כאשר סטיב ג'ובס הציג לראשונה את האייפד, הוא הכריז על תחילת העידן שלאחר המחשב האישי (פוסט-פי.סי), עידן בו המחשב האישי המסורתי ישמש אותנו ופחות ואת מקומו יתפסו מחשבי הלוח והסמארטפונים. נראה שבניגוד לאפל, מיקרוסופט מוכנה לשנות את כל מה שהמשתמשים שלה הכירו עד כה ולהתחיל בכיוון חדש.

אמש מיקרוסופט הציגה במסיבת עיתונאים מחדש את ה-Surface מחשב לוח תוצרת החברה. רבים מאתרי הטכנולוגיה מיהרו להשוות את ה-Surface לאייפד ואף כינו אותו "האייפד קילר" אך ה-Surface הוא יותר מזה. נראה שמיקרוסופט מצפה לתפוס שני ציפורים במכה:

למשתמשים הפשוטים – Windows RT

מחשבי ה-Surface הרגילים נועדו לקסום לקהל המשתמשים הפושטים, עם עיצוב דק וקל מיקרוסופט פונה אל נתח השוק שמעוניין לרכוש מחשב-לוח או נטבוק ולמעשה מבטלת החברה את הצורך בבחירה. דגם זה יהיה מבוסס על מעבד ARM ומריץ את Windows 8 ביגרסת RT, אשר לא כוללת תמיכה לאחור ותומכת באופן מצומצם במצב שולחן העבודה ובמיקרוסופט טרם אישרו כי יהיה ניתן להתקין תוכנות מחוץ לחנות היישומים של החברה. הסיבה לכך היא שתוכנות שנכתבו עבר מעבדי x86 לא יוכלו לעבוד על מעבדי ARM וזאת בניגוד ליישומי מטרו אשר לא זקוקים להתאמה עבר ארכיטקטורה מסויימת.

על-מנת להצליח בגזרה הזו הענקית מרדמונד צריכה להעניק ל-Surface תג מחיר תחרותי יותר משל האייפד, אם המחיר יהיה נמוך מספיק ניתן לחזות כי המכשיר יהפוך להיות הצלחה בקרב סטודנטים או משפחות שכן לצד היישומים הבידוריים הוא מספק, בניגוד לאייפד חבילת אופיס מלאה.

למשתמשים המקצועי – Windows 8 Pro
עבור המשתמשים המקצועיים או הארגוניים, מיקרוסופט מציגה את ה-Surface Pro, עבה וכבד יותר מהדגם הרגיל, אך מבוסס על מעבדים בארכיטקטורה x86. למרות שחווית השימוש בעיקרית שהחברה מכוונת אליה תעשה באמצעות ממשק המטרו החדש, מאפשר הדגם המקצועי תמיכה מלאה לאחור ולמעשה ניתן להריץ במצב שולחן העבודה את שלל התוכנות של הארגון מבלי להזדקק להתאמה מיוחדת.

תוכנית המלחמה של מיקרוסופט
בהשקת ה-Surface ניתן לראות כי הענקית מרדמונד בהחלט "עשתה את שיעורי הבית". מבלי לציין זאת, הצביעה מיקרוסופט על כל החסרונות של האייפד. לא סתם בחרו בחברה להתעמק בחצי מהמצגת בכיסוי המקלדת הצבעוני, שכן מסך המגע של האייפד, מהיר ומדוייק ככל שיהיה לא יוכל להחליף מקלדת פיזית.

בנוסף, במצגת קרצה החברה לשוק הארגוני, נתח השוק בו לאפל אין אחיזה חזקה ולא במקרה הציגה החברה כיצד מחשב ה-Surface מריץ את תוכנת עריכת התמונות Lightroom וזאת כדי להוכיח שמחשב הלוח שלה בא לעבוד ולא מדובר ב"צעצוע של מנכ"לים"', מעניין יהיה לראות אם עבור שוק זה תציג מיקרוסופט עזרים נוספים למחשב ה-Surface כמו תחנת עגינה המאפשרת לחבר המחשב למסך, מקלדת ועכבר חיצונים וכך להשתמש בו כמחשב אישי לכל דבר.

זה לא אייפד או טאבלט שראינו עד כה. ה-Windows היא מערכת אהובה, מוכרת לכולם ונחשבת לנוחה ביותר, ועל זה מיקרוסופט מקווה לבלוט.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.