המיילסטון הוא מכשיר האנדרואיד הראשון של מוטורולה בעל מקלדת מלאה אשר הושק בארה"ב תחת השם דרויד (Droid) ברשת Verizon CDMA בסוף 2009 ולאחר מכן הגיע לאירופה בשם מילסטון שהוסיף יכולות מולטי-טאץ' ברשת GSM. המכשיר בהחלט הצליח להרשים את השוק והעיר את מוטורולה מהתרדמת הארוכה ששקעה בה ואף הצליחה לזכות בתואר מכשיר השנה של 2009 בתוך חודשיים בלבד בהם הוא היה על המדפים, כך שאין ספק שמוטורולה הצליחה להבריק מאוד עם המיילסטון. כעת, חמישה חודשים מאז שהושק המכשיר בעולם, מתכננות המפעילות הישראליות להביא את אחת הפתעות הגדולות ביותר שיצא לנו לראות ואנחנו כמובן לא ויתרנו על הזדמנות לקחת את אחת מהיחידות הבודדות שהספיקו להגיע לישראל ולזכות לגרסה של סלקום ועברית מלאה הן במערכת ההפעלה והן במקלדת. אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולראות, האם אכן מדובר בשינוי מצד מוטורולה שהביאה מכשיר המסוגל להתחרות במכשירים הגדולים ולהצליח לכבוש את השוק כמו שעשתה באירופה.

עיצוב, משעמם
במוטורולה לא העמידו את העיצוב בראש סדר העדיפויות כאשר פיתחו את המכשיר שכן מדובר במכשיר קובייתי שלא מצליח להרשים מבחינה עיצובית מאף כיוון, כמעט. ניתן להבחין בקלות שמדובר במכשיר בתצורת סליידר רוחבי אך קשה קצת יותר להבחין להיכן נפתחת המקלדת המלאה, זאת משום שבמוטורולה עיצובו את חלקו התחתון של הסליידר בצורה כזו שהוא ארוך יותר מהחלק העליון ולכן הרבה מן האנשים שהחזיקו במכשיר ניסו לפתוח אותו בפעם הראשונה למטה, ממש כמו מכשירי סליידר רגילים כדוגמת ה- W995. לא ברור מדוע החליטו במוטורולה לבצע את הפרשי הגדלים בין חלקי הסליידר שכן מבחינה עיצובית אין הדבר תורם כלל וכך גם מבחינת ההבנה הראשונית של כיוון פתיחת הסליידר. את המכשיר ניתן למצוא בצבע שחור בלבד ונראה כי זהו הצבע המתאים ביותר לעיצובו החיצוני. עוביו של המכשיר עומד על 13.7 מ"מ שנחשבים כבינוניים ואכן תרגישו אותו בכיס ולא יהיה ניתן לפספס את מיקומו ואת נוכח הימצאותו.
משקלו עומד על 165 גרם שנחשבים כבדים ביחס למכשירים דומים כדוגמת N97, זאת בשל בנייתו של המכשיר ממתכת שעוטפת את רוב חלקי המכשיר. בשל העובי הנמוך יחסית, מורגש משקלו של המכשיר ביד אך דווקא המשקל הרב תורם לנוחותו של המכשיר ביד כאשר אנו מקלידים דבר מה באמצעות המקלדת המלאה.

למרות שבעיצוב מוטורולה כשלו לדעתנו, בכל הקשור לרמת הגימור ולאיכות הבנייה מצליח המכשיר לשרוד היטב גם כנגד נפילות. התאכזבנו מאוד לגלות שהסליידר במכשיר אינו קפיצי ולכן יש לפתוח את כל המקלדת המלאה באמצעות היד מה שגורע מעט מן ההנאה ומחזיר אותנו מספר שנים אחרונה לימי ה-N95. בשל החסרון במנגנון הקפיצי, פתיחת הסליידר ביד אחת אפשרית אך דורשת מאמץ והפעלת כוח בצורה שאינה נוחה תמיד ולרוב תאלץ אותנו להשתמש בשתי ידיים בכדי לחשוף את המקלדת במהירות.
motorola-milestone-side
כאשר המכשיר נמצא במצב סגור, תמצאו ארבעה מקשי מגע גדולים ושטוחים בתחתית המסך. אלו הם מקשי הבסיס בכל הקשור במערכת האנדרואיד ובניהם מקש החזרה, התפריטים, מסך הבית והחיפוש. במעלה המסך ניתן לראות את חיישן התאורה שעובד טוב ברוב שעות הפעילות עם המכשיר אך לא פעם נתקלנו במצבים בהם הוחשכה תאורת המסך או הובהרה וזאת למרות שבפועל לא היה כל שינוי בתאורת המקום. הדבר כמובן גורע מאוד מנוחות השימוש ופוגם בעיקר בעת צפייה בסרטים אם כי ניתן לפתור בעיה זו בעזרת קיבוע בהירות המסך. סמןך לחיישן התאורה, תמצאו את האפרכסת ואם בניתם על שיחות וידאו בדור 3, תתאכזבו לגלות שהמכשיר אינו כולל מצלמה קדמית כך שלא תוכלו לבצע שיחות וידאו מהמכשיר. בצידו הימני תמצאו את מקשי הווליום ומקש הצילום, כאשר שני המקשים גדולים יחסית וקלים מאוד ללחיצה ואולי אפילו קלים מידי בחלק מהפעמים שכן לא פעם מצאנו את עצמנו מחזיקים את המכשיר בצורה מסוימת ולוחצים בטעות לחיצה קלה על מקשי הווליום שכבר החלו להגיב. בצידו השמאלי אפשר למצוא את כניסת ה- MicroUSB שלמרבה הצער מגיעה ללא כיסוי, מה שיכול לגרום עם הזמן להצטברות אבק ולבעיות חיבור וזיהוי מול המחשב והמטען. מעבר לכך, בחלק העליון נמצא גם מקש הנעילה ולצידו יציאת ה-3.5 מ"מ לחיבור האוזניות. אפשר לומר שמדובר במכשיר נקי יחסית בכל הקשור למקשים כאשר הדבר מתייחס כמובן למכשיר כשהוא במצב סגור. בגב המכשיר תמצאו את המצלמה 5 מגה פיקסל וזאת יחד עם שתי נורות לד שמשמשות גם כתאורת בזמן צילום וידאו. המצלמה אינה מכוסה ומגיעה בקו אחד עם גב המכשיר, לכן טביעות אצבעות רבות מצטברות על גבי העדשה והיא כמובן גם חשופה לשריטות.

סקירת וידאו, חלק ראשון: מבנה ועיצוב חיצוני


צולם במצלמת Canon FS20 באדיבות קרט

מסך, מגיב נפלא
למכשיר מסך מגע capacitive מלא בגודל 3.7 אינץ' עם רזולוציה גבוהה מאוד של 480X854 פיקסלים. הצבעים המוצגים על גבי המסך הנם חדים וחלקים מאוד הודות לרזולוציה הגבוהה ו-16 מליון הצבעים שבמסך. גם כאשר הבטנו במסך מהצד זכינו לתצוגה מלאה ללא שינויי בגוונים, אולם ישנה בעיה קשה של ברק יתר מה שגורם לאיבוד פרטים והשתקפות של הרקע. הדבר גורע מאוד כאשר צופים בסרטים או כאשר עובדים לדוגמה עם תוכנת ה- GPS בעת נסיעה. לא פעם הבריק המסך ופגם באיכות הצפייה הן במקומות עתירי אור כמו ברחוב והן במקומות סגורים ללא אור ישיר כמו סלון, חדר השינה וכו'.
יחס התצוגה במכשיר הינו 16:9, כך שתוכלו לראות סרטים רחבים על מסך מלא כאשר סרטים ביחס של 4:3 יותאמו אוטומטית אל המסך עצמו אשר יציג פסים שחורים בצדדים. את תאורת המסך תוכלו להתאים בצורה ידנית לפי בחירתכם או לאפשר לחיישן התאורה לקבוע את רמת הבהירות המתאימה. כשהגדרנו מצב אוטומטי שמנו לב כי בהירות המסך משתנה לא מעט דבר שיכול להפריע ולכן העדפנו לקבע את הבהירות בצורה ידנית. בנוסף לחיישן התאורה, ישנו גם מנגנון לכיבוי אוטמטי של תאורת המסך לאחר פרק זמן כלשהו אותו ניתן להגדיר וזאת לצורך חסכון בסוללת המכשיר. את התאורה במסך ניתן להדליק שוב על ידי לחיצה קלה על מקש הנעילה שממוקם בחלקו העליון של המכשיר מה שיציג את מסך הנעילה של המערכת.

מכיוון שתאורת המסך הנה תאורת TFT, לא תתקלו בבעיה של חסרון פרטים בתצוגה אל מול שמש ישירה אלא בבעיה של ברק חזק החוזר מהמכשיר. המסך מסוג capacitive מה שאומר כי מדובר במסך הרגיש לאצבע בדומה לזה של האייפון, ובשל כך אין צורך ללחוץ בחוזקה ותגובתו חלקה ומהירה ולא נתקלנו בבעיות של אי תגובה מצד המכשיר. למרות זאת, מסך האייפון עדיין יותר טוב כמעט בכל פרמטר אפשרי. בעיה שמצאנו במסך קשורה לחיישן התנועה שאם לומר את האמת, קצת מזייף. לא פעם מצאנו את עצמנו כותבים, מדפדפים בנגן או גולשים באינטרנט שלפתע החליטה תצוגת המכשיר להסתובב על צידה.

ממשק, קל ונוח
המיילסטון הוא מכשיר האנדרואיד הראשון של מוטורולה כך שמדובר בממשק חדש לכל חובבי מוטורולה. תחילה היה נראה הממשק מעט מסובך שכן מערכת האנדרואיד היא מערכת של one menu בניגוד לכל שאר המערכות כמו סימביאן, וינדוס מובייל ומערכות סלולריות נוספות שכוללת תפריטים בצורה היררכית אשר נפתחים בעת בחירה בצלמית כלשהי. באנדרואיד לעומת זאת ישנו תפריט אחד המכיל בתוכו את כל אופציות המכשיר והאפליקציות השונות.

במסך הראשי של המכשיר תמצאו את לשוניות הבית בהם תוכלו להוסיף ווידג'טים, קיצורי דרך ותיקיות שונות כאוות נפשיכם עד למילוי המסך. בניגוד לכל מכשירי האנדרואיד שהכרנו עד היום שכללו הגבלה של מסכי בית עד ל- 3 או 5 מסכים, במיילסטון תוכלו להגדיר עד ל- 9 מסכי בית שונים בהם תוכלו להוסיף כל מיני קיצורים אפשריים. בראש כל מסך בחלק העליון תמצאו את בר ההתראות שבו מופיעים השעון, מד הקליטה, מד הסוללה ואיקונים נוספים של קישוריות פעילות כמו ה- GPS, הבלוטות' וה- Wi-Fi. בצד השמאלי של הבר תוכלו לראות אייקונים קטנים של האפליקציות הפתוחות או הורדות שביצעתם. כאשר תילחצו על הבר ותגררו אותו מטה תוכלו לראות גם את התאריך המלא, הרשת בה עובד המכשיר ברגע נתון ואפליקציות פתוחות כאשר לחיצה על יישום פעיל תעביר אתכם ישירות אל האפליקציה.
בין מסכי הבית תוכלו לעבור על ידי גלילת המסכים ימין ושמאל בהתאמה כאשר תוכלו אף להעביר ווידג'טים שונים בין מסכי הבית על ידי לחיצה ארוכה עליהם, החזקתם וגרירתם לצד הרצוי. למסכי הבית תוכלו להוסיף קיצורים שונים על ידי לחיצה ארוכה על המסך במקום ריק מאפליקציות, כאשר לאחר לחיצה ארוכה יפתח pop-up בו תוכלו לבחור בסוג הקיצור אותו אתם רוצים להוסיף. דרך נוספת להוספת קיצורים היא על ידי כניסה לתפריט הראשי, לחיצה ארוכה על הצלמית הרצויה ואז הצבת הצלמית במסך הרצוי. הגלילה בתפריטים השונים של המכשיר מתבצעת באמצעות פס הגלילה אשר מאפשר לגלול לפי סדר אלפה ביתי או על ידי החלקת האצבע כלפי מטה שתפעיל את הגלילה הקינטית במכשיר אשר מקלה מאוד על השימוש בתפריטים השונים.

מכיוון שמערכת האנדרואיד היא מערכת חדשה בשוק חששנו בהתחלה שלא נצליח למצוא מספיק אפליקציות להורדה שיקלו לנו על השימוש וכמובן יענו לנו על הצרכנים השונים החל מתוכנת ניווט ועד למנהל קבצים (במכשיר לא קיים מנהל קבצים מובנה). כאשר פתחנו את חנות האפליקציות של האנדרואיד נחשפנו לעולם חדש ומלא אפליקציות. בחנות תמצאו כ- 20 אלף יישומים שונים והמגוון רב כאשר בכל יום עולות אפליקציות נוספות ואילו הישנות מקבלות גרסאות חדשות ועדכניות יותר. במספר ימים בלבד הספקנו להוריד למעלה מ- 40 יישומים שונים ואנחנו בטוחים שאם נמשיך להסתובב ברחבי החנות נמצא עוד מספר רב של אפליקציות נוספות. אנו צופים עתיד מזהיר מאוד למערכת האנדרואיד בדיוק כמו כל שאר האנשים מביני העניין בעולם שאומרים כי מערכת האנדרואיד הולכת על שביל הזהב בדרך להיות מערכת ההפעלה הטובה ביותר למכשירי הסלולר ואת הדוגמה הטובה ביותר לכך ניתן לראות את מספר המכשירם הרב המריץ את המערכת של גוגל שגדל מיום ליום.

עם מערכת ההפעלה והמקלדת הווירטואלית ניתן לעבוד גם בצורה אופקית וגם בצורה אנכית רגילה. כאשר המקלדת המלאה של המכשיר סגורה תוכלו להשתמש במקלדת המלאה הווירטואלית גם במצב אופקי וגם במצב רוחבי עם מספר רב מאוד של מקשים המוכרים לנו מהמחשב כמו מקש ה- "Caps lock", מקש להחלפת שפת האותיות בלחיצת כפתור ומקש שיעבור אותכם לסמלים ולמספרים

מקלדת החומרה, מהנוחות שבשוק
המיילסטון הוא מכשיר עסקי לכל דבר שאמור לספק לא רק נוחות מערכתית אלא גם לספק נוחות כללית בכל פרמטר בדיקה אפשרי. כחלק מרצון זה, נוספה למכשיר מקלדת QWERTY מלאה שתקל עליכם בכל פעילות אפשרית הקשורה בכתיבה הן של הודעות, מיילים וסטטוסים שכן המכשיר אינו זונח גם את הרשתות החברתיות. מכיוון שזו מקלדת מלאה ובמוטורולה רצו ליצור מקלדת נוחה כמה שיותר, אין המקלדת נפתחת בצורה רגילה (מלמעלה למטה) אלא מדובר במקלדת אנכית שנפתחת מצידו של המכשיר ולכן תוכלו לעבוד איתה רק כשהמכשיר מסובב על צידו השמאלי. בכדי שיוקל על המשתמש, קבעו במוטורולה כי ברגע שאנו פותחים את המקלדת התצוגה מסתובבת אוטומטית ולא ניתן לסובבה בחזרה לתצוגה רוחבית עד אשר אנו סוגרים את המקלדת, כך שאין כל דאגה למצב בו תסתובב התצוגה בטעות בעת הקלדה. המקלדת אינה כוללת קפיץ פתיחה אלא יושבת על מסילה כך שעלינו לדחוף אותה עד הסוף כדי שתחשף במלואה.

motorola-milestone-hand

המקלדת מסודרת כמקלדת רגילה מה שעזר לנו להתרגל אליה במהירות. דבר שמעט שונה הוא מיקום האותיות "ף" ו-"ץ" שממיקומם המוכר היה בסוף השורה השנייה והשלישית בצד הימני של מקלדת המחשב, עברו היישר אל הצד השמאלי לשורה העליונה ולכן כאשר תרצו להשתמש באחת מן האותיות תצטרכו לחפש אותן עד שתתרגלו לעבודה רציפה עם מקלדת המכשיר.
המקשים עשויים מגומי קשיח ולכן האצבעות מתלבשות עליהם בצורה טובה ונוחה מאוד. המקשים קטנים ושטוחים כשבין כל מקש ומקש ישנו רווח קטן המאפשר לנו להבדיל בין המקשים השונים ולכתוב בצורה נוחה. למרות זאת, מכיוון שמדובר במקשים קטנים ושטוחים, עלולה להיווצר בעיה לאנשים בעלי האצבעות השמנות. השימוש במקלדת היה נוח וקליל כאשר כתיבת מיילים נעשית במהירות רבה וכמעט ללא כל שגיאות. רעיון נוח מאוד שנוסף במקלדת המיילסטון ואינו נמצא במכשירים סלולרים רבים אחרים, הוא מקש ייעודיי להחלפה מהירה בין השפות אנגלית לעברית (הללויה!) כך שאין צורך להסתבך בהחזקת מקשים כלשהם או בשרשור של מספר מקשים בו זמנית לכתיבת אות בשפה אחרת. למי שרוצה להקליד סימנים כלשהם כמו סימן ה"%" ודומיו יאלץ גם פה כמו בכל שאר מקלדות ה- QWERTY שבשוק, ללחוץ על מקש ה- "ALT" ואז על הסימן הרצוי אם כי גם פה מדובר בפעולה פשוטה מאוד שתופעל על ידכם באופן אינטואיטיבי לאחר מספר ימי שימוש.

בצידה הימני של המקלדת נמצא הפד המרכזי שלמרות שהוא נראה כך, זהו אינו פד אופטי. מקשי הפד מתפקדים בכל מקום במערכת הן אם מדובר במסך הבית והן אם מדובר בנגן המדיה. תאורת האותיות במקלדת פועלת רק כאשר חיישן התאורה מזהה כי הסביבה חשוכה מעט. גם ביום וגם בלילה לא הייתה בעיה לראות את המקשים בצורה ברורה כאשר במקומות חשוכים מעט הופעלה תאורת המקלדת הירוקה שגורמת למקלדת לא רק לעבוד נפלא אלא גם להראות טוב.

מולטימדיה, מרשים בכל פרמטר
את המולטימדיה חילקו באנדרואיד לשלושה ספריות שונות. ספרייה ראשונה כוללת את כל סרטוני הוידיאו שהעברתם אל המכשיר ואת אלו שצילמתם בעזרת מצלמת הוידאו של המכשיר, ספרייה שנייה כוללת את כל התמונות שלכם אשר צלימתם בעזרת המצלמה ואילו הספרייה השלישית היא ספריית המוזיקה שכוללת את כל קבצי המוזיקה שלכם עם תפריט ויזואלי בתצורת album arts. בנוסף, תוכלו להוסיף ווידג'יט יעודי לנגן המוזיקה במסך הבית שדרכו תוכלו להפעיל ישירות את הנגן, להשהות את השיר המתנגן, להעביר לשיר הבא או לחזור לשיר הקודם ולעבור ישירות אל נגן המוזיקה המלא.

כאשר המכשיר נמצא במצב אנכי יוצגו הסרטונים והתמונות (כל אחד בהתאמה לפי הספרייה אליה נכנסתם) בצורה של סמלים קטנים כאשר תוכלו ללחוץ על אחד מהם ולהיכנס אליו. כאשר תסובבו את המכשיר על צידו יתחלף הממשק הפשוט לממשק ויזואלי שיציג את התמונות / סרטונים שלכם בשורה אחת כאשר הסרטון / תמונה אותו בחרתם יוצג במרכז המסך כשלצדדיו שאר הסרטונים או התמונות. גם כאן ניתן לעבוד עם הגלילה הקינטית בשני המצבים כאשר הגלילה במצב אופקי מזכירה בצורתה נחש הזוחל על גבי המסך (ראו תמונות).

ממשק המוזיקה שונה מזה של התמונות והוידאו. כאשר תיכנסו אליו יוצגו לפניכם כארבעה איקונים ומתחתם יופיע השיר המתנגן או השיר האחרון שהתנגן. כאשר המכשיר נמצא במצב אנכי, תוצג המדיה כרשימה בה תוכלו לנווט בעזרת הגלילה הקינטית או לעבור בעזרת פס הגלילה בין אות לאות. במידה ותיכנסו לאלבומים או לאמנים במצב אופקי תקבלו ממשק הדומה בצורתו לזה של התמונות וסרטוני הוידאו. כאשר נכנסים אל הנגן לאחר בחירת שיר אנו מגלים את הממשק הפשוט והקל של הנגן. הגברת והנמכת הווליום נעשת באמצעות מקשי הווליום שבצד המכשיר המציג את פס העוצמה כשנלחץ עליו עוצמת הרמקול חזקה כך שתוכלו להאזין להשירים שלכם דרך הרמקול גם במקומות רועשים יחסית, זאת למרות העובדה כי למכשיר ישנו רמקול בודד. גם בצד האיכות המכשיר אינו נופל כך שתקבלו גם עוצמה מעולה וגם איכות נהדרת. בדיוק כמו ברמקול, גם באוזניות מספק המכשיר עוצמה ואיכות מהגבוהות שניתן להשיג במכשיר סלולרי. מוטורולה בהחלט הצליחה להצטיין בכל הקשור לתחום המולטימדיה במכשיר אם כי ניתן לשים לב לחסרון במגבר באסים ומגבר טרבל שאינם קיימים במכשיר.
בנוסף לחווית מוזיקה מדהימה, מספק המכשיר גם חווית וידאו מרשימה בעזרת עוצמה ואיכות שמע טובות וזאת לצד איכות וידאו נפלאה. לצערנו המכשיר אינו תומך בסרטי Divx כך שתצטרכו לקודד אותם לפני העברתם אל המכשיר מה שמוריד מחווית השימוש. ממשק הוידאו (בדומה לזה של המוזיקה) נוח ופשוט מאוד לשימוש כאשר המכשיר מתאים את תצוגת הוידאו לפי יחס הסרט באופן אוטומטי ללא כל צורך בהתאמה לפני כן.

אינטרנט, מרגיש כמו בבית
את המיילסטון קשה מאוד לנתק מהאינטרנט שכן הוא מכשיר שמשלב בין מספר עולמות שונים ביניהם גם העולם העסקי ועולם הרשתות החברתיות. כחלק מהיותו מכשיר אינטרנטי, מתחבר המכשיר כמעט בכל רגע נתון בו תעבדו איתו אל תיבת המייל שלכם, חשבון הפייסבוק שלכם במידה והגדרתם זאת ואתרים חברתיים נוספים כמו טוויטר. כמובן שהדבר דורש ממכם להחזיק בחבילת אינטרנט לא קטנה ומי שאינו מחזיק באחת כזו (כמונו לדוגמה) יאלץ להתוודות אל החור בכיס בסוף החודש..למזלנו, למי שאין בידו סים דור שלישי או שאין ברשותו חבילת גלישה חיצונית, קיימת קישוריות ה- Wi-Fi שמשמשת כאופציה בלתי נפרדת שעובדת כמעט בכל רגע נתון במהלך היום. למי שאין בקרבתו רשת אלחוטית או חבילת גלישה חיצונית, היינו ממליצים לא לאפשר למכשיר לתקשר מול גוגל והרשתות החברתיות אולם הנאתכם מהמכשיר וממערכת האנדרואיד תיפגע מאוד.

קליטת ה- Wi-Fi במכשיר טובה מאוד וברוב הפעמים תמצאו את כל נקודות הגלישה האלחוטיות הנמצאות בקרבתכם. למרות זאת, הקישוריות מאכזבת במעט בשל טווח קליטה שאינו גדול במיוחד בכדי שקליטת הקישוריות תפעל בצורה נוחה ומהירה. כאשר אנחנו עמדנו בטווח של בין 7 ל- 15 מטר מנקודת הנתב בבית קיבלנו איכות קליטה שנעה בין 1/5 ל- 0/5 מה שגרם לאינטרנט לפעול בצורה איטית מאוד או לא לפעול בכלל בשל התנתקות של המכשיר מנקודת הגישה.

סקירת וידאו, חלק 2: ממשק, אפליקציות ומצלמה


צולם במצלמת Canon FS20 באדיבות קרט

internet-2
לפני ואחרי ביצוע זום

הגלישה במכשיר מתבצעת באמצעות דפדפן האופרה המוכר כדפדפן נאמן לוותיקי האינטרנט עוד מגרסת המחשב. מהירות הגלישה בדפדפן גבוהה והוא מציג כמעט כל דף אינטרנט אליו רצינו להיכנס. במכשיר תמצאו גם נגן Flash בגרסה 10.1 שאמור לענות על רוב הדרישות ולהפעיל את אתרי הפלאש השונים כגון סרטונים, באנרים ועוד. דפדפן האופרה קל לשימוש, ונוח לעבודה על גבי דף מסוים עם מסך המגע ומכיוון שהמכשיר והדפדפן תומך במולטי טאץ', כאשר תבצעו זום על אתר כלשהו המותאם לגלישה סלולרית יותאם הטקסט המוצג באופן אוטומטי (יגדל או יקטן) כך שלא תצטרכו לגלול את דף האינטרנט לימין או שמאל אלא רק למעלה ולמטה וזאת מבלי להפסיד אף חלק מהאתר בו אתם גולשים. במידה ותגלשו לאתר סלולרי שאינו מיועד לגלישה סלולרית, עדיין יותאם תצוגת דף האינטרנט וגודל הטקסט כך שתוכלו לגלוש בצורה חלקה עם כמה פחות תזוזות לצדדים.
המקלדת הווירטואלית של הדפדפן אף היא נוחה מאוד וכוללת מספר רב מאוד של אופציות ביניהן מקש יעודי להצבת התחלת הכתובת ("www" או "http") ומקש יעודי לסיומות העולמית "com" ,"org" ,"net" ו- "edu". למעט מקשים אלו תמצאו את כל שאר המקשים שרגילים אשר מופיעים בכל מקום אחר במקלדת הוירטואלית של המכשיר.

איכות שיחה, בינוני פלוס
בעת ביצוע שיחות עם המכשיר שמענו היטב את הצד השני והוא שמע כך אותנו. בספיקר הייתה איכות השיחה טובה ואפשרה ניהול שיחות גם במקומות רועשים.

חייגן המכשיר הנו נוח מאוד והוא מציג את ספרות הטלפון באופן גדול וברור מאוד. מתחת למקשי הספרות תמצאו מקש יעודי לחיוג לתיבת ההודעות הקוליות, מקש החיוג ומקש המחיקה. כאשר תפתחו את המקלדת המלאה תוכלו לבצע הקלדה של מספר טלפון כלשהו באמצעות לחיצה על המקשים בהם מופיעים ספרות החיוג ובנוסף, לחיצה על לחצן המוצב באחת משלוש השורות מתחת לאותו מקש ספרתי, יכתוב את אותה הספרה שבטור כך בעצם לכל ספרה יש שלושה מקשים על גבי המקלדת. דוגמא לכך ניתן לראות כאשר אנו לוחצים על הספרה 3 במקלדת. לחיצה על מקש "ג" שמתחתיה גם יכתוב את הספרה 3 ואף לחיצה על מקש "ס" שנמצא בשורה האחרונה יצור את הספרה "3".

אל יומן השיחות במכשיר תוכלו לגשת כאשר תיכנס אל החייגן או אל ספר הטלפונים ובו יוצגו כל השיחות השונות שכוללות שיחות נכנסות, שיחות שלא נענו ושיחות יוצאות.

מצלמה, איכותי רק על הנייר
בעבור כל יודעי דבר בעולם הסלולר ידוע כי מוטורולה אף פעם אינה הצטיינה בתחום הצילום בסלולר. למכשיר חיישן ברזולוציה מקסימלית של 5MP עם פוקוס אוטומטי, שתי נורות LED וצילום וידאו באיכות D1 (רזולוציה 720×480 ). למרות שמדובר במצלמה בעלת מאפיינים סבירים, איכות התמונות אותן היא מספקת אינה מתקרבת לרמת התמונות שראינו ממכשירים בעלי חיישן דומה, ורוב התמונות מתקבלות עם רעש, חסרות פוקוס וחשוכות יתר על המידה. נסכם בכך שהתמונות המתקבלות אינן משביעות רצון ואיכותם נמוכה מאוד ביחס למכשירים האחרים בקטגוריה.

motorola-milestone-camera

גם צילום הוידאו לא סיפק אותנו ומעבר לרזולוציית הצילום הגבוהה, סרטוני הוידאו יצאו מרוחים ומגורענים מאוד גם בתאורה מלאה וגם במקומות חשוכים יותר וזאת למרות השימוש בנורות ה- LED שבמכשיר.מכשיר המיילסטון שנחשב כמכשיר הדגל של החברה בהחלט מצליח לחזק את התדמית שנוצרה למוטורולה בכל הקשור בתחום הצילום – וחבל שכך.

דווקא ממשק הצילום של המכשיר קל מאוד לשימוש, נוח ובעל כל האופציות החשובות למשתמש. כמובן שאופציות מתקדמות יותר כמו כיוון ה- ISO ועוד אופציות בסגנון זה אינן קיימות, גם לא בהגדרות המתקדמות כך שאנו יכולים להחליט על מספר מאפיינים מצומצם מאוד שכולל את מצב הצילום, אפקטי צילום, מצב הפלאש, רזולוציית התמונה ורזולוציית הוידאו בלבד. אנו עדיין התאכזבנו מאי היכולות לנסות ולו במעט לשפר את איכות התמונות והסרטונים המופקים מהמכשיר.

סוללה, ממוצעת
למיילסטון סוללה בהספק של 1400mAh אשר ביחס לסוללות בשאר המכשירים בקטגוריה, נחשבת כמספקת מאוד. זמני סוללה ממוצעים אשר על פי הנתונים היבשים עומדים על 350 שעות של זמן המתנה ו- 6 שעות וחצי של דיבור רצוף עם המכשיר. בפועל רחוקים הנתונים בצורה קיצונית מאלו של היצרן כך שתקבלו סוללה המחזיקה בערך למשך שבעה ימים שהם כ-160 שעות לכל היותר (על פי היצרן מדובר ב- 14 ימים וחצי) בהם המכשיר נמצא במצב המתנה ללא כל פעילות. בשימוש בינוני שכלל בין היתר האזנה למוזיקה במשך 20 דקות, שעתיים של גלישה בעזרת קישוריות ה- Wi-Fi, ביצוע מספר שיחות באורך כולל של חצי שעה לכל היותר וצילום של מספר תמונות, הצליחה הסוללה להחזיק יום שלם ללא כל צורך בהטענה, אך ביום שלאחר מכן כבר בבוקר נאלצנו להטעין את המכשיר שנית. טעינת הסוללה ממצב של 15% ועד למצב בו הסוללה מלאה ארך כשעתיים וחצי שזהו זמן טעינה סביר בהחלט בהתחשב בכך שהמכשיר צורך חשמל גם במשך זמן טעינתו.

מחיר, עדיין בערפל

את המכשיר לעת עתה לא ניתן להשיג באף רשת סלולרית או יבואנית רשמית כאשר בעוד מספר שבועות אמור להיכנס המכשיר אל סלקום ולאחר מכן יתכן והוא אף יכנס לפלאפון. למרות זאת ,עדיין אין באפשרותנו לדעת מהו תג המחיר הרשמי שיוצמד למכשיר. נוכל להעריך כי תג המחיר שיוצמד למכשיר יהיה גבוה יותר מ- 100 ש"ח בחודש (X36) כשלנו נותר להמתין ולראות כמה באמת יעמוד מחירו. עד אז ניתן להשיג את המכשיר בחנויות הפרטיות השונות במחיר מוגזם לכל הדעות שנע באזור ה- 4,000 ש"ח למכשיר. בהתחשב בתמורה אותה אנו מקבלים מהמכשיר אנחנו מצפים למחיר ה-3,500 ש"ח, בדומה למחירי האייפון והנקסוס 1 בישראל.

יתרונות

+ מקלדת QWERTY, כתיבה נוחה ומהירה
+ מסך מגע גדול וברור מאוד שמגיב נהדר
+ איכות ועוצמה גבוהה בנגן המוזיקה
+ ממשק קל, מהיר ונוח
+ מקשים נוחים
+ מולטי טאץ'
+ תמיכה בכרטיס זכרון עד ל- 32GB
+ צילום וידאו בעל רזולוציה גבוהה
+ מסך נגיעה ולא לחיצה
+ מהיר מאוד
+ מערכת הפעלה פתוחה
+ יציאת אוזניות 3.5 מ"מ
+ נגן פלאש מובנה
+ מספר אפליקציות בלתי מוגבל

חסרונות

– כבד יחסית לגודלו
– מסך מתלכלך בקלות
– האזנה חלשה באפרכסת
– יישומיים אינם נסגרים אוטומטית
– צילום לא איכותי
– דרישה לחיבור רציף לאינטרנט
– קרינה גבוהה

סיכום

אין עוררין בעצם זכייתו של המיילסטון כמכשיר השנה באירופה לשנת 2009. הוא כולל יכולות מולטימדיה גבוהות, ממשק נוח ויכולות אינטרנט טובות. בצד המצלמה אין המכשיר מצליח להרשים ואם ישאלו אותנו מיהו מכשיר הצילום הגרוע ביותר בו נתקלנו בזמן האחרון מבין מכשירי ה- 5MP, נאמר ללא כל היסוס כי דווקא המיילסטון שכולל שם מפואר וארון תארים רחב, הוא זה שסיפק את יכולות הצילום הנמוכות ביותר.
אך למרות החסרונות תמצאו במכשיר גם יתרונות. המיילסטון הוא מכשיר האנדרואיד הטוב ביותר כרגע בישראל (המגיע בצורה סדירה) ועל כך אין עוררין. מדובר במכשיר שמיועד למי שמעוניין במערכת האנדרואיד, מולטימדיה ואת איכות הבנייה המעולה של מוטורולה כאשר הוא מעדיף לזנוח לטובת איכות צילום בינונית.

ממשק ותפעול – 4.5

מולטימדיה – 4

מצלמה – 3.5

מסך – 4

סוללה – 3

תמורה למחיר – 3.5

ציון סופי

rating 3.5

מפרט

 • רשתות: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
  HSDPA 900 / 2100
 • תצוגה: מסך מגע מולטי טאץ' TFT capacitive בגודל 3.7 אינץ' עם 16M צבעים
 • מצלמה: 5MP עם פוקוס אוטומטי, שתי נורות LED ותיוג מקום
 • הקלטת וידאו: D1 עם 24fps
 • מערכת הפעלה: Android בגרסה 2.0
 • קישוריות: Bluetooth, USB, WIFI, מקלט GPS עם רכיב A-GPS
 • HSDPA 10.2 Mbps; HSUPA 5.76 Mbps
 • זיכרון: 256MB RAM, זכרון פנימי בנפח 133MB עם אפשרות הרחבה עד ל- 32GB באמצעות כרטיס microSD
 • כניסת microUSB לחיבור למטען ולמחשב
 • יציאת 3.5 מ"מ לחיבור אוזניות
 • תצורה: סליידר רוחבי (שימוש במכשיר כמסך מגע עם אפשרות לפתיחת המקלדת המלאה בצורה רוחבית)
 • מעבד: ARM Cortex A8 במהירות 600MHz
 • נגן פלאש מובנה בגרסה 10.1
 • מידות: 115.8X60X13.7
 • משקל: 165 גרם
 • סוללה: (1400mAh (BP6X
 • קרינה: 0.72