רק אתמול דיווחנו כי גירסאת ההצצה ללקוחות (Customer Preview) של חלונות 8 מתקרבת, אך נראה כי תמונות ראשונות של גירסה 8220, דלפו לרשת והעלו לפורומים של PC Beta. השינוי הבולט ביותר הוא הסרתו של כפתור ה"התחל" משורת-המשימות במצב שולחן-העבודה. האם מיקרוסופט זורקת הצידה את הכפתור ההתחל אותו הציגה לפני 15 שנה עם השחרור של חלונות 95? נראה שכן.

למרבה האירוניה נראה כי דווקא מערכת-ההפעלה הבאה של הענק מרדמונד, מאמצת את חזון ה"עידן שלאחר המחשב-האישי" של סטיב ג'ובס, מאחר והממשק של מערכת-ההפעלה מותאם להפעלה באמצעות מחוות מגע בצורה הרבה יותר טובה מגירסת Lion של OS-X. בעוד בגירסת ההצצה למפתחים (Developer Preview) הוצג תפריט ה"התחל" שהוא שטוח, נראה כי בגירסה 8220, שהיא ככל-הנראה גירסה מודלפת של גירסת ההצצה ללקוחות נעדר כפתור ההתחל משורת-המשימות. למרות שזה לא יוצג על שורת-המשימות כן יהיה להשתמש בכפתור ההתחל על המקלדת, או במידה ומדובר במחשב לוח להשתמש בכפתור חומרה ייעודי או להציג אותו על המסך באמצעות מחווה של החלקה האצבע מקצה הימיני של המסך – פעולה זו תציג את אפשרות החיפוש, ההגדרות, השיתוף ואת כפתור ההתחל.

נראה שבמיקרוסופט מאמינים שהעתיד נמצא במחשבי-לוח ובממשקים מבוססי מגע, ולכן ממשק ה"מטרו" הוא הממשק הראשי של מערכת-ההפעלה חלונות 8. השפה העיצובית "מטרו" בצורתה העדכנית הוצגה לראשונה בנגן המדיה Zune וזאת היוותה את אבן-היסוד לעיצוב ממשק וחווית-השימוש של מכשירי Windows Phone. הדגש במטרו הוא על קווים נקיים ועיצוב טיפוגרפי.

קרא עוד:  אפליקציית Waze תחשב את עלות הנסיעה בכבישי אגרה גם בישראל

עבור יישומים שהם לא יישומי-מטרו או משתמשים אשר יעדיפו להשתמש במחשב בצורה ה"קלאסית", קיים יישום שולחן-העבודה אשר מציג את שולחן-העבודה המוכר מגירסות קודמות של חלונות, פחות תפריט ההתחל- אשר מהווה עכשיו מסך מרכז עבור יישומים ואריחים-חיים דמויי-ווידג'טים.

האם זו הפסיקה הסופית בעניין כפתור ההתחל? אנו מאמינים שכן ונראה שמדובר בהחלטה עיצובית אמיצה ושקולה, שכן אין טעם להציג את כפתור ההתחלה בשורת-המשימות כאשר הוא מתפקד בצורה שונה כל-כך בהשוואה לגירסות קודמות של מערכת ההפעלה.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.