז אפל הציגה את האייפון והמתחרות חיפשו אחר יצרניות שיביאו את הדור הבא של הביצועים. בתחילה זו הייתה TI ו-Qualcomm, ולאחר מכן גם סמסונג הצטרף עם Exynos ולבסוף גם אינטל הבינה את הפוטנציאל ואולי הפספוס האדיר מבחינתה בשוק כשהיא לא שם. ועל כן היא הציגה בשנה שעברה את מעבדי ה-Atom Z2460 על גבי בסיס ארכיטקטורת ה-Medfield, הפלטפורמה הראשונה המסוגלת להתחרות בארכיטקטורת ה-ARM.

בין הראשונות לאמץ את הארכיטקטורה החדשה היא מוטורולה עם מכשיר ה-Razr i שהחל להימכר לאחרונה מעבר לים ומציג מפרט יאה לסמארטפון מבוסס אנדרואיד. מדובר במכשיר המזכיר למדי את הדורות האחרונים למכשירי מוטורולה ולבעלי ה-Razr הוא ייראה מאוד דומה. הוא קטן מידות יחסית עם גב הקאוולר העמיד, שטוח ומעוצב בצורה נאה. את הלוגו של אינטל בגבו קשה לפספס וכן השימוש המוגבר בפלסטיק שמעט מוריד מהיוקרתיות המגיעה לו.

פרט למעבד האינטלי, המכשיר בעל מסך מסך מגע 4.3 אינצ’ Super AMOLED ברזולוציה 540×960 עם צפיפות פיקסלים של 256ppi ו-Gorilla Glass. המסך נראה נהדר ואיכותי מאוד, הן בצבעים והן בחדות, והצליח להפתיע אותנו. בגבו מצלמה 8 מגה פיקסל המסוגלת לצלם עד 20 תמונות לשנייה,  סוללה בנפח 2,000mAh, קישוריות NFC, זיכרון 8GB פנימי, 1GB RAM וצילום fHD.

היכן הליבות שלי?
מעבד ה-Z2460 הוא להפתעת רבים עם ליבה בודדת. כן, לא כפול ליבה, מרובע ליבה או אפילו מתומן ליבה. הוא פועל בתדר של 2GHz עם זיכרון מטמון של 512KB וטכנולוגיית Hyper Threading. לצידו פועל מעבד גרפי PowerVG SGX 540 וזיכרון Dual Channel מסוג LPDDR2–800 בגודל 1 ג’יגה. אבל היום כבר הבנו כי מעבד כפול ליבה, הוא לאו דווקא חלש יותר ממרובע ליבה, ולכן אין זו הפתעה כי הוא הצליח לקבל ציונים טובים במבחני ביצועים זאת לזמן שהוא הושק – אמצע שנת 2012. אז היה מעבד המרובע ליבה Nvidia Tegra 3 וכפול הליבה Snapdragon היו בראש, ושם אינטל הצליחה להוביל.

ואיך התוצאות? לפני שנדבר על מבחני הביצועים, נאמר כי השימוש של המכשיר חלק למדי, פועל באופן נהדר ומגיב מהר מאוד ובהשוואה למעבד הדור הראשון של אינטל, מדובר בתוצאה מרשימה. ב-AnTuTu Benchmark קיבלנו תוצאה של 13,707, תוצאה השוות ערך ל-HTC One X מרובע הליבות. ביישום Vellamo בבדיקת HTML 5 הבוחנת ביצועי דפדפן קיבלנו תוצאה של 1,543 נקודות, הממקמת אותו גבוה יותר מהגלקסי אס 3, כך גם בבדיקות גרפיות (Metal) המכשיר משיג את אס 3 עם 639 נקודות. אם נשווה אותו לדור הנוכחי של המכשירים כמו הנקסוס 4 בעל מעבד מרובע הליבות Snapdragon S4, נמצא אותו נמוך יותר בכ-30 אחוז לערך.
ומה זה אומר? קודם כל שהמכשיר מציג ביצועים לא רעים בכלל בהתחשב שזה הדור הראשון של מעבדי אינטל לתחום המובייל ועוד יותר כשמדובר בליבה בודדת בהשוואה לארבע ליבות אצל המתחרים, כך שיש לה עוד לאן להשתפר בדור הבא שאותו כבר הציגה תחת המודל Atom Z2580, מעבד כפול ליבה שיראה אור בחודשים הקרובים.

ממשק נקי
עבודות תוכנה הם לא הצד החזק של מוטורולה, אך מאז שגוגל רכשה אותה נראה כי עשו שם לא מעט שינויים. במשך הזמן, מכשירי מוטורולה הגיעו עם פחות ופחות התאמות לממשק. זה התחיל עם MotoBlur העשיר אך המסורבל, עבר לתוספות קטנות יותר ב-RAZR וכעת נותרנו עם התאמות למסך הבית וקצת במסך הנעילה. בין אם זה קשור לרכישה של גוגל ובין אם לא, הממשק כעת מאמץ את המראה הקלאסי של מערכת האנדרואיד ומשתמש באלמנטים הגרפיים שלה כמו הכפתורים, הגופן והווידג'טים. פרט לעובדה כי הכפתורים הם חלק מהממשק, מסך הבית מטמיע בתוכו את כפתורי הקישוריות, ובמקום שימוקמו בחלק של בר ההתראות (אשר נשאר נקי מכפתורים), הם נמצאים בסוויפ משמאל לימין במסך האחרון. באותו האופן נמצא מסך ניהול הדפים בקצה השני, ודרכו נוכל להוסיף דפים ריקים או להוסיף תבנית מוכנה מראש של קיצורים ווידג'טים. פרט לאלו, מסך הנעילה משאיר את העיגול המוכר עם גישה מהירה לחייגן הטלפון, הודעות והמצלמה.

Motorola Razr i home screen

יישום שימושי שנוסף בסדרות האחרונות של מכשירי מוטורולה הם ה-Smart Action, שירות חכם המאפשר למשתמש לקבוע פונקציות מוגדרות מראש, כמו לדוגמה בעת נסיעה להדליק את קישוריות ה-Bluetooth ולפתוח מצב נהיגה.

בצד יכולות הצילום למכשיר מצלמה 8 מגה פיקסל עם חיישן 8 מגה פיקל (3264×2448) ופלאש LED. הצילום וידאו מסוגל עד ל[email protected] ומגיעה עם מספר פיצ'רים כמו זיהוי פנים, ייצוב תמונה, צילום ב-HDR ופוקוס במגע. הדגימות שבהמשך מציגות איכות טובה יחסית של המצלמה עם חדות וצבעים מצוינים, ולמרות שלא ציפינו גם איכות הוידאו יצאה טובה.

   

עוד הפתעה היא זמן הסוללה, בעוד שציפינו כי מעבד האטום יזלול לנו את הסוללה, דווקא הוא הצליח לספק זמן סביר בהחלט וארוך מהממוצע. ה-Razr i מצויד בסוללה של 2,000mAh קבועה שאינה ניתנת לפירוק, ונטענת באמצעות חיבור ה-microUSB שבדופן השמאלית. הסוללה הספיקה לנו למעט יותר מיום ממוצע שלנו שזה לא רע בכלל. היצרן גם מצהיר שבשימוש מעורב הסוללה מחזיקה כ-20 שעות, וזה אכן המצב.

וידאו: ביקורת Motorola Razr i

לסיכום: דריסת הרגל של אינטל בתחום מעבדי המובייל אמנם הגיע באיחור, למעשה זה היה אפילו בעיכוב רב ואולי זו הסיבה מדוע ראינו בשנה האחרונה מכשירים בודדים עם מעבד האטום. הדור הבא כבר הוצג ב-CES האחרון ובאינטל לא מתכוונים להשאיר למתחרות הרבה זמן חסד. עם יכולת ביצועים לא רעה בכלל ותפקוד סוללה מצוין, נראה כי לאינטל יהיה יתרון לא קטן על המתחרות המבוססות על ARM אשר גם תלויות בה, והיא יכולה לשנות את פני שוק השבבים למובייל בעוד לא הרבה זמן. אל אף התרשמותנו לטובה ממכשיר ה-Razr i, הוא לא יושק כרגע בישראל.