מוקדם יותר השנה נפוצו ברשת הדיווחים אודות פרויקט מסתורי בחטיבת החומרה הצרכנית Surface של מיקרוסופט (Microsoft), שיביא לפיתוחו של מחשב נייד קטן וכפול מסכים, ייתכן שאף בעל מסך מתקפל. פטנט שאותו רשמה החברה ונחשף לאחרונה מספק רמז לשימוש בפועל בתצורה ייחודית זו: תצוגה יוצאת דופן של עצמים תלת-מימדיים, ויצירה של מעין אפקט הולוגרמה.

במסמך הפטנט מתוארת ה״בעיה״ הקיימת במחשבים ניידים כיום: למשתמשים קשה להתבונן באובייקט תלת-מימדי מכל צדדיו, שכן זווית המבט באובייקט נקבעת על ידי אביזר חיצוני (עכבר או עט סטיילוס). הפטנט של מיקרוסופט מציע גישה שונה: מחשב בעל שני מסכים, כאשר מסך אחד מציג מראה כולל ודו-מימדי של האובייקט, ואילו המסך השני מציג דימוי תלת-מימדי שלו. זווית המבט נקבעת במדויק לפי הזווית הנוצרת בין שני המסכים, כך שהדימוי התלת-מימדי הוא מעין מבט ״עומק״ לתצוגה השטוחה המופיעה במסך השני.

לפי מיקרוסופט, מדובר בפתרון לבעיה המתוארת בפטנט, שיקל באופן משמעותי על הצפייה באובייקטים תלת-מימדיים, בין אם מדובר בהדמיה של מוצר בודד, או בניין שלם. בנוסף, רשמה החברה פטנטים אחרים המתייחסים להפעלת אפליקציות המוצגות על פני שני מסכים בו-זמנית. במקרה זה הגישה המוצגת בפטנטים אינה כה חדשנית, אך עצם ההשקעה בפיתוח ממשקים ייחודיים לתצורה זו מעידה על כך שאכן יש משהו בשמועות, ולכל הפחות מיקרוסופט שוקלת להשיק מחשב נייד כפול מסכים, לצד המחשבים הניידים והטאבלטים הקיימים בסדרת ה-Surface.

קרא עוד:  נפרדים מקורטנה? Windows תעניק לאלקסה שליטה מלאה

המחשב לפי הדיווחים, יצויד במסך מתקפל, בעל מספר תצורות שימוש: סגור ומקופל, פתוח למחצה (כמו מחשב נייד סטנדרטי), או פרוס לגמרי על השולחן. במיקרוסופט בוחנים שימושים שונים לכל אחד מהמצבים הללו, לרבות כתיבה או ציור באמצעות עט סטיילוס המצורפת למחשב.