מיקרוסופט הכריזה על שחרור העדכון המשמעותי השישי למערכת ההפעלה Windows 10, בדיוק כפי שהבטיחה לפני חודש. הוא נקרא פשוט "עדכון אוקטובר", זאת בניגוד לעדכונים 1-4, שזכו לכינויים כמו "עדכון יום ההולדת", "עדכון היוצרים" ו"עדכון הסתיו ליוצרים" וכולל רשימה ארוכה של שינויים ושיפורים למערכת, שלחלקם כבר קיבלנו הצצות לאורך החודשים האחרונים.

לוח העתקות מהיר

השינוי המורגש ביותר בעדכון זה עבור רוב המשתמשים הוא כנראה לוח העתק-הדבק (clipboard), המאחסן את התוכן האחרון שהועתק. עד כה, תמכה Windows 10 בשמירת פריט תוכן מועתק אחד בכל רגע נתון, כך שכדי להעתיק ולהדביק את תוכנם של כמה שדות טקסט או תמונות, היה צורך להעתיק את הראשון מהחלון בו הוא נמצא, להדביק בחלון היעד, לחזור לחלון המקור ולהעתיק את השדה הבא וחוזר חלילה. בגרסה החדשה תשמור המערכת תכנים שהועתקו בדמות כרטיסים, ובלחיצה על 'מקש חלונות' והאות V (כלומר Win+V במקום Ctrl+v) תוצג רשימת תכנים שמורים שניתן להדביק כל אחד מהם בלי צורך להעתיק את המקור מחדש. התכנים אף יסונכרנו בין מכשירים, כך שניתן יהיה להעתיק במחשב אחד המחובר לחשבון מיקרוסופט ולהדביק במחשב אחר המחובר לאותו חשבון. החברה אף רמזה כי ניתן יהיה להדביק במחשב תוכן שהועתק בטלפון הכולל את אפליקציית הסנכרון החדשה של מיקרוסופט או את המשגר שלה.

אותה אפליקציית סנכרון חדשה, שהוצגה לראשונה לפני כחודשיים, תאפשר גם תקשורת טובה יותר בין הטלפון למחשב. כך, לדוגמה, ניתן יהיה להתכתב ב-SMS דרך המחשב, ואף לגשת ל-25 התמונות האחרונות שצולמו בטלפון לצורך שימוש בהן בכל תוכנה הקיימת במחשב. בנוסף, ניתן יהיה להתחיל לגלוש בטלפון ו"לשלוח" את האתר למחשב לפתיחה מהירה בדפדפן Edge – יכולת שכבר קיימת היום באפליקציות אחרות של מיקרוסופט לאנדרואיד, אך אמורה להפוך לקלה ומהירה אף יותר. אגב, למשתמשי אייפון היכולת האחרונה תהיה היחידה בינתיים.

למי שיתקין על הטלפון את המשגר של מיקרוסופט תהיה גישה גם לציר הזמן (timeline) – מעין היסטוריה של כל הפעילות של המשתמש באפליקציות על המחשב, המקלה את הגישה לקבצים שהיו בשימוש בימים האחרונים או אתרים שבהם המשתמש גלש. בגרסת הטלפון, לפי ההדגמה, נראה שהגישה תהיה מוגבלת לתכנים הקשורים לאפליקציות של מיקרוסופט – מסמכים, מצגות וטבלאות שנוצרו או נערכו בעזרת תוכנות Office במחשב, כמו גם אתרים שנצפו בדפדפן Edge. התכונה הזו זמינה דרך המשגר של מיקרוסופט לאנדרואיד ורק למי שיבחר להפעיל אותה, ובקרוב אמורה להגיע גם לאייפון.

צילום מסך מתקדם

העדכון כולל גם שיפור לטיפול בצילומי מסך, שגם אליו נחשפנו לראשונה כבר בקיץ. אפליקציית Snip & Sketch, שהיתה זמינה בחודשים האחרונים לנסייני גרסאות מוקדמות של Windows בלבד, תהפוך בהדרגה לתוכנת ברירת המחדל לצילום מסך מתקדם במערכת ההפעלה במקום Snipping Tool הוותיק, שלא השתנה כמעט מאז השקתו עם Windows Vista. לחיצה על Win+Shift+S, שעד כה איפשרה לסמן חלק מהמסך ללכידה, תציג סרגל אפשרויות מתקדם יותר, שיציע צורות לכידה שונות וציור על גבי התמונות שנלכדו בעזרתו. מי שרוצה יוכל לקצר את הדרך עוד יותר ולבחור בהגדרות לפתוח את סרגל הלכידה בלחיצה על מקש PrtScr (שעבור משתמשים שלא יבחרו זאת ימשיך ללכוד צילום מסך מלא כמו בעבר).

שינויים נוספים כוללים הצגה מקדימה של יותר תוצאות בעת הקלדת חיפוש התיבה שבסרגל המערכת, שילוב של מנגנון ההשלמה האוטומטית של אפליקציית SwiftKey במקלדת הווירטואלית במחשבי Windows, ערכות עיצוב צבעוניות לדפדפן Edge כמו גם שיפורים למצב הקריאה בדפדפן, הצגה חלקה יותר של מסמכי PDF, שיפור ליכולת המרת השרטוטים והשרבוטים לשקפים מושקעים ב-PowerPoint, יכולת להוסיף משימות לאפליקציית To-Do של מיקרוסופט בעזרת עט, ו-157 אימוג'י חדשים לפי תקן Unicode 11, ביניהם לאמה, תוכי, דביבון, דגל פיראטים ואפשרות לבחור פרצופים עם שיער מתולתל, לבן או קרחת. גם חלק מהאימוג'י הקיימים צוירו מחדש, וכך למשל אימוג'י הפיתה כבר לא נראה כמו לאפה:

מיקרוסופט גם מבטיחה שמי שמשתמש בווינדוס באמצעות קסדת מציאות מעורבת יוכל מעתה לראות את העולם האמתי בלי להסיר את הקסדה, ולהזרים את הסאונד מהקסדה גם לרמקולים חיצוניים.

ברשומה בבלוג החברה מוזכרים עוד חידושים רבים, ביניהם רבים שמיועדים לפשט את הגדרות האבטחה המסובכות של המערכת.

מתי זה מגיע?

כאמור, מבחינת מיקרוסופט העדכון זמין רשמית למשתמשים – אך זה לא אומר שכולם יקבלו אותו מייד. החברה ציינה כי מנגנון למידת המכונה בו החלה להשתמש בעדכון הקודם אחראי לדאוג לכך שכל מחשב יעודכן "רק כשהוא מוכן" – הצהרה שהמשמעות שלה לוטה בערפל. בפועל, העדכון לא הגיע אלינו אוטומטית, וגם כאשר ניסינו לעדכן ידנית (מיקרוסופט מצהירה כי בעזרת חיפוש עדכונים בחלון הגדרות -> Windows Update אפשר למצוא ולהתקין את העדכון) הגרסה החדשה לא הגיעה. מצד אחד, אפשר לנסות להמתין ל-9 באוקטובר (יום שלישי הבא), אז לפי מיקרוסופט יחל השחרור של הגרסה לרוב המחשבים, שיימשך "מספר שבועות". מצד שני, אפשר לגשת לאתר מיקרוסופט ולהוריד את כלי העדכון, שמיועד למי שמבין מה הוא עושה ומאפשר לעדכן את המערכת ידנית על ידי הורדת קובץ דיסק של הגרסה החדשה.