לסגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, יש תוכנית חדשה להתמודד עם הסתה אנטי-ישראלית ברשת. על פי פרסומים, משרד החוץ מקים בימים אלה מטה ייעודי ללוחמה בהסתה ברשת, שיהיה מורכב מעשרה אנשי צוות, רובם יוצאי יחידות 8200.

הקמת המטה החדש מגיעה כתגובה ישירה להסתה האנטי-ישראלית ברשת בנוגע לגל הטרור הנוכחי, וככל הנראה גם כתגובה לסימון מוצרים מההתנחלויות באיחוד האירופי. תפקיד המטה יהיה לאתר סרטונים מסיתים בזמן אמת ולדאוג להסרתם מהרשת, כמו גם פיתוח כלים אוטומטיים שיוכלו לאתר תכנים כאלה ללא התערבות אנושית. בנוסף, אנשי המטה יהיו אחראים על הפצת חומרי הסברה ישראלים במוקדי שיח ברשת.

"זהו צעד גדול למלחמה בהסתה", אמרה סגנית השר חוטובולי: "הפיגועים היום יומיים בישראל הם תוצאה של נערים וילדים שמוסתים ברשתות החברתיות. זו מלחמה יום יומית בהסתה שלא יכולה להתבצע מבלי מענה יסודי של גוף שירכז את העבודה מול הרשתות החברתיות. משרד החוץ עוסק בסוגיה הזאת כל העת והגיע הזמן שהוא ייתן מענה יסודי לבעיה. בזכות הקשרים הטובים של המשרד עם המטות של הרשתות החברתיות אני בטוחה שהקמת המטה תוכל להוריד את רף ההסתה ברשת ומקווה שכתוצאה מכך גם את רף האלימות".

כרגיל במקרים של ניסיונות לחסום תכני רשת עולה כמובן השאלה האם עצירת ההסתה ברשת בכלל אפשרית מבחינה טכנית, ויכולה לעורר גם דיונים הקשורים לחופש הביטוי וצנזורה (תלוי כמובן בסוג התכנים שיבקשו אנשי היחידה להסיר מהרשת). האם מדובר בקרב אבוד מראש, או צעד אמיץ ומודרני כדי להבטיח שלא יתירו את דם הישראלים ברשת? ספרו לנו מה דעתכם בתגובות.

-פרסומת-
תסריטאי, כתב טכנולוגיה, בלוג, גיימר. כתב בעבר ב-ynet, וואלה!, מאקו, ידיעות אחרונות, מעריב ועוד. כיום חוקר תרבות דיגיטלי ומשחקים דיגיטליים במכון כהן שבאוניברסיטת תל-אביב.