מיקרוסופט (Microsoft) תשיק בשנה הבאה לראשונה מחשב נייד זעיר בעל שני מסכים, שעליו תרוץ גרסה חדשה של Windows (חלונות) שתיראה אחרת לגמרי מכפי שאנו מכירים, ואולי אף תוותר על המותג Windows לטובת השם Lite, כך מדווח הבלוג הוותיק Petri, שמתמחה בנושאים הקשורים למיקרוסופט.

ההתייחסות למערכת ההפעלה החדשה מופיעה בעדכונים האחרונים של Windows Insider, גרסאות הבטא של Windows המשוחררות לבודקי בטא לפני שחרור לקהל הכללי.

לפי המקורות של הבלוג, המערכת החדשה תהיה גלגול חדש של Windows RT, שיצאה לצד Windows 8, ו-Windows 10 S. האחרונה הוצגה אשתקד והשנה הודיעה מיקרוסופט כי היא מבטלת אותה עקב הבלבול שיצרה. אלא שבעוד שתי המערכות הכושלות חזרו על אותן טעויות, Lite צפויה להגיע עם ממשק חדש שלא נראה כמו Windows שנועדה להוות מתחרה ישירה מול Chrome OS של גוגל, שתריץ יישומי Windows מהחנות של מיקרוסופט לצד יישומי דפדפן (Progressive Web Apps, כלומר אתרים אינטראקטיביים כמו ג'ימייל וספוטיפיי).

המערכת החדשה, המבוססת על Windows Core, מיועדת לפי הבלוג אך ורק למכשירים שזקוקים לתוכנה קלה, חסכונית בסוללה, שמסוגלת להישאר פעילה ומחוברת לרשת כל היום, גם כאשר המכשיר לא בשימוש. או, במלים אחרות: לטלפונים גדולים.

המכשיר הראשון שצפוי להגיע עם המערכת החדשה, לכאורה, מכונה בשם הקוד Centaurus, שגם הוא מופיע בקוד של גרסאות Windows Insider. לפי דיווח שהתפרסם במקביל בבלוג Windows Central, מדובר בטאבלט מתקפל שהחברה עובדת עליו מזה כשנה ומתכננת להשיק אותו עוד כשנה כחלק ממשפחת Surface. זאת לאחר שב-2010 ביטלה פיתוח מכשיר דומה שכונה בשם Courier, והשנה הציגה אינטל גרסה מודרנית שלו תחת השם Copper Harbor.

לא מדובר ב-Surface Phone (או בשם הקוד, שמופיע גם הוא בקוד של Windows Insider, פרויקט Andromeda), שלפי הדיווח נמצא בהשהיה. הסיבה היא שמיקרוסופט חוששת שאם תשיק אותו בקרוב המחסור באפליקציות המותאמות לו יחסל אותו כפי שקרה ל-Windows Phone / Windows 10 Mobile. לכן, היא מתכוונת להשיק קודם מכשיר גדול יותר, שיריץ גם את האפליקציות המותאמות וגם תוכנות רגילות.

האפשרות להשתמש בשלושת סוגי האפליקציות אמורה לפי הדיווח להפוך את המכשיר הזה לרלוונטי יותר טלפון קטן שבו לא שייך להריץ תוכנות, אך במקביל לעודד מפתחים להתאים את האפליקציות והתוכנות שלהם לתצורה ולממשק החדש – ואז, כאשר תגדל משמעותית כמות האפליקציות המותאמות בחנות, תשיק מיקרוסופט את הטלפון החדש שלה.

לא ברור עדיין מתי נזכה לפרטים רשמיים יותר (וסותרים פחות) אודות המערכת והמכשיר החדשים, אך יש להניח כי לפחות חלקם ייחשפו בוועידת Build 2019, שמועדה טרם נקבע, אך לפי המסורת צפויה להתקיים במחצית הראשונה של מאי.