זוהי ההודעה שמקבלים המשתמשים בכניסה לאפליקציה. צילום: יאיר מור

הסרת אפליקציית YouTube מחנות ה-Windows Phone 8 בשנית גררה חילופי דברים בין גוגל למיקרוסופט. כעת האחרונה הגיבה להאשמות על כך שהיא הפרה את תנאי השירות וענקית התוכנה טוענת כי גוגל מנסה לסכל ולהפריע לפיתוח אפליקציית YouTube ל-Windows Phone על אף שהסכימו לעבוד בשיתוף מוקדם יותר השנה, והסיבות של גוגל הם “שום דבר מלבד תירוצים”.

הפרשה החלה עוד בחודש מאי, כאשר גוגל הודיעה כי אין היא מעוניינת לפתח עוד את האפליקציה, ככל הנראה בשל השקעה גדולה אל מול מספר המשתמשים בפלטפורמה של Windows Phone. החלטה זו גרמה למיקרוסופט לפעול לבדה ולפתח בעצמה את האפליקציה, אולם הגרסה האחרונה שהועלתה לחנות בשבוע שעבר, זו שפותחה יחד עם גוגל ולאחר מקצה תיקונים, שוב נחסמה במיידית על ידי גוגל ולא אפשרה להעלות סרטונים או לצפות באחרים. בגוגל טענו כי מיקרוסופט מפרה את תנאי השימוש בשל העובדה כי היא לא מבוססת על טכנולוגיית ה-HTML5, אולם במיקרוסופט טענו כי הדבר לא אפשרי.

ההודעה שמקבלים המשתמשים בכניסה לאפליקציה. צילום: יאיר מור

המהלך של גוגל הוביל את דויד הוווארד לעלות פוסט בבלוג Tech Net במיקרוסופט תחת הכותרת “מגבלות הפתיחות של גוגל” (The limits of Google’s openness) בו הוא טוען כי בגוגל לא מעוניינים כי משתמשי Windows Phone ייהנו מאותה חווית שימוש של iOS או אנדרואיד: “אנחנו יודעים כי זה מתסכל, בלשון המעטה, עבור הלקוחות שלנו”, אמר הווארד בבלוג. “לא רק שההתנגדות של גוגל אינה עולה בקנה מידה אחת עם ההתחייבות שלה, אלא גם כרוכה בדרישה שהיא לא כופה על הפלטפורמה שלה או של אפל. גוגל ביקשה להעביר את האפליקצייה לשפת קידוד חדשה, HTML5. זו הייתה בקשה מוזרה שכן לא אפליקציית YouTube לאנדרואיד או ל-iOS בנוייה על טכנולוגיה זו. עם זאת, הקדשנו מאמצים משמעותיים כדי לבחון את האפשרות”.

קרא עוד:  התקבל קוד אימות במסרון? גוגל תחסוך לכם את ההקלדה

גוגל הגנה על פעולותיה בטענה שמיקרוסופט לא עשתה את השדרוגים הנחוצים בדפדפן המערכת כדי לאפשר את חווית השימוש באפליקציה במלואה ובמקום זאת שחררה את אפליקציית YouTube בשנית שמפירה את תנאי השימוש. לגולשים מציעה גוגל לעבוד דרך הדפדפן ולגלוש ל-YouTube ישירות.

אז מדוע גוגל חסמה את האפליקציה? הטענות ברשת הן רבות, ומלבד חוסר התמיכה של מיקרוסופט ב-HTML5 כפי שדרשה גוגל, ישנם סיבות נוספות כמו הצגת מודעות אדוורדס שלא מתקשרות לתוכן כראוי כך שגוגל מרוויחה פחות (או מפסידה, תלוי איך מסתכלים על זה) מהתכנים. סיבה לא פחות מעניינת היא חווית המשתמש, וכפי שטען האוורד כי חווית המשתמש של האפליקציה הייתה טובה מאוד, יותר מאשר זו הנמצאת באנדרואיד או ב-iOS ואולי בגלל זה בגוגל לא רוצים שזה יימשך.

כך או כך, אפליקציית YouTube עדיין לא פועלת וזו רק נקודה קטנה במאבק בין שתי הענקיות.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.