כשלושה חודשים וחצי לאחר שהפתיעה והציגה טלפון וטאבלט מתקפלים בעלי שני מסכים, הכריזה מיקרוסופט (Microsoft) על שחרור מהדורת סקירה מוקדמת לערכות פיתוח תוכנה (SDK) למפתחים שיאפשרו להם להתאים תוכנות ואפליקציות למכשירים מתקפלים לקראת השקתם בסוף השנה.

ההכרזה כללה כמה פרטים חדשים אודות חזונה של מיקרוסופט לעולם של מכשירים בעלי מספר מסכים.

ראשית, הממשקים יתמכו בהתאמה גם לפי תנוחת האחיזה במכשיר (אופקי/אנכי) וגם לפי חיישנים שינטרו את תנועת הציר המחבר בין המסכים. כך, לדוגמה, המכשירים יידעו גם להפוך את המסך בין מצב אופקי לאנכי בעת סיבוב המכשיר, אך גם להקטין באופן אוטומטי אפליקציה הפתוחה בעת סיבוב של הציר ממצב שטוח או מצב 'מחשב נייד'.

The Android Emulator with a preview Surface Duo image

שנית, מיקרוסופט חשבה על הצעות למספר מצבים שאפליקציות תתמוכנה בהם במכשירים כפולי-מסכים. לדוגמה, אפליקציית מסמכים תוכל להציג דף בודד בחלון אחד על שני המסכים יחד, חלון נפרד עם מסמך אחר על כל מסך, דף על מסך אחד וסרגלי כלים על המסך השני, תוכן על מסך אחד ומידע על המסך השני או אפליקציה אחרת על כל מסך.

שלישית, החברה מבקשת ממפתחים לקחת בחשבון את קו ההפרדה בין המסכים ולפתח אפליקציות כך שלא יציגו הודעות קופצות במרכז המסך כאשר האפליקציה פרושה על שני המסכים, מפני שזה נראה רע. כמו כן, היא מציעה לאפליקציות המציגות תמונות או סרטונים לשים לב שהם יכולים 'לפצל' את התוכן סביב הגבול בין המסכים, או להגדיר אותו כך שיוצג מאחורי השוליים, כאילו אין גבול בין המסכים. ההבדל הוא שתמונות שמוצגות בשיטה האחרונה 'יפספסו' כמה פיקסלים במרכז, אך ייראו טבעיות יותר.

Figure 4: Dual-screen orientation and layout.

במיקרוסופט הדגישו כי היא מקווה שכל שירות שאמור לעבוד על מכשירים שונים יתמוך בממשקי מסך כפול. לצורך כך, ערכות הפיתוח תומכות גם באפליקציות Android, גם באפליקציות Universal Windows Platform וגם בתוכנות Win32 מסורתיות, והחברה אף מציעה סטנדרטים חדשים להתאמה של אפליקציות רשת למסכים כפולים.

קרא עוד:  תקלת עדכון חדשה ב-Windows 10: דיוקן המשתמש נעלם

בשלב זה שחררה מיקרוסופט את ערכת פיתוח האפליקציות למכשירי אנדרואיד, היוצרת הדמיה של Surface Duo על מחשבי Windows. בשלב הבא, ב-11 בפברואר, תשוחרר גם ערכת הפיתוח ל-Windows 10X, יחד עם גרסה חדשה של Windows Insider. באותו תאריך תקיים החברה סדרת הרצאות מקוונות על החזון שלה לעולם המסכים הכפולים.