הסלולרי הישראלי, המודו, כבר זכה לכינוי "המכשיר הקטן ביותר בעולם" וניתן אפילו למצוא אותו בספר השיאים של גינס. גולת הכותרת שלו אלו הג'קטים אליהם המכשיר מתחבר. בעזרת הג'קטים ניתן להפוך את המכשיר (כמעט) לכל דבר שתרצו, החל ממכשיר בתצורת סליידר, מכשיר מגע ועד לנגן איכותי.
המודו כבר הושק בסלקום עם 3 ג'קטים בעיצובים שונים הניתנים לבחירה. בסקירה מובא הExpress Jacket, שמיועד להפוך את המקשים הבסיסיים למקשי ספרות בלבד, ולכן אין כאן חידוש ממשי. מודו ביחד עם סלקום, החליטו על השקה רכה ולכן הובאו כ- 700 מכשירים בלבד לכל הארץ. המכשיר נמכר תמורת 500 ש"ח יחד עם נרתיק מהודר לריצה ו- Express Jacket אחד לבחירה מבין שלושה עיצובים. נכון להיום, המלאי אזל וצפי ההשקה הבאה רק בסוף השנה. אנחנו השגנו אחד ויצאנו לבדוק את המכשיר בסקירת שטח.

קטן קטן אבל ממש לא מתוחכם
המודו הוא אולי המכשיר הקטן בעולם אך למעט גודלו לא תקבלו חידושים משמעותיים. המסך קטן ולא ברור, יכולות המולטימדיה מוגבלות מאוד, כאשר הנגן הוא הדבר היחיד שבאמת הראה יכולות טובות. ללא ג'קט, תפעול המכשיר קשה, ואינו נוח, שלא לדבר על  לכתוב הודעה או לחייג.

כאשר חיברנו את הג'קט, ביצע המכשיר מן ריענון לעצמו והמסך שינה את צבעו משחור לכחול. עם הג'קט הבסיסי, המכשיר נוח יותר לתפעול ונראה שווה את מחירו, אך למעט נוחות התפעול, לא תמצאו כאן שום חידוש מיוחד. המסך נשאר קטן מאוד עם 1.3 אינצ' בלבד, על מצלמה אין כמובן מה לדבר והתפריטים נשארים פשוטים ובסיסיים. גם תוכנות ומשחקים לא תוכלו להתקין על המכשיר כרגע עד ליציאת ג'קט מתאים שיוסיף את האופציה הזאת.
בעת חיבור הג'קט, גדל פי שניים גודלו של המכשיר, מה שגרע מנוחות האחיזה, אולי מפני שגב המכשיר נשאר חשוף והג'קט לא סוגר אותו. מבחינת עיצוב המכשיר, צידו הקדמי (כאשר מחובר לג'קט) נראה בהחלט טוב, אך לצידו האחורי מראה לא ממש נעים לעין.

נגן איכותי ותו לא
המכשיר בהחלט נראה מושך מבחינת גודלו והוא יכול להיות מוצר אולטימטיבי כנגן MP3. יש לו איכות קול ברמה גבוהה ביותר, רק חבל שזה כנראה הדגש היחיד שהוצב בבניית המכשיר. רבים מבעלי המודו איתם דיברנו טענו שיכולות הסאונד הטובות מתקבלות בזכות האוזניות של המכשיר ולא בזכות הרמקול הפנימי. הוכחה לכך קיבלנו כאשר הפעלנו את נגן המכשיר במצב רמקול, אז קיבלנו צליל חלש מאוד – בקושי יכולנו לשמוע שירים בעת ישיבה בבית הקפה השכונתי. גם בשיחות המכשיר לא מצטיין בספיקר או באפרכסת – העוצמה חלשה יחסית למכשירים כיום. כאשר דיברנו דרך האוזניות, קיבלנו איכות שיחה מעולה עם עוצמה חזקה.
דבר מטריד מאוד במכשיר היא אופצית העברת הקבצים בעזרת הבלוטות' שלא עובדת כשורה. אמנם לא הייתה לנו שום בעיה לסנכרנו עם הדיבורית, אך כאשר ניסינו לחבר בין המכשיר אל ה- N97, ה- W705 וה- C905 המכשיר לא זוהה על ידי אף אחד מהמכשירים. כך קרה לנו גם במכשיר המודו שזיהה את כל השלושה אך זיהה אותם בתור דיבורית ולא בתור מכשיר סלולרי.
לאור כל זה נשארנו עם נגן איכותי באוזניות ולא יותר. המכשיר יכול להיות מכשירי שני מעולה, אך שימוש בו כמכשיר ראשוני יכול לתסכל מאוד את המשתמש.

מחיר מעולה – העתיד לפנינו?
המכשיר נמכר במחיר של 500 ש"ח בסלקום כאשר אופציות התשלום היא במזומן (כאשר הצלחנו להוציא את המכשיר אפילו ב- 450 ש"ח) או ב- 5 תשלומים של 100 ש"ח. מי שמסכים למלא טופס משוב וגם מדבר מעל ל- 100 ש"ח בחודש, יזכה לזיכוי מלא במשך 5 חודשים. לדעתנו, זהו מחיר סביר למכשיר שלא כולל יכולות דור שלישי, בלוטות' להעברת קבצים, GPS, מצלמה ושאר הפי'צרים המוכרים. רוב המכשירים שנרכשו מסלקום, נרכשו בעיקר בשל הזיכוי המלא (וכך למעשה קיבלו מכשיר בחינם), המתאפשר בזכות חוסר עלויות הדור השלישי.
דוב מורן, ממציא המודו, אמר כי כיום מדובר במכשיר בגרסה ראשונית בלבד, וכבר בעוד שנה מתכננת החברה להשיק קולקציית מכשירים חדשה אשר תכלול את יכולות הדור השלישי.
בנוגע לג'קטים נוספים, הם יושקו רק לקראת סוף השנה, יחד עם מלאי המכשירים החדש. כלומר, עד סוף השנה השימוש יהיה רק בExpress jacket המוגבל-משהו, ולכן כרגע, כנראה שלא נראה אותו הופך לנפוץ במיוחד, אך הפוטנציאל עדיין טמון בו.

ערכת המכשיר
בעת קניית המכשיר כיום מקבלים שתי קופסאות. האחת מכילה את ה- express jacket והשנייה את ערכת המכשיר הכוללת:

  • מכשיר מודו
  • נרתיק מהודר לשמירת המכשיר בעת פעילות והליכה
  • אוזניות סטריאופוניות
  • כבל DATA
  • מטען נייד למכשיר
  • express jacket לפי בחירה אישית
  • דיסק התקנה לתוכנת המודו
  • המכשיר משווק בלעדית לסלקום ולא תמצאו אותו במפעילה נוספת, לפחות לא עד לסוף השנה. כרגע מדובר במכשיר שלא יספק את רוב רצון הלקוחות וחייבים להמתין ולראות אילו ג'קטים סלקום תשווק בעתיד.
    סלקום תשווק את המכשיר שוב בסוף השנה אך לפי ההשערות, מחירו של המכשיר כבר לא יעמוד על מחיר כ"כ נמוך ולא תאפשר אופציה לזיכוי מלא כמו היום. לעומת זאת, הערכה שתוצע עם המכשיר תהיה עשירה יותר ותכלול שני ג'קטים לבחירה אישית, מה שמשאיר אותנו בציפייה גדולה לראות כיצד המכשיר יוכל להרשים אותנו בעזרת הג'קטים הנכונים. כיום המטרה העומדת בפני מודו היא פנייה לשוק העולמי ולא רק לישראל. אולם כאשר משווים למתחרים, המוצר עוד רחוק מלרגש אותנו.