משרד התקשורת פרסם היום את תכניותיו לקידום הקמתן של רשתות סלולר מהדור החמישי, והוא כלל מתכוון לתמוך בחברות הסלולר כדי שאלו ישדרגו את תשתיותיהן מוקדם ככל האפשר, בניגוד לדור הסלולר הרביעי שהושק בישראל באיחור ניכר לעומת ארצות הברית ואירופה.

לצורך הקדמת הפריסה מוכן משרד התקשורת להעניק לחברות שישתתפו במכרז רכישת התדרים מענקים בשווי של כחצי מיליארד שקלים בדמות הפחתת אגרות והחזרים. בנוסף, משרד התקשורת יאפשר למפעילים בעלי רשתות משותפות להשתתף במכרז יחדיו. כך יוכלו סלקום, גולן טלקום ואקספון, שלוש חברות החולקות ביניהן את אותה הרשת, לרכוש תדרי דור חמישי במשותף, וכך גם פרטנר והוט מובייל. לפלאפון אין כיום שותפים ברשת הסלולר שלה, ועל כן היא צפויה לשדרג אותה בעצמה.

"אנו רוצים להוביל את תשתיות התקשורת במדינת ישראל ואזרחיה לעידן הדיגיטלי על מנת להביא את ישראל לעמוד בחזית הטכנולוגיה כמנוף לצמיחה כלכלית, הגברת החוסן החברתי וחיזוק מעמדה הבינלאומי", נמסר מטעם המשרד.

דור הסלולר החמישי צפוי להביא ללקוחות מהירויות חיבור גבוהות משמעותית מאלו של הדור הרביעי, כמו גם תמיכה במספר רב הרבה יותר של מכשירים המחוברים לרשת במקביל. רשתות ראשונות התומכות בטכנולוגיה צפויות לצאת לדרך בארצות ברית, באסיה ובאירופה כבר בתחילת 2019, אם כי מבחר המכשירים התומכים בה נותר מצומצם מאוד בשלב זה. רוב היצרניות הגדולות ישיקו דגמי דור חמישי רק לקראת אמצע השנה הבאה, בעוד אפל (Apple) צפויה לפי הדיווחים להמתין עד שנת 2020 לפחות.