כידוע לכל, iOS 7 – מערכת ההפעלה החדשה של אפל אשר שינתה את האסטתיקה העיצובית של מערכת ההפעלה הניידת של אפל – מתקרבת למועד השחרור המשוער שלה אשר אמור להגיע בין החודשים ספטמבר ואוקטובר. מערכת ההפעלה החדשה של אפל נוטשת את עקרונות העיצוב הסקאומורפי של סטיב ג׳ובס וסקוט פורסטל, ומתמקדת בעקרונות העיצוב המינימליסטיים של ג׳וני אייב. במילים אחרות, בעוד שהעיצוב של iOS עד כה היה ילדותי, מצוייר ומושפע מעקרונות עיצוב שדמו למערכת ההפעלה מראה של טקסטורות מהעולם האמיתי – העיצוב שלה החל מ-iOS 7 ומעלה הוא תעשייתי, משוכלל ותואם את הגדרות העיצוב החומרתי של מוצרי אפל.

נוכח השינויים המשמעותיים באסתטיקת העיצוב הזו, רבים ובכללם זה גם אנחנו תוהים כיצד יראו האפליקציות הפופולריות שמרביתנו משתמשים בהם על בסיס יומי (כגון WhatsApp, פייסבוק, טוויטר, סקייפ, אינסטגרם ועוד) לאחר שיעברו עדכון והתאמה לגרסה החדשה והמשופרת של מערכת ההפעלה של אפל. אך מחשבה אחת אשר מעולם לא עלתה קודם לכן, היא האם השינויים הללו בעיצוב עשויים להקשות על המפתחים להמשיך ולתמוך בגרסאות ישנות יותר של iOS? ובכן, מסתבר שהנושא הזה הוא בהחלט כזה אשר מהווה עניין רב בקרב קהילת מפתחי iOS, וכזה אשר עלול להשפיע בצורה מאוד משמעותית על הרגלי השימוש של המשתמשים במבט קדימה.

קרייג הוקנברי, יזם בחברת Iconfactory (המפתחים של אפליקציית Twitterrific) אמר: "כמו רבים מחבריי המפתחים, גם אני נמצא בשלבי עדכון של האפליקציה שלי עבור iOS 7. כפי שהייתם מצפים, מדובר בהרבה יותר עבודה מאשר בגירסאות הקודמות של iOS. אבל התוצאות הן מדהימות: כמוני, גם דוד לנהם ציין כי גרסת המשלוח שלנו "הרגישה ישנה ודפוקה."

בעוד שעמלנו יחד על העדכון, כמה מחשבות עלו בדעתי: כמה מפתחים אחרים עושים את אותו דבר, ומתכוונים להתחייב באופן מלא ל-iOS 7? העומק והרוחב של השינויים ב-iOS 7 מקשים על התמיכה בגרסאות ישנות יותר של מערכת ההפעלה."

אז קרייג החליט לשאול את חבריו בקהילת המפתחים את השאלות הללו, והנתונים שהתקבלו הם מאוד מעניינים. מתוך 575 מהתשובות המאומתות שקיבל, 545 מפתחים אמרו שהם עובדים על עדכון האפליקציה שלהם והתאמתה ל-iOS 7. ומתוך הקבוצה הזו, 284 מהם אמרו כי גרסאות העדכון הבאות של האפליקציות שלהם ידרשו את התקנתה של מערכת ההפעלה iOS 7 כתנאי להתקנת העדכון. במילים אחרות, מרבית העדכונים לאפליקציות מתוך המדגם שנסקר על ידי קרייג הוקנברי יחייבו את התקנתה של מערכת ההפעלה iOS 7 על מנת להריץ את האפליקציה.

המשתמע מכך הוא שבעלי המכשירים הישנים יותר כגון האייפון 3Gs והאייפד המקורי עשויים למצוא את עצמם במצב שבו לא תהיה להם הרבה ברירה אלא לשדרג למכשיר חדש יותר אם הם רוצים להמשיך וליהנות מהתוכן שהם התרגלו להשתמש בו. אם בוחנים את דבריו של קרייג ומסתכלים עליהם מנקודת המבט של מפתחי האפליקציות, זה בהחלט הגיוני. אם שתי האפשרויות היחידות שנותרו בפני מפתחי האפליקציות הן לדחות את העדכון ל-iOS 7 ולהמשיך ולתמוך בגרסאות הישנות יותר של iOS, או לעדכן את האפליקציה שלהם ל-iOS 7 ולהפסיק ולתמוך בגרסאות הישנות יותר של iOS – האפשרות האחרונה היא הנכונה ביותר מבחינה עסקית, ומההיכרות עם הרגלי השימוש של משתמשי iOS.

כלומר: משתמשי iOS נוטים לשדרג את הקושחה שלהם, ולעשות זאת במהירות יחסית. אפל מעריכה כי 94% מהמשתמשים הפעילים שלה נמצאים כעת על גרסת 6 iOS ומעלה. ואם תוסיפו לכך את העובדה שהתקנות בטא נמצאות בשיא חסר תקדים, ייתכן שזה סביר מאוד להניח כי הרוב המכריע של המשתמשים יעדכנו ל-iOS 7 ברגע שהיא תשוחרר לקהל הרחב. עכשיו, בעוד שאלו חדשות לא ממש טובות עבור משתמשי האייפון 3Gs והאייפד 2, אלו חדשות טובות עבור כל שאר המשתמשים – כי זאת אומרת שרוב האפליקציות המוכרות יתמכו ב-iOS 7 במועד ההשקה, ושהמפתחים עובדים קשה בכדי להתאים את ממשקי המשתמש של האפליקציות שלהם בכדי שיתאימו לתוכנה החדשה, ובכדי שינצלו את קבצי ה-API של-iOS 7.

כתב: רון ריינס, אתר iPhones.co.il