עם העדכון הקודם של Windows 10 (או גרסה 1803) התגלה כי המערכת הפסיקה לגבות את קובץ ערכי הרישום (Registry) באופן אוטומטי. בעוד שרבים חשבו כי מדובר בבאג חמור, במיקרוסופט (Microsoft) דווקא מרגיעים וטוענים כי זו פעולה מתוכננת.

קובץ ערכי הרישום מכיל הגדרות רבות הקשורות לתפעול כל הגדרה במערכת ההפעלה והיישומים המותקנים בה. מדובר בקובץ קריטי לתפקוד המערכת וקריסתו עלולה לגרום למערכת לכשלים רבים. עד כה מיקרוסופט הייתה נוהגת לגבות אותו בתהליך אוטומטי דרך ה-Windows Scheduler.עם זאת, באתר ghack.net נחשף שבפועל הגיבוי של הקובץ החשוב הזה אינו מתבצע החל מגרסה 1803 של Windows 10, שהושקה באוקטובר בשנה שעברה. למעשה, הוא מבוצע לכאורה, כאשר בפועל הקובץ אינו מגובה: גם אם מתקבלת הודעה שתהליך הגיבוי בוצע, גודלו של הקובץ בסופו של דבר הוא 0 ביט.

החשיפה הזו גרמה לדאגה בקרב קהילת המשתמשים ובעיקר בארגונים, המסתמכים על הקובץ לשחזור במקרה של תקלה. בשל כך מיקרוסופט הוציאה הודעה רשמית ממנה עלה כי מדובר, כאמור, בהחלטה תכנונית: “שינוי זה מתוכנן והוא נועד להפחית את נפח הנדרש ממערכת ההפעלה על דיסק הפנימי. “ נכתב בהודעה.

כדי לשחזר את הקובץ או במקרה של תקלה, ממליצה מיקרוסופט להשתמש בנקודת השחזור (system restore) המובנה במערכת ההפעלה. עם זאת, לפי ההודעה, מתברר שהמנגנון לביצוע הגיבוי האוטומטי עדיין קיים בנבכי Windows, ובמיקרוסופט סיפקו בהודעה גם הסבר כיצד להפעיל אותו מחדש עבור מי שמעונין בכך.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.