כשבוע לאחר שנחשף כי פייסבוק (Facebook) מתכוננת להוסיף לשירות המסנג'ר שלה אפשרות למחיקת הודעות לאחר השליחה, אתמול היא החלה להפעיל את האפשרות החדשה עבור חלק מהמשתמשים.

האפשרות החדשה זמינה עבור משתמשי מסנג'ר במערכות ההפעלה אנדרואיד ו-iOS במספר מדינות נבחרות וטרם הגיע ככל הנראה לישראל. כדי למחוק הודעה, לוחצים עליה לחיצה ארוכה, ובמקום אפשרות המחיקה הישנה, Delete ("מחיקה"), מופיעה אפשרות חדשה בשם Remove ("הסרה"). לחיצה עליה מאפשרת בחירה בין הסרת ההודעה עבור השולח בלבד או גם עבור הנמען. לאחר ההסרה נשארת בצ'ט הודעה על כך שהשולח שלה הסיר אותה.

הסרת ההודעה מוגבלת ל-10 דקות לאחר שליחתה, ולדברי פייסבוק זה פרק זמן נדיב למדי, שכן רוב מחיקות ההודעות בשיטה הישנה נעשו לאחר פחות מדקה אחת. בנוסף, ציינה החברה כי לאחר ההסרה היא ממשיכה להישמר על שרתי החברה למשך "זמן קצר", אם כי החברה לא ציינה מה משך הזמן הקצר הזה. המטרה היא לאפשר מספיק זמן למקבל/ים לדווח על ההודעה אם היא מפרה את תנאי השימוש ולצוות פייסבוק לבדוק את הדיווח.

מסנג'ר היא בין אפליקציות התקשורת האחרונות בעולם להוסיף אפשרות למחיקת הודעות. לסקייפ (Skype) יש אפשרות כזו עוד מהעשור הקודם; ב-2015 השיקה Viber אפשרות למחוק הודעות ולהחליט האם הם יימחקו רק עבור השולח או גם עבור המקבל/ים; לפני כשנתיים הוסיפה גם טלגרם (Telegram) אפשרות למחיקת הודעות לאחר השליחה; ואילו וואטסאפ (WhatsApp) שחררה את האפשרות הזו לפני כשנה, תחילה רק למשך 7 דקות לאחר השליחה ובתחילת 2018 האריכה את המגבלה לשעה.

קרא עוד:  תתחילו לבשל: "מטבח האימוג'י" של גוגל מאפשר לערבב בין סמלים שונים לתוצאות מפתיעות

בתחילת השנה דווח כי לפייסבוק יש אפשרות למחוק הודעות לאחר השליחה וכי מנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, ניצל את האפשרות הזו כדי להעלים הודעות מביכות הנוגעות לפרשת קיימברידג' אנליטיקה. אגב, כשצוקרברג מוחק הודעות הוא אינו מוגבל ל-10 דקות, והנמענים לא רואים כל זכר לכך שהוא שלח הודעה ולאחר מכן הסיר אותה.

בהמשך שוקלת החברה אפשרויות נוספות, כמו קביעת זמן פג תוקף להודעות. כיום כבר זמינה אפשרות כזו ב"שיחה סודית" במסנג'ר, בה ניתן לקבוע עבור כל הודעה זמן תפוגה שנע בין 5 שניות ל-24 שעות.