בקרב מכשירי הסמארטפונים קשה לומר מי יותר טוב. לסמסונג יש את הביצועים הטובים ביותר, ל-HTC את האיכות הכי טובה ול-LG יש את החידושים המעניינים ביותר… אבל אם הולכים צעד אחורה מבינים שההבדלים לא כאלה גדולים.
מוטורולה חשבה כמונו והשיקה את מוטורולה אטריקס (Atrix), מכשיר סמארטפון כפול ליבה מבוסס אנדרואיד המגיע עם תוספות שונות. מוטורולה הבינה כי “לבזבז” את מעבד כפול הליבה של המכשיר רק על הפעלת אפליקציות או משחקים זה אינו מספיק, ולכן הציגה עמדות עגינה שונות המרחיבות את יכולות המכשיר הסלולר מעבר לשימושים המוכרים. בדקנו.

עיצוב ומבנה

המכשיר של מוטורולה נראה בעיצוב סמארטפון קלאסי, אפילו מעט משעמם שלא מבטא את יכולותיו הרבות. איכות החומר טובה ובדומה למכשירים אחרים של מוטורולה, הוא עמיד ומשדר תחושת יציבות טובה ביד. למרות משקלו הסטנדרטי (135 גרם) הוא מרגיש כבד יותר ועוביו (11 מ”מ) לא מכפר על כך, בעיקר אולי לנוכח גודלו של המסך (4 אינצ’).

העיצוב של המכשיר שומר על סולידיות בכל חלקיו, כאשר פרט לכפתורי עוצמת השמע בצידו הימני, אין משהו שיוצא מהמסגרת. בקדמתו מתחת למסך ממוקמים כפתורי המגע, ארבעה במספר המספקים גישה מהירה למסך הבית, חיפוש, חזרה והתפריטים. בקצה העליון משמאל לרמקול השמע ממוקמת המצלמה הקדמית (רזולוציית VGA), בחלקו השמאלי התחתון ממוקם חיבור ה-HDMI וה-microUSB, ובחלק העליון כניסת האוזניות וכפתור ההדלקה/כיבוי שגם מתפקד כמזהה טביעות אצבע לפתיחה מהירה של המכשיר. על כניסת ה-microUSB הממוקמת בדופן השמאלית נציין כי היא הקשתה עלינו לחבר מטען בזמן שהמכשיר יושב בעריסה אוניברסלית ברכב, ובכלל אנחנו לא אוהדים של חיבורים בצידי המכשיר שלרוב מפריעים לאחיזה, אך במקרה הזה מוטורולה משתמשת בחיבורים אלה לצורך השימוש בעמדות העגינה

גב המכשיר עשוי מפלסטיק חלק אמנם אך עם טקסטורה חביבה של פסים פסים בצבע כסף וכן נמצאת המצלמה 5 מגה פיקסל עם פלאש LED והרמקול בחלקו התחתון. מתחת למכסה נמצאת הסוללה בעלת הספק מצוין של 1,930mAh ולצידה כרטיס הסים וכרטיס ה-microSD הניתן לשליפה ללא הוצאת הסוללה.

מסך
גודלו של המסך כאמור הוא 4 אינצ’, גודל קלאסי מבחינתנו למכשיר סמארטפון. הרזולוציה של המסך כבר קופצת רמה ל-540×960, משהו לדוגמה שחסר למכשיר ה-Galaxy S II אך בניגוד לכך, למוטורולה אין טכנולוגיה ייחודית למסכי המגע שלה כמו ה-Super AMOLED של סמסונג, לכן הצבעים הניגודיות נמוכים יותר.

הרזולוציה הרחבה מתבטאת בעיקר בחדות גבוהה יותר כך שקריאת טקסט הופכת לנעימה וברורה יותר אך חשוב מכך הוא הגלישה באתרי אינטרנט ללא צורך בלהגדיל ולהקטין את התצוגה. הנוחות בגלישה התבטאה ברוב האתרים בהם גלשנו שכן רובם מותאמים למסכי מחשב הפועלים ברזולוציות מינימליות של 800×600 ויותר.

דווקא מאיכות המגע של המסך התאכזבנו, כאשר לא מעט פעמים המכשיר פספס את הלחיצה ונדרשו ללחוץ על המסך שוב, למרות הרגישות הגבוהה יחסית של מסך מסוג Capacitive. כך קרה לנו מספר פעמים בכפתורי המגע שבתחתית המסך.

ממשק ומערכת
האטרקיס מבוסס על מערכת האנדרואיד בגרסה 2.2.2, כן, מעט דיליי אצל מוטורולה שהיום אנחנו בגרסה 2.3 ובזה תצטרך החברה בארץ להוכיח את עצמה כמסוגלת לשחרר עדכונים לאורך זמן, במיוחד לאחר זעם משתמשי מיילסטון בארץ ששוחרר ונשאר עם גרסה 2.1.

ממשק ה-MOTOBLUR המגיע על המכשיר כמעט שלא השתנה והוא אינו משפר את חווית המשתמש של האנדרואיד כפי שאנחנו מכירים מה-TouchWIZ של סמסונג או ה-Sense של HTC.

לממשק 7 מסכי בית שונים שאינם ניתנים להוספה או הסרה. מעבר בין מסכי הבית מתבצע בגרירת האצבע לימין או לשמאל, ובזמן המעבר השורה התחתונה משתנה ומציגה לנו את מיקומנו ביחס לשאר מסכי הבית. אפשרות נוספת היא לחיצה על מקש הבית בתחתית המסך המציג לנו פריסה של כל מסכי הבית שלנו הכוללים את הווידג’טים השונים. בתחתית כל מסך ישנם שלושה אייקונים קבועים – חיוג, תפריט ראשי ואנשי הקשר. האייקונים אינם ניתנים לשינוי כך שהם”מבזבזים” לנו מקום יקר שם היה ניתן להוסיף עוד אייקון אחד לכל הפחות ולאפשר לנו להתאים אותם כרצוננו.

קרא עוד:  כך נראה Motorola One Pro עם ארבע מצלמות

בר ההתראות הממוקם בחלקו העליון לא עבר כל שדרוג, ואין לנו אפשרות לכבות ולהדליק את הקישוריות כפי שאנו מכירים מהממשקים האחרים, ויתרה מכך, המקלדת עברית המגיעה עם המכשיר יושבת לנו בבר התראות מבלי האפשרות להסיר אותה משם ולא מובן לנו מדוע בכלל יש לנו צורך שהיא תהיה שם.

העברית במכשיר טובה מאוד ומיושרת לימין כמו שצריך, וגם המקלדת נפרסת היטב על המסך והיה לנו קל להקליד בה גם לאורך וגם לרוחב. ישנה אפשרות לעבור בין אותיות עם זכוכית מגדלת קטנה, כך שאם פספסנו בכתיבה יהיה קל יותר לתקן וכן מעבר בין אנגלית לעברית מתבצע באמצעות כפתור הממוקם בצידו השמאלי של המקלדת.

הווידג’טים המגיעים כחלק ממשק ה-MOTOBLUR הם רבים יחסית: מזג האוויר, שעון, נגן המוזיקה, פתקים, רשתות חברתיות, גישה מהירה לאיש קשר, החלפת מצבי קישוריות ועוד וזה למעשה מה שאהבנו בממשק. המגוון גדול והאפשרות להתאים ולשנות כל ווידג’ט על המסך לפי גודלו ורצוננו. מוטורולה עיצבה מחדש את רוב היישומים המגיעים כברירת מחדל כמו לוח השנה, גלריית התמונות, מרכז ההודעות ועוד. ישנם תוספות לממשק כמו מנהל המשימות שם נוכל לראות את היישומים הפועלים ברקע וכמה זיכרון ותצרוכת מעבד הם דורשים, וכן מנהל קבצים שדרכו נוכל להעתיק קבצים מהתקנים שונים ומהזיכרון הפנימי.

התפריט הראשי גם הוא לא עבר שדרוג מיוחד: כשם הממשק של מערכת האנדרואיד גם כאן אנחנו מקבלים את כל האפליקציות בגלילה אחת ארוכה מאוד מבלי האפשרות לסדר אותם כרצוננו או למיין אותם בדרכים שונות.

אמנם בחומרה יש למוטורלה ניסיון, אך בתוכנה היא עוד צריכה להשתפר, ואולי גוגל תבוא לעזרתה לאחר שהרכישה תושלם בשנה הבאה.

התוספת שתופסת?
כשחשבה מוטורולה על האטריקס, הרעיון לא היה ממש חדשני, ולא היינו צריכים לחפור הרבה בארכיון ולראות את מכשיר המודו לפנינו. אבל רעיונות (והתחלות של מימושים) לחוד, ומציאות לחוד ועיקר ההבדל בין מכשיר זה לכפול ליבה אנדרואיד אחר הם עמדות העגינה שמרחיבות את יכולות המכשיר ומספקות למשתמש יכולת שימוש במכשיר כנגן מדיה מתקדם או כמחשב נייד. בארץ הוא נמכר עם אחת משני העמדות הללו ואנחנו קיבלנו את עמדת המולטימדיה המנצלת את יכולת ה-HD של המכשיר ובאמצעותה תוכלו לנגן את כל צרכי המולטימדיה שלכם ישירות מהמכשיר על מסך הטלוויזיה בחיבור HDMI ברזולוציה Full HD. לעמדה שלושה חיבורי USB לחיבור התקני זיכרון, עכבר או מקלדת וכן חיבור למתח חיצוני. הצבנו את המכשיר על העמדה בצורה אלכסונית, חיברנו את כבל ה-HDMI לטלוויזיה ואת השנאי לחשמל וישר קפץ לנו תפריט השואל אותנו מה נרצה לעשות.

"מרכז הבידור" בחרנו ובמסך הטלוויזיה הוצג תפריט המחולק לפי מוזיקה, וידאו, תמונות והגדרות בזמן שבמסך המכשיר הוצג לנו כפתורי ניווט. אם שאלתם כיצד ניתן לשלוט בתפריטים השונים מבלי לקום מהכיסא, אז זה ניתן באמצעות שלט קטן וחביב הכולל כפתורי חיצים, תפריטים, גישה מהירה למסך הבית, כפתורי שליטה בניגון (פליי, קדימה, אחורה) וכפתורי שליטה בעוצמת השמע. כך ניגנו סרט על המסך הגדול (פירוט על התמיכה בהמשך) והאזנו לשירים ללא כל בעיה בצורה נוחה וגם בזמן שהמכשיר בעריסה הוא ממשיך להיטען.

העמדה גם מאפשרת להשתמש במכשיר כ-WebTop, ממשק ייחודי המציג לנו שולחן עבודה וירטואלי ודפדפן פיירפוקס מלא על מסך הטלוויזיה, מה שמחבר אותנו גם לעמדת העגינה השנייה שמציעה מוטורולה, ה-LapDock. עמדה זו נראית כמו מחשב נייד לכל דבר בגודל 11.6 אינצ' וכוללת מקלדת ועכבר אינטגרלי. את האטריקס מכניסים לעריסה הממוקמת בחלקו האחורי של ה-LapDock אשר יספק לו גם הטענה בזמן השימוש בעמדה. נחזור שוב לשולחן העבודה הווירטואלי, בו אנחנו רואים מספר אייקונים קבועים בתחתית המסך, רובם אפליקציות הקיימות על המכשיר ובלחיצה עליהם הם נפתחים על כל המסך, מאחור נראה לשוניות של האפליקציות שפתחנו וכן לשונית מסך הבית של המערכת שמשם ניתן להגיע לכל האפליקציות שבמכשיר. נוכל להגדיל ולהקטין חלונות, לסגור ולפתוח יישומים במקביל, ממש כמו מחשב לכל דבר. דפדפן הפייירפוקס הקיים במכשיר נראה כדפדפן מלא עם תוספים וכל ההרחבות, ובזכות עמדת הנייד ניתן לגלוש בצורה נוחה וקלה. כאשר מתקבלת שיחה תוכלו לענות דרך דיבורית ה-Bluetooth או להוציא את הנייד בזריזות מהעריסה.

קרא עוד:  שאומי הודיעה כי היא מפסיקה להפיץ גרסאות בטא של המהדורה הגלובלית של MIUI

אפשרות ה-WebTop מוצעת גם לעמדת המולטימדיה וגם לעמדת ה-LapDock וכאשר השתמשנו בעמדת המולטימדיה, על מסך המכשיר הוצג משטח עכבר וירטואלי עם כפתור ימין ושמאל, ותפקד כמשטח עכבר לכל דבר. חיברנו גם עכבר USB לעריסה וכך היה לנו יותר נוח לשימוש, אך כמובן שה-LapDock זהו המוצר העדיף אם ברצוננו להשתמש בו בנסיעות ובדרכים.

איך שאנחנו רואים זאת, עמדת המולטימדיה אמנם מרחיבה את היכולות של המכשיר, אך היא מיועדת להיות קבועה במקום מסוים כמו הטלוויזיה או ליד השידה במיטה כשעון מעורר או מצגת תמונות, ולכך יש פתרונות פשוטים יותר כמו מחשב סלוני, סטרימר מקצועי התומך בכל הקידודים או מסגרת תמונות דיגיטלית אם אתם בקטע. בקשר לעמדת ה-LapDock זה כבר עניין יותר אישי, ואתם צריכים לשאול את עצמכם האם הוא יכול להחליף את המחשב הנייד שלכם או הטאבלט, אך אין ספק שזה נוח שכל המידע האישי נמצא על מכשיר אחד, ורק לחבר אותו לעריסות שונות כדי להפוך אותו למשהו חדש.

מולטימדיה
למכשיר נגן מוזיקה ווידאו מובנים, כאשר מוטורולה ביצעה מספר שינויים חביבים. נגן המוזיקה התומך בקבצים הסטנדרטים (MP3/WAV/WMA/ACC), מציג את השירים שבמכשיר בחלוקה לפי אמנים, אלבומים, שירים ורשימות השמעה.

ממשק הנגן מעט שונה, כאשר כפתורי השליטה ממוקמים בתחתית המסך, ובמרכז נטען מהרשת תמונת האלבום של האמן אותו אנחנו מאזינים, זאת במידה והנגן הצליח לזהות. באותה טכניקה, מוצגים לנו בתחתית המסך את מילות השיר בצורה אוטומטית דרך Tune Wiki. אהבנו.

עוד ניתן תחת תפריט ההגדרות לצפות בוידאו קליפים של האמן, לצפות במפה עולמית של משתמשים המאזינים למוזיקה ולשתף בין חברים. היה חסר לנו אפשרות לאקולזייר וליצור רשימות השמעה. במידה ויצאנו מהנגן כאשר השיר מתנגן ברקע, ניתן לחזור אליו מבר ההתרעות, שם מופיע שורה קבועה ובלחיצה עליה אנו חוזרים לנגן, או לחלופין דרך ווידג'טי שהצבנו באחד ממסכי הבית.

נגן הוידאו משולב עם גלריית התמונות, שגם לה מוטורולה העניקה ממשק יעודי המציג בשתי עמודות את התמונות שלנו והסרטונים. לנגן אפשרויות בסיסיות כמו ניגון והרצה קדימה ואחורה וכן מידע על הקובץ המנוגן. תחת התפריט ניתן לבצע שיתוף לקובץ וגם לבצע עריכה בסיסית כמו להוסיף כותרות, לשמור פריימים כתמונה, לשנות גודל ולהסיר אודיו. מבחינת תמיכה בקבצים, יש לנגן אפשרות לנגן קבצים בפורמט פופלרי כמו ה-Xvid/DivX וגם תמיכה בניגון HD אם כי בקובץ MP4. לא הצלחנו לנגן קבצי MKV או להוסיף כתוביות, כך שהדבר ידרוש נגן חיצוני כדי לנצל את יכולות המעבד של המכשיר.

יש למכשיר יציאת mini HDMI ודרך כבל מתאם או עמדת המולטימדיה שציינו קודם לכן, מאפשר לנו לנגן סרטונים וסרטים באורך מלא ישירות על הטלוויזיה בצורה פשוטה ואיכותית.

איכות שמע
המכשירים של מוטרולה תמיד הצטיינו ברמקול חזק, וגם במקרה הזה נהנינו להאזין למוזיקה דרך הרמקול במכשיר. הוא חזק מאוד והאיכות טובה למרות היותו מונופוני, אם כי בדומה לרוב מכשירי הסלולר, חזר לנו הבאס כדי להפוך זאת למושלם. האיכות דרך האוזניות קפצה פלאים, ושמענו כל רחש בשירים שהאזנו להם, גם כשהשתמשנו באוזניות פשוטות המגיעות בערכה. השמע דרך האפרכסת היה מצוין, כשלא חווינו ניתוקים כלשהם וגם הצד השני שמע אותנו מצוין ובסה”כ אפשר לסכם את חווית השמע במכשיר טובה מאוד.


אינטרנט וחווית גלישה
כפי שציינו קודם לכן, למסך רזולוציה רחבה יותר מהמקובל כיום, דבר זה מועיל ונוח במיוחד בגלישה באתרי אינטרנט, כך שגודל הפונטים המוצגים קריא מספיק ומאפשר לנו להציג אתרים שלמים לרוחב המסך ללא צורך בלהגדיל ולהקטין את התצוגה.

הדפדפן המובנה לא עבר שינויים כלשהם והוא מגיע בגרסתו המקורית. ניתן להוסיף חלונות (טאבים), לגלוש לסימניות, לשתף ועוד. שורת הכתובות העליונה גם מתפקדת כשורת חיפוש, ובמידה ולא נקליד מונח לחיפוש ולא כתובת מלאה הדפדפן יפנה אותנו לחיפוש בגוגל.

הגלישה דרך תקשורת דור שלוש ודרך WiFi עבדה מצוין, לא חווינו כל תקיעות והגלישה הייתה חלקה. גם הזיהוי של רשתות ה-WiFi הייתה טובה, אם כי לא מעט פעמים לאחר שהדלקנו את המסך כאשר המכשיר לא היה בשימוש שמנו לב כי הוא התנתק מהרשת האלחוטית. לא ברור לנו למה וייתכן לכך שהרשת מוסתרת, אך מאוד מרגיז לגלות שגלשנו על רשת הדור 3 ולא על ה-WiFi.

למכשיר מספר יישומים אשר משתמשים ברשת האינטרנט באופן קבוע. פרט ליישומי גוגל (Gmail, Calander וכו'), גילינו כי גם נגן המוזיקה מבצע התקשרות ברקע לצורך הורדת האלבום ומילות השירים וגם ממשק ה-MOTOBULR מתחבר לרשת מידי פעם כדי לסנכרן ולגבות את הנתונים האישיים שלנו.

פונקציה נחמדה ושימושית שכבר קיימת זמן מה במכשירי מוטורולה היא ה-Phone Portal המשתמשת בקישוריות ה-WiFi כדי לחבר בין המכשיר למחשב באותה הרשת ומאפשרת למשתמש “לגלוש” למכשיר ולבצע מגוון פעולות. ניתן לכתוב SMSים, לערוך אנשי קשר, לצפות ביומן השיחות, לצפות, להוריד ולבצע עריכה בתמונות, לסייר בין הקבצים שבמכשיר (הפועל רק בדפדפן אקספלורר משום מה) ולראות את נתוני המכשיר כמו מצב סוללה, איכות הקליטה והמקום הפנוי באחסון הפנימי. מאוד שימושי.

צילום
בגב המכשיר ממוקמת מצלמה בעלת חיישן 5 מגה פיקסל עם פלאש LED כפול. אין במכשיר כפתור ייעודי לגישה למצלמה והפעלת יישום הצילום מתבצע דרך אייקון הצילום הנמצא בתפריט הראשי.

ממשק הצילום נראה מינימליסטי וחץ קטן הממוקם בחלקו הימני של המסך מציג לנו מספר אפשרויות נוספות. ניתן לשנות סצנה (אוטומטי, מארקו, ספורט וכו'), להוסיף אפקטים לצבע (שחור לבן, חום וכו'), להגדיר את מצב הפלאש ולעבור למצלמה הקדמית או לצילום הוידאו.

איכות התמונות המתקבלות מהמצלמה לא מהטובות שראינו: החדות והפירוט בתמונה אמנם גבוה, אולם חסר ניגודיות רבה בכל חלקי התמונה והצבעים “מתים”. היינו יכולים לומר דברים יותר טובים אם היה ניתן לכוון את הגדרות הניגודיות ולשפר את התמונה, אך לא מצאנו כאלה אפשרויות.

   

בצילום הוידאו, המכשיר תומך בצילום וידאו עד 720p וגם כאן הממשק דומה לזה של ממשק צילום הסטילס עם אפשרויות שינוי מצב סצנה (בחוץ, מופע), אפקטים, הגדרות מצב התאורה, ומעבר למצלמה. התלונות שהיו לנו על איכות התמונה, חוזרות גם כאן בצילום הוידאו כאשר החדות והפרטים המוצגים בסרטון טובים, אך חסרה לנו הניגודיות שגורמת לתמונה להיות בהירה מידי. דגימת וידאו תוכלו למצוא כאן.

סוללה
אם רוב סוללות הסמארטפונים החזקים עומדים לרוב על 1,500mAh, באה מוטורולה והציבה רף חדש במכשיר האטריקס עם סוללה בעוצמה של 1930mAh, כמעט רבע יותר כח המספק את צרכי המעבד הכפול, ולמרות זאת משקל המכשיר נשאר כממוצע (135 גרם). מוטורולה מבטיחה לנו 9 שעות דיבור ו-350 שעות המתנה, ואכן ניתן לומר כי המכשיר החזיק לנו קצת פחות מיומיים בפעילות אינטנסיבית הכללה שיחות של כ-שעתיים, גלישה, האזנה למוזיקה, שימוש רצוף ב-WiFi ו-Bluetooth.

סקירת וידאו

מחיר
האטריקס מוצע דרך רשת אורנג' עם אחת משני הערכות: HD Dock וה-LapDoc. מחירו ברשת לערכת המולטימדיה עומדת על 99 ש”ח לחודש למשך 36 חודשים (סה”כ 3,564 ש”ח) ולערכת ה-LapDoc הכוללת גם את עמדת ה-HD Dock נמכרת במחיר של 139 ש”ח למשך 36 חודשים (סה”כ 5,004). המחיר הוא כמובן לפני הנחות למי שמתחייב לעסקת שירות, אך קשה שלא לומר כי המחיר גבוהה בהרבה מהמחירים המקובלים בשוק.

בחנויות הפרטיות המוכרות רק את המכשיר מצאנו אותו החל מ-2,300 ש”ח, שלא לדבר על מתחריו כמו ה-Galaxy S II שמחירו בחנויות הפרטיות עומד על 2,700 ש”ח נכון להיום. אם נשווה את ה-GS2 הנמכר ברשת אורנג' נגלה כי מחירו יהיה זהה למחיר האטריקס עם ה-LapDoc, כך שאם אתם רוכשים את המכשיר דרך אורנג', עסקת חבילה הכדאית יותר היא כמובן של האטריקס, אולם במחיר שכזה, ניתן לרכוש גם את האטריקס וגם נטבוק איכותי שיספק לנו את אותם הדרישות.

לסיכום
האטריקס מביא משהו חדשני לתחום ולא רק עוד “מעבד כפול ליבה”. למכשיר חומרה חזקה שעומדת בשורה אחת עם כל המכשירים כיום, ועמדות העגינה מוסיפות ערך מוסף נחמד מאוד אך רק למי שבאמת צריך אותם. בתמורה לזה ייאלץ המשתמש לקבל עיצוב משעמם, מצלמה בינונית, ממשק מיושן ומחיר גבוה מאוד.

אהבנו
– ביצועים
– עמדות העגינה
– איכות החומר
– רמקול
– יכולות מדיה

לא אהבנו
– עיצוב
– מצלמה
– מחיר

מפרט
מידות: 117.8×63.5×11 מ”מ
משקל: 135 גרם
מסך: 4.0 אינצ', 540×960
מערכת הפעלה: Android 2.2 עם Motoblur
מעבד: כפול ליבה 1GHz Cortex A9 מדגם Nvidia Tegra 2
אחסון: 1GB RAM, 16GB storage
מצלמה: 5 מגה פיקסל, 259×1944
וידאו: [email protected]
קישוריות: Bluetooth, GPS, WiFi, DLNA
סוללה: 1930mAh
קרינה: 1.47W/Kg