חוקרים באוניברסיטת MIT שבבוסטון ארה"ב הציגו לאחרונה פרויקט חדש שמגיע לשלבי מימוש – מכשיר סלולרי נייד שמסוגל לבנות עצמו מתוך חלקים בודדים, מול העיניים שלכם.

הכוונה היא למעשה למכשיר שמורכב משישה חלקים שונים, וכאשר שמים אותם בתוך מארז מיוחד ומנענעים אותו במשך פחות מדקה, החלקים למעשה מסוגלים "להתמגנט" אחד לשני ולהינעל זה לזה. ההשוואה הכי קרובה לתהליך הזה הוא מה שקורה כשהם עובדים יחד כדי ליצור תאים בגוף האדם.

מה היתרון של המכשיר הזה? עלות נמוכה. אם יהיה אפשר לרכוש טלפונים סלולריים בחלקים נפרדים ושונים ואז לחבר אותם, ובכך למעשה תגדל התחרות בין יצרניות הטכנולוגיה לספק חלקים בודדים במחירים אטרקטיביים. ייתכן אפילו שהליך הרכבת הטלפון באופן עצמי יהיה זול יותר מאשר הרכבת מכשירים במפעל.

הפרויקט מאוד מזכיר את הטלפון המודולרי של גוגל, Project Ara. אולם, בשונה ממנו, כאן מדובר בטלפונים זולים ופשוטים שכל צרכן יוכל להרשות לעצמו. אולי במחשבה על מדינות עולם שלישי אבל לא רק. צוות החוקרים עובד על הקונספט הזה מאז שנת 2013, וכעת הפרויקט נמצא בשלבי ניסוי אחרונים לפני תהליך של ייצור מסחרי המוני. אחד החששות הגדולים הוא שהחלקים השונים ייזוקו במהלך תהליך הסיבוב במארז, והפתרון כעת הוא ציפוי פנימי של ספוג, אם כי הצוות עובד על משהו פרקטי יותר.