כחודש לפני יציאת מערכת הההפעלה החדשה של מיקרוסופט לשוק, חלונות 10 (Windows 10), החברה עושה סדר בכל השמועות והדיווחים שהוצפו בחודשים האחרונים לגבי אפשרויות השדרוג ומי בדיוק זכאי לו.

בראש ובראשונה, כל משתמש שיש ברשותו רישיון חוקי למערכות ההפעלה הקודמות, חלונות 7 וחלונות 8 או 8.1, יקבל הודעה כי הוא זכאי לשדרג את הגירסה בחינם ב-29 ביולי. חוץ מהם, כל מי שמריץ כרגע את גירסת ההדגמה (Preview) של חלונות 10 יקבל אף הוא עדכון בחינם, אבל רק אם התקין את הגירסה באופן "נקי" ולא הסיר את האפשרות לקבל עדכוני ניסיון נוספים מהחברה. המשמעות היא שאם התקנתם את גירסת ההדגמה של חלונות 10, וכשתקבלו הודעה על שדרוג לגרסה המלאה תבחרו לצאת מתוכנית הניסיון ולהשתמש במערכת כמו כל אדם אחר, תוקף הרישיון שלכם יפוג ותאלצו לחזור למערכת ההפעלה שהייתה לכם לפני שהתקנתם את תוכנת הניסיון.

נשמע מסובך, אבל בפועל זה הגיוני. "מכיוון שאנחנו ממשיכים את תוכנית הבדיקות הניסיוניות שלנו, אנחנו מבקשים ממשתמשים להתקין גירסאות הדגמה שונות שנמשיך לבחון", אומר בכיר בחברה, "לצאת מהתוכנית לאחר שהתקנתם את הגירסה המלאה היא לא דרך לקבל רישיון חוקי לשימוש בחלונות".

בפועל זה אומר שאם אתם משתמשים בחלונות ויסטה או ב-XP, הדרך היחידה שלכם לקבל שדרוג בחינם הוא להתקין את גירסת ההדגמה שקיימת כיום באתר החברה, ולאחר שתשודרגו בחינם עליכם לסמן כי ברצונכם להמשיך לקבל גרסאות בדיקה של חלונות. אם אתם דואגים ליציבות המערכת שלכם וחוששים מבאגים, לעומת זאת, אולי כדאי שתרכשו עותק חוקי וזהו.
.