ענקית התוכנה מרדמונד שוקלת לבצע מהלך פורץ גבולות מבחינתה, ולהפוך את מערכת ההפעלה שברשותה לקוד פתוח כך שתפיץ אותו בחינם למפתחים וחברות עצמאיים שיוכלו לבצע בה שינויים כרצונם.

אחד המאפיניים הבולטים של מערכת ההפעלה אנדרואיד היא היותה קוד פתוח. כלומר, קוד התוכנה עצמה ממנה מורכבת מערכת ההפעלה פתוח לכל דורש על-מנת לבצע שינויים כרצונו. מיקרוסופט, שבמשך שנים התנגדה לרעיון הקוד הפתוח, בדומה ליריבתה אפל, שוקלת לפי הדיווחים לשנות גישה ותשקול להפיץ את הקוד של מערכת ה-Windows לחברות ומפתחים על מנת שאלו שיוכלו לבצע בה שינויים.

משנים גישה

הדברים הלא כל כך צפויים האלו יש לומר, לפחות מבחינתה של מיקרוסופט, נשמעו בכנס אותו ערכה למפתחיה בשבוע שעבר. כמובן, שמיקרוסופט עדייו תהיה אחראית בלעדית על עדכוני התוכנה, אך החברות השונות יצטרכו לשלם תמלוגים למיקרוסופט עבור עדכונים אלו. "אנחנו בהחלט לא פוסלים את הרעיון", אמר בכיר במיקרוסופט כשנשאל לגבי האפשרות. משמעות הדבר היא שייתכן ובעתיד נוכל לראות את מערכת ההפעלה המפורסמת גם על גבי מכשירים אחרים בדומה למערכת ההפעלה אנדרוראיד, בה כל יצרנית יכולה לבצע בה שינויים ולהטמיעה על גבי מכשיר משלה.

ייתכן כי אחת הסיבות שבחברה שוקלים ללכת על מהלך שכזה, היא עלייתה של מערכת ההפעלה השולחנית לינוקס, שכידוע מופצת גם היא כקוד פתוח ועליה מבוססת מערכת ההפעלה אנדרואיד. בדרך זו, מקויים במיקרוסופט, להזניק מעלה את מערכת ההפעלה שמעט דישדשה בשנים האחרונות.

קרא עוד:  מיקרוסופט השיקה את Windows 1.1 לרגל העונה החדשה של Stranger Things

חשוב לזכור כמובן שמהלך שכזה עשוי לקחת שנים לא מועטות לכן אין השערה מדויקת מתי הוא יכול לצאת לפועל. עם זאת, רבים זוקפים מהלך שכזה, אם אכן ייזכה לראות אור יום, למנכ"ל החברה, סאטיה נאדלה, שלקח לידיו את ההנהגה לפני כחצי שנה והפך אותה לידידותית יותר עבור עסקים ומשתמשים פרטיים. בעיני רבים סאטיה נחשב לפחות שמרן מקודמו בתפקיד, סטיב באלמר.