לאחר שלאחרונה שטף את הרשת גל שמועות לגבי הגרסא הבאה של Windows, שלא זכו לשום תגובה מצד מייקרוסופט, אמש חשפה החברה הצצה ראשונה אל Windows 8 משני צידי העולם כמעט בו-זמנית.

בכנס D9 של הוול-סטריט ג'ורנל, שנערך בקליפורניה, הדגימו סטיבן סינופסקי, נשיא חטיבת Windows, וג'ולי לארסן גרין, האחראית על צוות הפיתוח, את ממשק המגע החדש של חלונות 8, שהוא למעשה גרסא משודרגת של ממשק ה-Metro של Wondows Phone המותאמת למחשבים וטאבלטים.

הממשק כולל "מסך התחלה" דומה לזה של הסמארטפונים החדשים של מייקרוסופט, עם Live Tiles המציגות עדכונים מאפליקציות ייעודיות שונות, ומסודרות במאוזן במקום במאונך בשני "בלוקים" ביניהם ניתן לעבור בגרירה הצידה. אפליקציות מופעלות על מלוא המסך, כאשר ניתן לחלק את המסך בין שתי אפליקציות ביחס מותאם אישית. מעבר בין אפליקציות נעשה בגרירת האצבע מהפינה השמאלית של המסך פנימה, ונראה כי האפליקציות פשוט מתחלפות לפי הסדר, ללא ממשק Alt-Tab שיאפשר לעבור לאחת ספציפית בלי לעבור קודם את אלו שלפניה ב"תור". בקצה הימני של המסך נמצא סרגל שיכולותיו לא פורטו, אך לפי התמונות הוא מכיל כפתורי "התחל", "חיפוש", "שיתוף", "חיבור" ו"הגדרות", והוא מוצג בגרירת אצבע מהקצה הימני לכיוון אמצע המסך. בתוך אפליקציות ניתן להציג תפריטים ע"י קרירת האצבע מהקצה העליון או התחתון לעבר אמצע המסך.

מקלדת המגע של Windows 8 נראית במבט ראשון כמו זו של Windows Phone 7, אך למעשה היא כוללת חידוש מרענן, בדמות יכולת להחליף בין ממשקי הקלדה שונים, כאשר זה שהודגם אתמול מפצל את המקלדת לשני חצאים, שכל אחד מהם מוצג סמוך לאחד מצידי המסך במה שאמור להיות תצורה נוחה להקלדה בעזרת אגודלים בלבד (בזמן אחיזת הטאבלט ביד).

קרא עוד:  לא רק Waze: אפליקציות לניווט בארץ ובחו"ל

חלונות 8 כוללת גם תאימות לאחור: ממשק "דומה" לזה של Windows 7 נוכח מאחורי הקלעים, וניתן לחזור אליו כל אימת שתחשק בכך נפש המשתמש. בממשק המסורתי ניתן להריץ תוכנות מסורתיות, בעוד אלו המופעלות מממשק המגע אמורות להיות מבוססות על HTML ו-JavaScritp – הצהרה משונה, בהתחשב בכך שבגרסא הסלולארית הבסיס שמייקרוסופט מתגאה בו הוא דווקא סביבת הפיתוח Silverlight, שצברה בשנתיים האחרונות פופולאריות לא מעטה בקרב מפתחים.

מייקרוסופט מבטיחה כי אפליקציות מגע תומרנה אוטומטית לתמיכה במקלדת ועכבר, לטובת אלו המעדיפים מחשבים מסורתיים על פני מכשירי מגע שמסכיהם מרוחים בטביעות אצבעות.

בתחום החומרה, מבטיחה החברה – עד כמה שזה נשמע מוזר – שחלונות 8 תומכת בחומרה קיימת ואינה דורשת שדרוג, מה שאומר שאתם לא חייבים לרכוש מחשב עם מסך מגע כדי ליהנות מהמערכת, אם כי אז ההנאה מממשק המטרו תהיה כמובן פחותה יותר. לעומת זאת, מספר שעות לאחר האירוע בכנס D9, בהצגה של מייקרוסופט בתערוכת Cmputex 2011 בטאיוואן, סיפקה החברה חומר נוסף למחשבה כאשר אישרה כי חלונות 8 תתמוך לראשונה במעבדים שאינם תואמי-אינטל. החברות הראשונות שמעבדים תואמי-ARM שלהן ייתמכו רשמית הן Nvidia, Texas Instruments וכמובן Qualcomm, וכל אחת מהן הציגה מכשירי אבטיפוס של היצרניות האסייתיות על הבמה בטאיפה.

וידאו של מכשירי האבטיפוס:

כמובן שלא מעט חלונות יעברו על מסכינו לפני שגם אצבעותינו תוכלנה ליהנות ממערכת ההפעלה הנפוצה בעולם: מועד השחרור המיועד הוא 2012, מה שמשתלב היטב בלו"ז המערכת-בשלוש-שנים שהיה איתנו מאז XP. בהנחה שלא יהיו דחיות מיותרות, יכול להיות שהחל שהשנה הבאה תהיה תחילתו של עידן חדש, בו מערכות הפעלה אחידות רצות על כל המכשירים היקרים לליבנו והופכות את התקשורת ביניהם לשוטפת הרבה יותר מאשר התקשורת בינינו לבין האנשים בסביבתנו.