ביקורת סלולר | Motorola Defy
אור אהרון | 19.05.2011

מכשירי הסמארטפונים בשימוש היומיומי שלהם נוטים ליפול לנו מהיד לא מעט. במקרה הטוב לא קרה כלום פרט לשריטה קטנה, במקרה אחר אנו יכולים לגרום נזק או שבר למסך המגע העדין. אז אנחנו מאבזרים אותם במגני מסך, נרתיקים, עטיפות גומי וכל מה שיכול למנוע את הנזק הבא, כשזה לרוב פוגע במעט בנוחות השימוש ובעוביו של המכשיר.

מוטורולה חשבה על כך והשיקה מכשיר אנדרואיד מוקשח, כזה שנפילות, מים וחול לא מפחידים אותו. בניגוד ל-i-One, כאן מדובר במכשיר מודרני, בעל מערכת הפעלה חדשה ומפרט מספק. בנוסף לסקירה הכתובה, הרצנו את המכשיר סדרת בדיקות עמידות שאותם תוכלו למצוא בסוף סקירת הוידאו.

סמארטפון קשוח
במוטורולה הלכו עם ה-Defy על קונספט של "סמארטפון עמיד", או כמו שאנחנו אוהבים להגדיר את זה, סמארטפון צבאי, שמותאם במיוחד לאנשים מגושמים שנוטים להפיל את הנייד, למי שנותן את המכשיר לילדים שלו ואז הוא חוזר בחתיכות או לאנשי צבא. ה-Defy עמיד בפני חול, שריטות, נפילות, אבק, והוא יכול לשרוד צניחות חופשיות לתוך מים (לא שאנחנו ממליצים לכם לעשות את זה, אבל אנחנו בדקנו זאת בשבילכם בסרטון) של עד מטר. אפשר לראות את זה על מבנה הסמארטפון עצמו: החל מהברגים המקיפים את מסגרת המכשיר, כיסויי הגומי העבים המכסים את החריצים לאוזניות ול-microUSB, מכסה הסוללה שנסגר בצורה מיוחדת והחומר שהוא עשוי ממנו (שדרך אגב, נותן תחושת עמידות כשמחזיקים את ה-Defy ביד),  העובדה שהספיקר ממוקם מתחת למכסה הסוללה (מה שמונע חדירת אבק וחול לתוכו) כל אלו מעניקים ל-Defy את תקן ה-IP67. דבר נוסף שאהבנו הוא שה-Defy קל משקל: הוא שוקל 118 גרם בלבד (!), 2 גרם פחות מה-Galaxy S II וכל זאת עם העובדה שהוא לא דק במיוחד (13.4 מ"מ) – עם הפינות המעוגלות שמאפיינות את כל המסגרת שלו, כיף מאוד להחזיק אותו ביד והתחושה המתקבלת היא תחושה קלילה – ביחד עם המגע הנעים שמקבלים ממכסה הסוללה. בשורה התחתונה, אפשר להעמיד את ה-Defy מבחינת איכות הבנייה בשורה הראשונה של כל הסמארטפונים – ובכך הראש יהיה קצת יותר שקט כשהוא נופל או כשחודר אליו חול מדברי בעת טיולים כאלה ואחרים. מוטורולה עשו כאן עבודה נהדרת.

עיצוב ובנייה
במבט ראשון על ה-Defy ניתן לשים לב לגודלו של המכשיר. למרות שהוא מצויד במסך 3.7 אינץ', הדפאי קטן מאוד, אפילו יותר קטן מהאייפון 4 שיש לו מסך בגודל 3.5 אינץ', וזה מתבטא בכך שקל להחזיק אותו ביד אחת, קל להכניסו לכיס וקל מאוד להשתמש בו, בשונה ממכשירים עם מסכי מגע בגודל דומה שהם

גדולים יותר ועל כן בעקבות זה נוחות השימוש בהם נפגעת. כמובן, מסך המגע הוא מגנט טביעות אצבע לא קטן גם פה. מעל המסך תמצאו את האפרכסת, החיישנים (קירבה ותאורה), ואת הלוגו של מוטורולה. מתחת למסך נמצאים ארבעת הכפתורים הרגילים של האנדרואיד: חיפוש, תפריט, בית וחזרה, שכאן הם מקשי מגע, ולא נתקלנו בבעיות והם הגיבו לכל מגע שלנו ברטט קל.  בצידו העליון של ה-Defy נמצא כפתור הכיבוי/שינה, ולידו כניסת ה-3.5 מ"מ של האוזניות שמכוסה בכיסוי גומי עבה.

בצידו הימני של ה-Defy ניתן למצוא את מקשי השליטה בווליום, כשבצידו השמאלי נמצא עוד כיסוי גומי עבה המכסה את כניסת ה-microUSB. בצידו האחורי ממוקמת לה מצלמת ה-5 מגה פיקסל עם פלאש LED, הלוגו הייצוגי של מוטורולה, ומנגנון הנעילה של מכסה הסוללה שעל ידי הוזזה ימינה – נפתחת לנו מכסה הסוללה, שם אנחנו מוצאים את הסוללה של המכשיר בחוזק של 1540mAh ואת הרמקול המונופוני ששלו. מתחת לסוללה נמצאים כניסת ה-SIM וה-microSD. החזרת מכסה הסוללה נעשית בדיוק באופן שבו מתבצעת הפתיחה: ממקמים את מכסה הסוללה במקומו ומסיתים את מנגנון הנעילה לכיוון שמאל – והמכסה נסגר במקומו.

 

מסך וממשק
ה-Defy מצויד במסך 3.7 אינץ' ברזולוצית FWGVA של 854X480 פיקסלים (יחס 15:9) מסוג TFT LCD Capacitive. איכות התמונה של המסך ביחד למסך LCD היא טובה וצבעים שחורים כהים (אך לא עמוקים כמו ה-Super AMOLED); גם רמת הבהירות היא גבוהה ואף מספקת מה שמתבטא בצפייה טובה של המסך בשמש, שגם הייתה מעולה. בסה"כ עם העובדה שמדובר במסך LCD פשוט ורגיל המסך עצמו הוא מצוין. גם המגע פשוט פנטסטי כשהוא מתקרב מאוד לטובים ביותר (iPhone 4) כשהמגע של ה-Defy רגיש מאוד ומהיר מאוד, ולא נתקלנו בפספוסי מגע כאלה ואחרים.

על גבי ה-Defy רצה מערכת ההפעלה Android 2.1 Éclair כשהוא מצויד בממשק ה-MOTOBLUR של מוטורולה. מסך הנעילה הוא הסטנדרטי של האנדרואיד: נוכל לראות את השעה, יום ותאריך, באיזה רשת סלולרית אנחנו משתמשים. בתחתית המסך נמצאת שורה בעלת 2 מקשים, מעבר מהיר בין מצב שקט לכללי, ופתיחת נעילת המקשים. החלקת האצבע משמאל לימין על גבי שורה תפתח לנו את נעילת המקשים, והמעביר משקט לכללי יעשה באותה הצורה – רק בכיוון הפוך.

בפתיחת המכשיר מנעילה, יוצג לפניכם מסך הבית הראשי. ל-Defy שבעה מסכי בית שתוכלו לערוך ולשנות כרצונכם, אך משום מה אפשרות הוספת ומחיקת מסכי הבית לא קיימת כאן. בתחתית מסך הבית נוכל לראות מספר קיצורי דרך לדברים הבסיסים במכשיר דרכם נוכל לגשת אל הטלפון, אנשי קשר, ותפריט ראשי. הקיצורים והווידג'טים המובנים שמגיעים (לפחות במסך הראשי ב-ROM של סלקום) הם השעון, חיפוש של Google, הודעות, דפדפן, גישה אל ה-Market וה-GPS של סלקום, כשבשאר מסכי הבית ניתן למצוא עוד מגוון רחב של ווידג'טים מובנים. בעת המעברים בין מסכי הבית תופיע לנו שורה למטה שע"י החלקת האצבע כלפי ימינה/שמאלה נוכל לבצע מעבר מהיר בין מסכי הבית. במרומי מסך הבית תוכלו למצוא את חלון ההתראות ובו ממצב הסוללה, שעה, מצב קליטה והאם המכשיר צורך נתונים, כאשר בצד שמאל יופיע לכם התראה מתי שתקבלו מייל חדש והתראות נוספות.

ברגע שתחליקו את האצבע כלפי למטה במסך הבית וכמעט בכל מקום בממשק המכשיר, יפתח לכם חלון ההתראות (האהוב עלינו במיוחד) של האנדרואיד. חלון ההתראות לא זכה כאן לאפשרויות מיוחדות או שינוי ממשק של מוטורולה וזהו המסך הסטנדרטי של האנדרואיד: אנחנו רואים רק את הרשת הסלולרית שאליה אנחנו מחוברים, התראות על שיחות שלא נענו והאם הגיעו אלינו SMSים. אנחנו גם נוכל לקבל התראות על מכשירים שניתן לבצע איתם שיתוף מדיה באמצעות ה-DNLA שמגיע עם ה-Defy, הגדרות המקלדות של מוטורולה, כשתוכלו לבטל את הופעתם של התראות אלה ע"י משחק קצר בהגדרות.

גם התפריט של ה-Defy הוא התפריט האנדרואידי הבסיסי שעברנו עליו בסקירות הקודמות, כששוב חוזרות הערותינו. כניסה לתפריט מתבצעת באמצעות לחיצה על מקש העיגול במסך הבית. התפריט האנדרואידי הוא תפריט משתנה: בכל פעם שתתקינו אפליקציה חדשה על המכשיר, מיקומי סדר האפליקציות ישתנה, מכיוון שהתפריט מסודר תמיד ע"פ סדר ה-ABC ולאחר מכן לפי סדר האלף – בית, כך שברגע שנתקין אפליקציה מחדש סדר האפליקציות ישתנה שוב. בתפריט זה אין לנו אפשרות לסדר את האייקונים לפי רצוננו (כמו ב-TouchWiz של סמסונג) וגם לא נוכל לשנות את תצוגת התפריט – שהיא למעשה רשימה גדולה של אייקונים שמסודרים בצורה של שורות כשבכל שורה יש 4 יישומים, והחלקת המסך כלפי מטה/למעלה תעביר אתכם אל השורה הבאה.

קרא עוד:  מצלמת האקסטרים החדשה של DJI צריכה להדאיג את GoPro

כמו בכל מכשיר מגע, גם ל-Defy יש 2 מקלדות וירטואליות שהיצרניות מספקות, כשבמקרה שלנו מדובר במוטורולה. אם לומר זאת במילים עדינות, לא אהבנו את המקלדות של מוטורולה: ב-2 המקלדות הסידור של האייקונים היה דומה למחשב אך האותיות היו ממוקמות קצת יותר ימינה או שמאלה בגלל שבכל שורה הגודל של האותיות לא היה אחיד, מה שגרם לנו לקצת בלבול בהתחלה; אי הסידור הלא נוח גם נובע בגלל שהאותיות הסופיות (ף' ו-ך') לא ממוקמות במקומם הרגיל של המקלדת וזה מחזיר אותנו לימים ישנים שבהם המקלדות היו לא מסודרות (מקלדות QWERTY כאלה ואחרות). בשפה האנגלית הסידור הוא קצת יותר נוח מאשר הסידור בעברית וקל לראות את זה. בסופו של הדבר השינוי הנ"ל מביא אותנו להקלדה איטית ומבולבלת עם לא מעט פספוסים, אך אנחנו מעריכים שבסופו של דבר הזמן יעשה את שלו וההקלדה ב-Defy תהפוך לנוחה. בשורה התחתונה אפשר לעבור בין שפה לשפה, למקלדות הספרות והמקשים האחרים, מקשים יעודיים לפסיק, נקודה וכו' וזה בעצם מסתכם כך.

ממשק ה-MOTOBLUR של מוטורולה הוא בממשק בסיסי ביותר ללא יותר מידי תוספות מיוחדות של מוטורולה וחסרים לו המון צבע, ווידג'טים, אפשרויות ועוד המון דברים אחרים, דברים שניתן למצוא אותם בממשקים של המתחרות, כגון סמסונג עם ה-TouchWiz ו-HTC עם ה-Sense. החוויה קצת הזכירה לנו בסופו של דבר את הממשק הרגיל והבסיסי של האנדרואיד, אותו אחד שניתן למצוא ב-Milestone. זה לא שיש משהו רע בממשק האנדרואידי או בממשק ה-MOTOBLUR, אך עוד תוספות כגון אלה שציינו למעלה יהפכו את הממשק ואת האנדרואיד להרבה יותר פשוטה ומהנה, כשזאת בעצם כל המטרה של כל הממשקים למיניהם. חבל.

חומרה
ה-Defy מצויד במעבד בחוזק של 800MHz עם 512MB RAM. על פניו, עושה רושם ממבט חיצוני שה-Defy אמור לדגדג קצת את מכשירי ה-1GHz המוכרים לנו, אבל כאן הייתה לנו הפתעה גדולה: מלבד העובדה שה-Defy הוא מכשיר מהיר מאוד שעשה את עבודתו כמו שצריך ביחד עם זיכרון ה-RAM הפנוי הרב, מסתבר שהוא גם הצליח להשתוות ואפילו לעבור (!) את אותם מכשירים בעלי מפרט טכני דומה או זהה לשלו. בתוכנת הבנצ'ים הנפוצה ביותר לאנדרואיד, ה-Quadrant Standard, ה-Defy הגיע ל-1075 נקודות (!), רמס בדרכו את ה-XPERIA X10, הצליח להשתוות ל-Galaxy S 2.2 והשאיר אבק למתחרים שלו, כגון ה-Galaxy Ace וה-HTC Legend ועוד מגוון רחב של מכשירים אחרים. תוסיפו את העובדה שבתוך ה-Defy רצה אנדרואיד 2.1 שהיא יותר איטית מ-2.2 והעובדה שהשתמשנו ב-ROM של סלקום שאמור להאט אותו עוד טיפה, ואפשר להגיד שמוטורולה (וגם סלקום ב-ROM שלה) הצליחו להוציא את המקסימום מהמכשיר נכון לרגע זה. אנחנו מחכים לעדכון המיוחל של 2.3/2.2 שגם יביא איתו תמיכה ב-Abode Flash שה-Defy מסוגל להגיע אליה ואנחנו נקבל מכשיר חזק ביותר.

מולטימדיה ואפליקציות
מבחינת המולטימדיה, דבר שאנחנו מאוד אוהבים, ה-Defy מציג כאן יכולות ממוצעות. נתחיל עם נגן המוזיקה שלהפתעתנו לא מציג ממשק ייחודי למרות התוספות של מוטורולה. כמובן שיש את הסידור המוכר לפי אמנים, שירים, אלבומים ורשימת השמעה (איפה מלחינים וז'אנרים?). ה-Defy תומך בפורמטים הבאים: MP3/WAV/WMA/AAC+. בעת ניגון השיר כמובן שכל המקשים הווירטואליים ששולטים בשיר נמצאים כאן בממשק פשוט ונוח. הדבר שאהבנו הוא שה-Defy באמצעות ה-TuneWiki מציג לכם את מילות השיר בזמן אמת ככה שה-Defy הופך לסוג של קריוקי נחמד. בנוסף לכך, לחיצה על מקש התפריטים יציע לכם עוד מגוון אפשרויות שקשורות לשיר שמנוגן: לצפות בקליפים שלו ביוטיוב, לראות מי עוד מאזין לשיר ברחבי העולם, וגם תוכלו לצייץ אם אהבתם את השיר או לא בטוויטר. אהבנו.

האזנה למוזיקה ב-Defy באוזניות גם הייתה טובה אך יש עוד מקום לשיפור. מידי פעם בשירים היו עיוותים של השיר (יותר נכון חלקים שלא שמענו מעולם) במנגינת הרקע מה שלא היה לנו במכשירים אחרים שאיתם שמענו את אותו השיר בדיוק. לצערנו, אין ל-Defy אקווילזר וזה בלט בחסרונו.

נגן הוידאו של ה-Defy מציג לנו תמיכה רק ב-XviD, ו-MP4 כמובן. מבחינת הממשק, הגישה לסרטוני הוידאו מתבצעת דרך הגלריה. אהבנו את ממשק הוידאו בתצוגה הרוחבית בתלת מימד עם מעבר בין הסרטונים ע"י החלקת האצבע שמאלה או ימינה במסך, בדומה לתצוגת האלבומים בממשק של ה-iOS, Sense ו-Symbian^3. גם כאן נמצאים המקשים הווירטואליים לשליטה בנגן וזה בעצם כל האופציות. מבחינות הקידודים עם התמיכה בפורמטים, כמו שכבר ציינו ממקודם, ה-Defy תומך ב-XviD בלבד עד רזולוציה של 400X240. מלבד זאת, הוא תומך בפורמטים הבסיסים שבהם האנדרואיד תומך, MP4 ו-3GP, ככה שמבחינת צפייה בסרטים על גבי המכשיר – אל תצפו ליותר מידי.

גם המעבר לתמונות שצולמו או הממוקמות במכשיר מתבצעות דרך הגלריה. בתצוגה האופקית, כמעט כמו בכל גלריה כל תמונה ממוקמת בתוך מלבן קטן שדרכו נכנסים אליה. בתצוגה הרוחבית קיים את אותו אפקט ה-3D רק כשהפעם התמונות מסודרות לפי התאריך שצילמתם אותם או לפי תיקיות. מבחינת האפשרויות הקיימות כשאתם נכנסים לתמונה, תוכלו לבצע איתה עריכה פשוטה באמצעות ה-Kodak Perfect Touch, שבלחיצה אחת ישפר את החלקים הפחות טובים בתמונה. כמו כן גם המולטי טאץ' קיים פה אך הבעיה שהזום בו לא חלק מה שמקשה על ביצוע הזום. מתי חברות הסלולר יתחילו להקפיד על זום חלק במולטיטאץ'? זאת שאלה שאנחנו שואלים את עצמנו הרבה מאוד זמן.

ה-Defy גם מצויד במנהל קבצים שאיתו תוכלו לערוך, למחוק, לגזור, להעתיק ולהדביק קבצים שנמצאים על גבי כרטיס ה-SD שלכם בחופשיות, בדומה למנהל הקבצים הסימביאני שאותו אנחנו אוהבים. אם הייתה ל-Defy תמיכה ב-USB OTG זה היה יכול להיות מושלם, אך אנחנו מסתפקים במה שיש וגם ממנהל הקבצים הקיים אנחנו מרוצים מאוד.

אבל הבונוס הגדול הוא בעצם במערכת ההפעלה אנדרואיד היא המרקט שעשירה במגוון רחב של אפליקציות (כ-200 אלף אפליקציות והמספר עוד ממשיך לגדול מיום ליום) ומשחקים שמעשירים את חווית השימוש במכשיר. את כל אלה תוכלו להוריד דרך המרקט.

מצלמה וצילום וידאו
ה-Defy מצויד במצלמת 5 מגה פיקסל עם פלאש LED שיאיר לנו את התמונה בתנאי תאורה חלשים או חשוכים.

ממשק המצלמה של ה-Defy הוא פשוט למידי אך כמו פשטותו, הוא גם לא מציג לנו מספר אפשרויות צילום רחבות, דבר שהיה חסר לנו. רמת ISO, חשיפה, בהירות, ועוד מספר הגדרות כאלה, שכן ניתן למצוא אותם בממשקים של מכשירים אחרים (Galaxy S ועוד) והם רק מוסיפים לחוויה. כדי לגשת לממשק תצטרכו ללחוץ על הקו עם בליטת המשולש בצד ימין של הממשק, ולאחר מכן יחשפו לכם האפשרויות. תוכלו לשנות מצבי סצנה (ספורט, מאקרו, לילה וכו'), תוכלו להוסיף אפקטים לתמונה (שחור לבן וכו'), תוכלו לשלוט בפלאש ולעבור למצב וידאו. בצד השמאלי העליון של הממשק תוכלו לראות את רזולוציית התמונה, מספר התמונות שנשאר עוד לצלם. בצד השמאלי התחתון תהיה לכם גישה מהירה לגלריית התמונות. צילום התמונה נעשה ע"י מקש צילום התריס בצד העליון הימני של הממשק. הגעה לתפריט ההגדרות נעשית ע"י לחיצה על מקש התפריטים.

מבחינת איכות התמונות, ה-Defy לא מצטיין כ"כ ואפשר להגיד שגם לתמונות ממוצעות יחסית הוא לא מצליח להגיע. הבעיה הבולטת ביותר של המצלמה היא מניעת חשיפה בכדי לא ליצור תמונות מסונוורת ע"י אור שמש ישיר. גם עיבוד הצבעים לוקה בחסר – התמונות משעממות, עם נטייה לגוון כחלחל-ירוק בולט. בצד החיובי של המצלמה, ניתן להגיד שכמות הפריטים בתמונה היא יחסית בסדר, וגם האיכות יכולה להיות ממוצעת, במקרה הטוב. הדבר שהכי שמים לב אליו הוא הפוקוס האיטי של המצלמה: כשקירבנו את המצלמה לאדמה, מה שמנע ממנה פוקוס כללי, הכל היה בסדר. כשהחזרו למצב שאנחנו רוצים לצלם תמונות כלליות רגילות המסך פתאום נצבע בלבן (חשיפת יתר) ולקח לו כמה שניות לחזור לקדמותו. מאכזב. להלן דגימות תמונה מה-Defy:

קרא עוד:  גוגל תמליץ להסיר אפליקציות שאינן בשימוש

מבחינת איכות הוידאו, גם כאן נתקלנו באכזבה. ה-Defy מסוגל להקליט בוידאו באיכות VGA ב-30 פריימים לשנייה בלבד; איכות VGA הייתה טובה אי שם ב2007 וב-2008, אז זה ממש נחשב לשיא. מאז אותו יום התקדמנו והיום המינימום הוא HD 720p כשיש כבר טלפונים שמסוגלים להקליט ב-Full HD. אם לא HD, אז לפחות היינו מצפים כאן ממוטורולה ל-WVGA, אך כנראה שאנחנו מבקשים יותר מידי…

ממשק המצלמה של ה-Defy בוידאו הוא דומה להפליא לתפריטי מצלמת הסטילס עם אותם אפשרויות. האיכות של הוידאו עצמה היא טובה (לא שציפינו למשהו יותר גרוע): כיף לצפות בוידאו גם על גבי המחשב ואפשר להשתמש בוידאו גם למטרות אחרות מלבד צפייה בלבד.

רמקול ואיכות שיחה
ל-Defy רמקול מונופוני שממוקם (כחלק מהעמידות שלו בפני תנאי הסביבה) מתחת למכסה הסוללה אך יש לו חור יעודי שממנו הסאונד בוקע. מבחינת העוצמה והאיכות, ל-Defy יש רמקול המצליח להפיק צליל חזק וברור, גם במוזיקה וגם בעת שיחה עם בן אדם אחר. היינו מגדירים אותו כממוצע, מה שאומר שתוכלו לפספס שיחות במקומות רועשים במיוחד, אבל הרמקול סיפק אותנו. גם האפרכסת עצמה הייתה בסדר גמור, אך היינו מצפים ממנה להיות טיפה חזקה.

דפדפן וחווית גלישה
ה-Defy מצויד בדפדפן הרגיל של האנדרואיד, שתמיד היה מצוין בכל הגרסאות והדעות שלנו עליו נשארו כמו שסיקרנו מכשירים קודמים.

ממשק הדפדפן של ה-Defy לא שונה ממשקי אנדרואיד אחרים, אלא מלבד התאמות צבע קטנות לממשק של מוטורולה אין כאן יותר מידי שינויים – בר הכתובות נשאר בצד העליון של העמוד. לחיצה על מקש התפריטים פותח לנו את שאר האפשרויות של הדפדפן, שם נוכל לנהל את הסימניות, לרענן את הדף, לפתוח דף חדש ולבצע עוד מספר פעולות, וגם להיכנס לממשק ההגדרות של הדפדפן. כמו כן, ה-Defy מצויד ב-Wi-Fi b/g/n שגם עשה את עבודתו כראוי ולא נתקלנו בבעיות קליטה כלשהן.

הביצועים של הדפדפן נשארו כמו מכשירי אנדרואיד אחרים ועושה רושם שמוטורולה (בדומה לשאר היצרניות) "התעצלה" להעלים את החסרונות של הדפדפן. אותו גמגום וחוסר עקביות או "זרימה" שקורה שאנחנו עושים זום פנימה/החוצה קיים כאן (אם כן זה הרבה פחות מורגש ממכשירים אחרים), הפריסה הלא אחידה כשאנחנו נכנס לעמוד חדש באתר עוד קיים כאן, הניווט המגומגם ברחבי הדף גם (אך מורגש כאן פחות ממכשירים אחרים) – כולם עוד כאן. לפעמים גם כשהשתמשו בגלילה הקינטית בכדי לרדת בעמוד המכשיר פירש את המגע לא נכון והוריד אותנו לתחתית הדף ולמקום שלא רצינו בכלל, ובדומה לגלריית התמונות, אנחנו גם שואלים את עצמינו מתי יצרניות הסלולר יתחילו "ללטש" את הדפדפן של האנדרואיד כמו שסמסונג עשתה עם ה-Galaxy S II שזה יקרה סוף כל סוף כמו ה-Safari. דבר כשכן אהבנו הוא הזום שנוצר כשאנחנו לוחצים על המסך פעמיים: מלבד העובדה שאנחנו מקבלים זום והטקסט נראה יותר ברור לעין, הדפדפן מסדר את הטקסט אוטומטית ע"פ הפריסה של המסך – ככה שלא נצטרך לנווט ימינה או שמאלה כשאנחנו קוראים טקסטים. ה-Defy גם מצויד ב-Abode Flash Lite, שגם ללא Froyo, הצליח לעשות את הקסם: אתרי הפלאש הוצגו לנו כמו שצריך כשאפילו הצלחנו להפעיל סרטוני יוטיוב ב-360P (לא יותר מזה) ללא בעיות. אנחנו מחכים ל-Froyo שכבר מתחיל לצאת ברחבי העולם ממש בשבועות אלה.

סקירת וידאו:

סוללה:
ה-Defy מצויד בסוללה בחוזק של 1540mAh שע"פ מוטורולה אמורה לספק לנו כ-6 שעות ו-48 דקות של זמן שיחה רצוף ו-238 שעות של המתנה. במבחן המציאות, בשימוש מאסיבי הצלחנו לשרוד יום שלם עם הסוללה. בשימוש קצת פחות מאסיבי ויותר יום יומי עם מעט גלישה ויוטיוב, שיחות ופייסבוק הצלחנו להגיע ליומיים שלמים. בסה"כ מדובר בסוללה טובה שעושה את העבודה שלה כמו שצריך.

מחיר:
ה-Defy משווק בארץ ברשתות סלקום ואורנג'. בסלקום מחיר המחירון הוא 79 ש"ח (71 באתר) כשלמדברים מעל 199 ש"ח מקבלים זיכוי מלא על המכשיר, בסה"כ 2884 שקלים (2556 שקלים באתר). באורנג' המחיר הוא 78 ש"ח לחודש כשהמדברים מעל 199 ש"ח מקבלים זיכוי מלא, בסה"כ 2808 ש"ח. בחנויות הפרטיות מחירו נע בין 2,695 – 2,690 ₪.

לסיכום
ה-Defy הוא המכשיר המפתיע ביותר שנתקלנו בו עד כה, כשמוטורולה הצליחה להוציא ממנו את המקסימום נכון לרגע זה, כשהשדרוג ל-2.2 כבר מתחיל לצאת לאט לאט ברחבי העולם ואנחנו צופים שהוא יגיע גם לישראל ממש בקרוב. מלבד העובדה שהוא הסמארטפון העמיד הראשון שאנשים שלא מקפידים לשמור על המכשיר שלהם או לחלופין, אנשים קרביים שנמצאים בצבא ישמחו להשתמש בו, אלא גם אלה שמחפשים סמארטפון טוב במחיר מצוין שלא נופל מה-Galaxy S ושאר החבורה – זאת הבחירה המושלמת בשבילכם. הוא טוב מהמתחרים ברמתו כאן בארץ (Ace, Legend) ואפילו מצליח לעבור מכשירים עם מפרט טכני טוב ממנו (XPERIA X10, ומשתווה ל-Galaxy S). אנחנו מאוד אהבנו אותו לא רק בגלל רמתו אלא גם בגלל גודלו הקטין ומשקלו הקליל – אלו הן נקודות חשובות בעולמינו כיום. בשורה התחתונה, ה-Defy נותן את כל מה שאתם מחפשים בסמארטפון וביחד עם השילוב האנדרואידי ואיכות הבנייה מדובר במכשיר מצוין עם עתיד ורוד כאן בארצנו הקטנה. אם נהיה ממש קטנוניים, הבעיות היחידות שלו הן למעשה הקרינה הגבוהה, מצלמת הסטילס והעובדה שהוא מציג תמיכה מוגבלת בפורמטים של סרטים.

אהבנו:
– איכות בנייה גבוהה
– הסמארטפון העמיד הראשון עם תקן ה-IP67
– קל משקל
– מהירות פעולה ותפקוד שלא נופלים מהטובים ממנו (על אף שיש בו 2.1 ולא 2.2 או 2.3 שהם בהרבה יותר מהירים)
– נגן מוזיקה עם אופציות נחמדות
– רמקול מונופוני טוב
– חיי סוללה מספקים

לא אהבנו:
– ממשק ה-MOTOBLUR הוא רמה אחת פחות ממשקים מתחרים
– על אף מהירותו, אנדרואיד 2.1 היא דיי מיושנת
– זיכרון קטן להתקנת אפליקציות
– צילום סטילס בינוני ומטה
– צילום וידאו באיכות מיושנת למדיי
– אין אקווליזר
– מקלדות וירטואליות מעצבנות
– קרינה גבוהה מאוד

מה בקופסה?
– Motorola Defy
– סוללה 1540mAh
– כבל USB
– מטען
– אוזניות סטראופוניות

מפרט טכני:
מעבד:800MHz Cortex-A8 processor, TI OMAP3610 chipset
זכרון: 1GB זכרון פנימי, 512MB RAM
מסך: 3.7 אינץ' מסוג TFT ברזולוציה של 854X480 פיקסלים, מגע Capacitive
מצלמה: 5MP, רזולוציה 2592X1944, צילום וידאו [email protected] FPS
קישוריות: Bluetooth 2.1, A-GPS, Wi-Fi b/g/n ,3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 2.0 Mbps
מערכת הפעלה: Android 2.1 Elcair
סוללה: 1540 mAh
מידות: 107X59X13.4
משקל: 118 גרם
קרינה: 1.53 SAR

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.