מיקרוספט צועדת קדימה: לפני שעה קלה הכריזה החברה בכנס המפתחים השנתי, על מערכת גרסת ההפעלה החדשה ביותר למכשיריה הניידים – Windows 8.1, המהווה למעשה את השינוי הגדול ביותר מבין שתי הגרסאות שקדמו לה, תוך מתן מגוון אפשרויות ופיצ'רים חדשים למשתמש.

סירי, מאחורייך
לאחר שחברת אפל חשפה במערכת ההפעלה החמישית את סירי, העוזרת הווירטואלית,  ולאחר מכן חברת סמסונג עם העוזרת האישית S Voice, נכנסת גם מיקרוספט למערכה ומציגה אף היא עוזרת וירטואלית בדמות קורטנה (Cortana). קורטנה תהיה זמינה למשתמשי Windows Phone מתי שרק נקרא לה, ונוכל לעשות דרכה מגוון רחב של פעולות, לרבות חיוג לאנשי הקשר, שליחת ובדיקת הודעות SMS, בדיקת מיילים ואף כיון השעון המעורר. אחד המאפיינים המעניינים בקורטנה היא האפשרות לקביעת תזכורת לגבי איש קשר ספציפי. במילים אחרות, ניתן להגדיר לקורטנה שתזכיר דבר מה כאשר משוחחים עם איש קשר מסוים. מלבד זאת, קורטנה תוכננה כך שתוכל לעבוד בקלות גם עם אפליקציות צד שלישי כגון סקייפ, פייסבוק וכדומה.

 Action Center- מתגים לגישה מהירה 
אומנם באיחור אך גם זה הגיע: עד היום, נאלצו משתמשי מערכת ה-Windows לחפור בהגדרות המכשיר על מנת להדליק את הרשת האלחוטית, הבלוטות', שרותים המיקום ועוד. כחלק מצורך המשתמשים לכיבוי והפעלה מהיר יותר של הקישוריות השונות, מוסיפה מיקרוספט את פונקציית ה-Action Center- מערכת מתגים המהווה למעשה קיצורי דרך לפעולות שונות. בדומה למערכות הפעלה מבוססות אנדרואיד, גם הפיצ'ר החדש יהיה נגיש ממערכת ההתראות, בצמוד לשורה העליונה.

קרא עוד:  וואווי: Mate X ייצא כמתוכנן, למרות הצרות עם Galaxy Fold

Windows Phone 8.1 Action center

מסך נעילה
מלבד מסך הבית שמקבל סוף כל סוף אפשרות לרקע משלו, גם מסך הנעילה זוכה לשיפור משמעותי: אומנם בגרסאות קודמות אפליקציות ספציפיות יכלו להוסיף אלמנטים למסך הנעילה כגון מידע ותמונות, אך החל מגרסה 8.1 מיקרוסופט מנגישה עוד יותר את האפשרויות למתפתחים, שיוכלו מעתה לייצור רקעי נעילה בהתאמה אישית, כמו גם האפשרות להוסיף עוד מידע לאפליקציות השונות שיקבלו גישה למסך הנעילה. צעד זה, (כמו רבים אחרים יש לומר) הוא חלק מתוכנית מיקרוסופט להתאמה אישית של מערכת ההפעלה ע"י המשתמש.

Internet Explorer 11
יחד עם המערכת מגיעה גם גרסה חדשה לדפדפן ה-Internet Explorer 11. הדפדפן מביא חידושים בעיקר בממשק המשתמש כמו האפשרות לעבור למצב קריאה בו הוא מציג רק את הטקסט שבאתר. הוא מגיע גם עם יכולת ניהול וסנכרון סיסמאות, גלישה בלשונית פרטית שמונעת שמירת היסטוריית גלישה וכן תמיכה בטכנולוגיות האחרונות ביותר

עוד אריחים חיים
כנראה שתצוגת האריחים החיים הלהיבה את משתמשי הטאבלטים מבוססי מערכת ההפעלה Windows וזכתה להצלחה רבתי. לפיכך, במיקרוסופט החליטו כי החל מהגרסה הבאה, גם מכשירים קטנים יותר יוכלו לקבל עמודה שלישית של אריחים חיים. במילים אחרות: יותר מקום פנוי.

רקע מסך הבית
אחת מהאכזבות הגדולות אליהם התרגלו משתמשי מערכות הפעלה קודמות, היא העדר האפשרות לקבוע רקע עבור מסך הבית, שנותר בצבע שחור. ובכן, (הגיע הזמן יש לומר) מלבד השינויים הקוסמטיים אותם מביאה מערכת ההפעלה, משתמשי המערכת יוכלו סוף סוף לקבוע רקע למסך הבית. אומנם תמונת הרקע עצמה תופיע על האריחים החיים ותיצור אפקט מוזר יש לומר, אך לפחות ניתן יהיה לגוון מדי פעם. גם זה משהו, לא? את הרקע למסך הבית, ניתן לקבוע מתפריט ערכות הנושא.

קרא עוד:  מסתמן: iOS 13 תהפוך את האייפד למחשב נייד לכל דבר

Windows Phone 8.1

מתי מגיע?
מיקרוספט אומנם לא נקבה בתאריך משוער לגרסה החדשה, אך משתמשיה צפויים לקבלה בשבועות הקרובים. מלבד זאת, מכשירי חדשים המגיעים עם מערכת 8.1 כברירת מחדל, ינחתו על המדפים בתחילת מאי. נוקיה מבטיחים כי כל מכשירי החברה אשר מריצים כיום Windows Phone 8 ישודרגו בקרוב לגרסה החדשה.