תחום השעונים החכמים רק החל לצבור תאוצה בשנה האחרונה. עם זאת, יש כבר מגוון לא קטן של שעונים שהגיעו לשוק ואפשר להעריך בזהירות כי בשנה הבאה התחום יגדל עוד יותר עם הגעת ה-Apple Watch. גוגל (Google) מצידה הביאה לתחום את ה-Android Wear, מערכת הפעלה ראשונה לתחום המוצרים הלבישים ולנו הזדמן לבדוק אותה ואת ה-Moto 360, שעון חכם מבית מוטורולה (Motorola) והראשון עם מסך עגול.

אל תקראו לו גאדג’ט
במרוצת השנים, השעון החכם תמיד היה כאן, אבל הוא היה יצור כלאיים של מערכת לא בשלה ומוצר גדול ומגושם (ראו לדוגמה את ה-i’m Watch שסיקרנו כאן). מוטורולה הביאה כאן שינוי מהותי – לא עוד מראה מרובע עם שוליים רחבים, אלא מראה עגול כמו כל שעון “רגיל”.

Moto 360 מתגאה בהיותו המוצר הלביש הראשון עם מסך עגול, ויש לו סיבה בהחלט טובה. המסך שבגודל 1.65 אינץ’ מגיע כמעט עד הקצוות ועטוף במסגרת מתכתית כסופה (או שחורה), שאמנם מעט עבה מידי לטעמנו (11.5 מ”מ) אבל בעלת מראה מצוין על היד ואלמלא רצועת העור (זמש) שלמראית עין נראית פשוטה מאוד, היינו חושבים שמדובר בשעון יוקרה. בהשוואה ל-Samsung Gear 2 שבדקנו, ללא ספק הוא מרגיש הרבה יותר טבעי ונכון מאשר הצורה המרובעת של שאר השעונים, ואת זה אפשר היה גם לראות בין חברים, היכן שרבים שאלו והסתקרנו על השעון המיוחד שבידנו.

המסך נראה נהדר מכל זווית, אולם הרזולוציה (320×290 פיקסלים) נמוכה יחסית ובהתבוננות מקרוב ניתן לראות את הפיקסלים הרבים, לא משהו נוראי, במיוחד בהתחשב באופי השימוש ובמשך הזמן שבפועל הוא עובד. מלבד זאת, המסך מצויד בזכוכית גורילה (Gorilla Glass 3) שתסייע במקרה של מכות קלות בזמן השימוש בו ומשקלו, למרות עוביו, עומד על 48 גרם.Motorola Moto 360 Android Wear side

אבל המסך, עגול ככל שיהיה, נחסם באום מעט מרגיז בחלקו התחתון, כאשר ישנו פס קטן שבו ממוקם חיישן התאורה הקובע את רמת הבהירות של המסך. ב-LG הצליחו למצוא לו מקום אחר ב-G Watch R, לכן למרות שהמסך באמת עגול, הוא נחתך בחלק התחתון וזה חבל.

בחלקו התחתון של השעון ממוקם חיישן מד הדופק וכיסוי פלסטיק חלקלק הנעים יותר לדעתנו מאשר שימוש במתכת ובדופן הימנית ישנו כפתור כיבוי והדלקה של המסך, או לחיצה ארוכה לביצוע פעולות שונות. לנו כמעט ולא היה צורך להשתמש בו שכן סיבוב של הזרוע מפעיל באופן אוטומטי את המסך ובנוסף תמיד יש אפשרות להקשה כפולה במידה והדלקת המסך לא התבצעה. הוא חסין למים בתקן IP67 כך שניתן להתקלח אתו או להיכנס לבריכה (לא ניסינו).

מערכת למוצרים לבישים: יש דבר כזה

"גוגל כך נראה, עבדה רבות על המערכת החדשה. היא מוצגת היטב על ה-Moto 360 זאת למרות שיש לו מסך עגול ולא מרובע, ונראה כי בוצעה התאמה טובה לגודל הקטן של המסכים…. מה שנותן הרגשה שהמערכת בשלה ולא מדובר במוצר ראשוני"
ה-Moto 360 רץ כאמור על מערכת ה-Android Wear של גוגל. זאת בניגוד לסדרת ה-Samsung Gear 2 אשר פועלת על מערכת ה-Tizen, ויש הבדלים רבים ביניהם. תחילה, היא לא עצמאית – כלומר השעון כשלעצמו כמעט ואין לו פונקציות המאפשרות לו לעבוד בפני עצמו (ללא מכשיר צמוד), דבר נוסף, המערכת אינה מאפשרת כמעט שימוש ביישומים צד שלישי. כן יש אפליקציות שונות, אך כדי להגיע אליהם צריך לא מעט הקלקות.

קרא עוד:  סקירה: Amazfit GTR - שעון ספורט עם זמן שימוש ארוך במיוחד

גוגל כך נראה, עבדה רבות על המערכת החדשה. היא מוצגת היטב על ה-Moto 360 זאת למרות שיש לו מסך עגול ולא מרובע, ונראה כי בוצעה התאמה טובה לגודל הקטן של המסכים. אין כל הפרעה לכך שהקצוות “חתוכים” והתצוגה מנוצלת בצורה נכונה, מה שנותן הרגשה שהמערכת בשלה ולא מדובר במוצר ראשוני.

את הפונקציות שמערכת ה-Android Wear אפשר למנות ביד אחת, ובעיקרם זה נושא ההתראות. כל התראה המתקבלת בטלפון, מוצגת באופן מיידי גם בשעון החכם, וזה כולל הודעות SMS, וואטסאפ, מסנג’ר, סטטוסים מהרשתות החברתיות, מיילים מג’ימייל ועוד ועוד, בהתאם לתמיכת האפליקציות. ההתראה תוצג בחלון קטן בחצי התחתון בתצוגה מיד כשהתקבלה, המלווה ברטט קל של השעון והפעלת המסך באופן אוטומטי. לחיצה על ההתראה תפתח את כולה, ולפחות ברוב הפעמים יכולנו לקרוא את כולה, וזה כולל מיילים ארוכים בעברית והתכתבויות בוואטסאפ, אם כי אל תצפו למראה הגרפי המלא אלא רק לטקסט נקי. החלקה שמאלה תציג אפשרויות נוספות להתראה המסוימת כמו מחיקה (במיילים), לייק (הודעות פייסבוק), ומענה על ידי פקודות קוליות, תומך אמנם בעברית אך הזיהוי היה לא מזהיר במיוחד בהשוואה לאנגלית. החלקה למעלה או למטה תעבור בין ההתראות השונות שעדיין לא קראנו והחלקה ימינה תסיר את ההתראה מהשעון – גם מהטלפון. התראות נוספות שמתקבלות מגיעות מ-Google Now כמו מזג האוויר, כמה צעדים עשינו ליום מסוים, התראות של לוח שנה, מידע על תוכנית טלוויזיה או סרטון שהתעניינו לאחרונה וזמן הגעה משוער הביתה.

Motorola Moto 360 Android Wear hand

מלבד נושא ההתראות, ניתן גם להשתמש בפקודות קוליות של גוגל ועם פקודת OK Google, השעון מתחיל להאזין לנו. בדומה ל-Google Now, ניתן לבקש להוסיף תזכורות ליומן, לשלוח הודעת SMS, להציג את קצב פעימות הלב, לנווט אותנו אל היעד, להוסיף התראות ועוד וגם אם נרצה לנווט ליעד מסוים. כרגע הפקודות הנתמכות רק באנגלית, וכי לעיתים השעון לא ממש צלח את החלק הראשון (OK Google), לכן אפשרות טובה להיכנס לפקודות היא בלחיצה כפולה על השעון כדי להעיר אותו ולחיצה נוספת כדי להפעיל את הפקודות הקוליות. לנו הפונקציה הזו הייתה פחות שימושית.

לשעון גם מגוון יכולות בתחום הכושר, כמו מדידת דופק, סכימת הצעדים בגרף יומי, שימוש בשעון עצר, ניהול מסלול ריצה ועוד. יחד עם השעון מגיעה גם אפליקציית Connect של מוטורולה, אשר דרכה ניתן להזין את מבנה הגוף האישי ולנהל את האימונים שלנו. חיישן הדופן ממוקם בתחתית השעון, וניתן בפקודה קולית לבקש לבצע מדידה בזמן אמת, אולם לקח לנו מספר רב של ניסיונות עד אשר קיבלנו מענה והמדידה לוקחת זמן לא קצר. בתחום הכושר נראה כי השעון והמערכת לוקים בחסר, במיוחד אם משווים זאת ל-Gear fit של סמסונג, הן ברמת התוכנה שבשעון והן באפליקציה.

חסרון נוסף למערכת היא שכמעט ולא ניתן לבצע התאמות לממשק המשתמש. מגוון העיצובים לשעונים שיש דל מאוד, ולמרות שהאפליקציה של מוטורולה מאפשרת לקבוע צבעי הספרות או החוגות, לא ניתן לבחור רקע מותאם אישית. בכלל המבנה של השעון קבוע מאוד ומה שיש זה מה שאפשר ולא מעבר.

קרא עוד:  סקירה: Logitech MX Master 3 - שומר על מעמדה של המשפחה בצמרת

בצד האפליקציות, ניתן להתקין דרך חנות האנדרואיד אפליקציות נוספות, אך לשעון אין למעשה תפריט אפליקציות ייעודי. כדי להגיע אליהן יש להיכנס לפקודות הקוליות, לגלול עד למטה ולהגיע לכפתור ה-Start. שם ישוכנו האפליקציות השונות. כרגע המגוון דל למדי, ומצאנו מספר אפליקציות שונות כמו Watch Finder המאפשר להתריע כשהשעון מתרחק ממכשיר הטלפון, Rington Remote המאפשר לשלוט בפרופיל השמע של הנייד ועוד (סקירה על אפליקציות ל-Android Wear תמצאו כאן). מלבד אלו, יש כבר לא מעט אפליקציות אשר תומכות בשעון גם בלי שנדע, כמו המסנג’ר של פייסבוק, וואטסאפ ועוד.

Motorola Moto 360 Android Wear

יום עבודה ממוצע
השעון נמצא צמוד אלינו כל היום, ולמעשה חשוב שיהיה במרחק סביר מהטלפון על מנת שנקבל את ההתראות בזמן אמת. כאשר הסתובבנו עימו בבית לא הייתה כל בעיה להניח את הטלפון בחדר אחד ולקבל את ההתראות כשאנחנו בחדר אחר. זה אף נוח למדי שלא צריכים כל רגע להתבונן בטלפון בשביל התראה סתמית בוואטסאפ או מייל כלשהו. אולם במרחבים גדולים יותר, צריך לקחת בחשבון כי הטלפון צריך להיות בסביבה הקרובה יחסית, עד 10 מטרים בהתאם למגבלות קליטת קישוריות ה-Bluetooth. יתרון נוסף לשימושו אגב, היא הקרינה, לחוששים מהדבר, נמוכה מאוד מאשר הצמדות לטלפון הנייד.

השעון פועל על סוללת 320mAh אשר נחשב לבעלת הספק יחסית נמוך, אולם בעדכון האחרון שיצא, הזמנים השתפרו פלאים. ביום שימוש ממוצע שלנו, הסוללה הגיעה לסוף היום עם כ-20 אחוזי סוללה נותרים, זה מספיק בדיוק ליום עבודה שלם, אבל זה גם מכריח אותנו להטעין אותו בכל יום. אם לדוגמה שכחנו להטעין בסוף היום, נגלה למחרת שאין לנו שעון להשתמש בו. הוא נטען באופן אלחוטי על גבי עמדת עגינה בתוך כשעה להטענה מלאה ובזמן זה כמובן הוא מושבת ואינו מציג את ההתראות. חסרון משמעותי שאין אפשרות להטעין אותו מחוץ לבית בחיבור לכבל הטענה.

סקירת וידאו

האם צריך שעון חכם?
טרנד המוצרים הלבישים בכלל והשעונים החכמים בפרט רק בחיתוליו. אפשר לומר כי מה שאנחנו רואים כעת זהו הדור הראשון של המוצרים, המספקים יכולות מוגבלות יחסית של אפשרויות שימוש. שעון חכם אמור להוות שלוחה של הטלפון הנייד – בין אם זה להציג התראות, לשלוט מרחוק באפשרויות השונות בטלפון ועוד, כאשר הפעלת אפליקציות באופן עצמאי זה כבר ערך מוסף.

כיום מערכת ה-Android Wear אינה יכולה כמעט לפעול באופן עצמאי, וגוגל הבטיחה כי בעתיד זה יקרה ונראה בה יכולות נוספות. השעון בהחלט עונה על הדרישה שלנו להיות בעניינים ולקבל את כל המידע בלי צורך לפתוח את הטלפון, בין אם זה בנהיגה, בפעילות ספורטיבית, בזמן השיעור ובכל רגע, והוא עושה את מצוין. לדעתנו, בטווח המחירים הקיים כיום (250 דולרים לפני מיסים), הסוללה החלשה יחסית העיצוב המעט מגושם של ה-Moto 360, היינו ממתינים לראות מה יביא לנו הדור השני ויתרה מכך, איך השוק ייראה לאחר כניסת היצרניות הסיניות כשיציגו שעונים במחירים נמוכים עוד יותר. העתיד כבר כאן, גם אם הוא לא מושלם.