זה היה ב-20 לנובמבר 1985 כאשר מיקרוסופט (Microsoft) השיקה לראשונה את Windows 1.0. כבר 30 שנה חלפו, אבל נדמה כי ההרגלים הוותיקים של מיקרוסופט בממשק המשתמש לא השתנו הרבה.

השימוש במילה "חלונות" היה רלוונטי בעבר יותר מהיום, כאשר תפריט ההתחל לא היה קיים וכל פתיחה של קובץ, משחק, או תוכנה הוצג בחלון משלו על גבי שולחן העבודה הצפוף. למעשה, אז זה היה נחשב לחידוש משמעותי בהשוואה למערכת MS-DOS מבוססת שורת הפקודות שעליה הריצה מיקרוסופט את המערכת. אמנם לא מדובר במערכת ההפעלה הראשונה עם ממשק משתמש מלא, אבל מיקרוסופט הראשונה לפתח מערכת המתאימה לשימוש במגוון רחב של מחשבים אישיים וחומרות שונות.

בהמשך נדרשנו ל-22 דיסקטים 1.44 כדי להתקין את Windows 3.11 וכעשור לאחר שהשיקה את הגרסה הראשונה, מיקרוסופט זנחה את התבססותה על DOS עם הגעתה של Windows 95 שהופצה גם בתקליטור CD והביאה את בשורת שורת ההתחל, מה שהפך את הממשק לנוח הרבה יותר וקיים בשימוש עד היום. כן, זו הייתה מערכת עם לא מעט באגים, תקיעות ובעיות רבות, שחלקן נפתרו עם Windows 98 ובשורת ה"אינטרנט" שהיא הביאה, אבל זה היה רק ב-Windows XP עד אשר מערכת ההפעלה של מיקרוסופט נחשבה ליציבה, שאף עדיין נמצאת בשימוש בלא מעט מחשבים.

מאז ועד היום, מיקרוסופט הספיקה להשיק את Windows Vista הכושלת, גרסה 8 ו-8.1 ששיפרו מעט את מעמדה בשוק הניידים ועד שהחליטה לשנות כיוון עם Windows 10, שלדבריה כבר לא נראה יותר גרסאות חדשות של חלונות, אלא עדכונים קטנים וגדולים שישוחררו למחשבים ולמכשירים התומכים.

קרא עוד:  מיקרוסופט השיקה את Windows 1.1 לרגל העונה החדשה של Stranger Things

חלונות עדיין שולטת בשוק המחשבים האישיים זאת למרות כי המתחרות נושפות בעורפה. האם בעתיד זה ישתנה? אין לדעת.

תמונה: Wikipedia באישור מיקרוסופט

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.