לא רק מ-Windows 7 העולם נפרד השבוע: גם Edge, הדפדפן בעל סמל ה-e הכחולה הלך בפועל לעולמו – אם כי הוא חווה תחייה עם סמל חדש ומנוע שונה לחלוטין.

כפי שהבטיחה בחודש שעבר, שחררה מיקרוסופט את הגרסה היציבה הראשונה של Edge החדש, המבוסס על Chromium. אלא שבניגוד למה שהשתמע מההודעה הקודמת, הדפדפן החדש לא מחליף עדיין לחלוטין את Edge הישן.

במקום זה, הודיעה מיקרוסופט כי הדפדפן זמין להורדה למי שחפץ בכך. השדרוג/המרה זמין קודם כל לנסיינים המריצים את גרסאות המפתחים של Windows 10, ואחריהם, במהלך השבועות והחודשים הקרובים, יקבלו גם המשתמשים הרגילים בכל גרסאות המערכת את הדפדפן כחלק מהעדכונים הבאים. למחשבים המריצים את Windows על מעבד ARM יגיע הדפדפן מאוחר יותר.

התקנת הדפדפן מחליפה את Edge הישן, ומעבירה את ההגדרות, המועדפים והסיסמאות השמורות. כמו כן, הדפדפן החדש תומך בסנכרון של אותם שלושה סוגי תכנים בין מחשבים ומכשירים ניידים עליהם הוא מותקן ומחובר לאותו חשבון משתמש. בעתיד הוא יוכל לסנכרן גם את התוספים המותקנים והיסטוריית הגלישה.

לא אחד לאחד

למרות שהוא מבוסס על Chromium אמור Edge החדש להציע כמה תכונות ייחודיות לעומת Chrome של גוגל (Google): ראשית, הוא כולל מצב להצגת אתרים מיושנים המותאמים ל-Internet Explorer (אינטרנט אקספלורר); שנית, הוא מציע 'מצב קריאה', המסיר פרסומות, המלצות תכנים וכל פריט לא הכרחי אחר מעמודי תוכן, כך שאפשר לקרוא כתבות כאילו מדובר בספרים אלקטרוניים; שלישית, הוא מאפשר ליצור 'אוספים' – מעין מקבצים של לשוניות שקשורות למשימה מסוימת אליה הגולש רוצה לחזור במועד אחר בלי להצטרך להשאיר אותן פתוחות ברקע; ורביעית, הוא מציע שלוש רמות של חסימת מעקב ברשת, כאשר רמת ברירת המחדל מונעת מעקב מצד אתרים שהמשתמש אינו נכנס אליהם באופן קבוע, והרמה המחמירה יותר מונעת כמעט את כל סוגי המעקב.

קרא עוד:  הטלפון/טאבלט המתקפל של מיקרוסופט, Surface Duo, נחשף בשימוש אמיתי

כמו כן, Edge הוא עדיין הדפדפן היחיד התומך ברזולוציית 4K, בצבע משופר בתקן Dolby Vision ובצליל היקפי בתקן Dolby Atmos באתר נטפליקס (Netflix).

הגרסה היציבה הראשונה של Edge החדש מבוססת על Chromium 79, ומיקרוסופט מציינת כי גרסה 80 תצא בבטא כבר בימים הראשונים ובחודש הבא תשוחרר לכל המשתמשים.

הדפדפן זמין למערכות ההפעלה Windows 7 ומעלה ו-MacOS, כמו גם Android ו-iOS, להן הוא זמין מזה שנתיים.