מייזו 16

השם של מייזו (Meizu), עד לאחרונה, התחבר בעיקר לטלפונים זולים יחסית בשולי שוק הביניים שמציעים תמורה גבוהה מאוד לכסף. גם המכשירים הכי חזקים שלה, כולל כאלו שהיו מבוססים על מעבדים של סמסונג (Samaung), לא חרגו ממחירי אמצע שוק הביניים. זה היה הייחוד שלה, וזה שהוביל אותה להצלחה מסוימת לפחות במקומותינו.

אבל שוק הביניים כבר צועד קדימה. מפרטים טכניים של יותר ויותר טלפונים שיצאו לאחרונה מגלים כמה מאפיינים שהיו מוכרים עד לפני כמה חודשים רק ממכשירי הדגל של היצרניות המובילות, וגם במייזו זזו קדימה. ב-Meizu 16th שילבה החברה מערכת על שבב מהשורה הראשונה, טכנולוגיות מובילות שעדיין לא מוצאים גם ברוב מכשירי הצמרת, עיצוב מעודכן וגם מחיר מעודכן.

עבור הטלפון החדש שלה דורשת מייזו כבר 1,999 שקלים, וזה כבר לא השוק שבו התמודדה. זהו כבר החלק הגבוה של שוק הביניים, ושאלת התמורה שליוותה תמיד את מוצרי החברה הזו, חזקה אולי עכשיו יותר מתמיד – האם זה הצליח לה שוב?

מה בקופסה?

תשכחו מהקופסאות המלבניות והמינימליות שאפל (Apple) וסמסונג (Samsung) אורזות בהן את המכשירים. מייזו רצתה להדגיש שהמכשיר הנוכחי שלה שונה, והיא רצתה לשדר יוקרה ולכן היא מספקת את המכשיר בקופסה ריבועית, נמוכה, מעצובת היטב ובצבע שכבר שנים מתחבר ליוקרה – שחור כמובן, עם עיצוב מיוחד לסמלילים הנדרשים כמו שם החברה ושם המכשיר שמוצג בענק במרכז.

כשפותחים אותה כבר אין יותר, אבל מבחוץ היא נראית טוב. הדבר הראשון שמתגלה הוא המכשיר עם מסך ה-6 אינץ' שלו, עם עיצוב השוליים הצרים וגם בלי המגרעת. המידות שלו, דרך אגב, הן 150.5 מ"מ לאורך, 73.2 מ"מ לרוחב ועובי של 7.3 מ"מ בלבד. גם המשקל, 152 גרם, יותר מסביר.

נקדים את המאוחר ונציין שהרמקול בדופן התחתונה, מצטרף לרמקול האפרכסת וכך נוצרת חווית שמע היקפית. הם התגלו כרמקולים עוצמתיים, אבל הצליל לא היה מספיק מדויק ובמקרים רבים, בעיקר בעוצמה גבוהה, נשמע צליל כמעט מתכתי. בתחתית המכשיר, ליד הרמקול, יש מחבר אוזניות סטנדרטי בגודל 3.5 מ"מ – במייזו בחרו להיות בצד שמשאירים. לפחות בינתיים.

מתחת למכשיר מוצאים קופסה שמכילה כבל USB Type-C מגולגל היטב, ספרות מקצועית וכיסוי סיליקון שקוף לכיסוי גב המכשיר שמציע הגנה על גבו של המכשיר ועל הפינות בלבד. בקופסה אחרת שוכן ראש המטען המהיר וגם הפין לחליצת כרטיס הסים.

החיישן הביישן

המסך, לטעמנו, בהיר למדי, וזאת בזכות פאנל ה-Super AMOLED שעושה את שלו, וזו בהירות שמאפשרת עבודה גם בשמש הישראלית. המסך מציע יחס היבט של 18:9 ברזולוציה 2060×1080 פיקסלים כאשר יחס המסך לגוף עומד על 84.3%.

אבל הדבר הכי חשוב בתצוגה הזו נמצא בעצם מתחת. מייזו שילבה לראשונה, מבחינתה, חיישן טביעת אצבע מתחת למסך, והיא מקדימה בכך הרבה חברות גדולות אחרות. במסך הנעילה גם יודעים בדיוק היכן להניח את האצבע, ועושים זאת בנוחות עם הצבת האצבע הנבחרת, אגודל ככל הנראה, על חלקו התחתון של המסך.

קרא עוד:  מוקדם מהצפוי: סמסונג תציג את גרסאות 2020 של סדרת Galaxy A עוד החודש

בניסיונות רבים שערכנו החיישן הגיב יחסית במהירות, אך לא תמיד, והיו פעמים מעטות שבהן נדרשנו להקיש את קוד השחרור במקום להשתמש בחיישן טביעת האצבע שהתעקש שלא לקבל את טביעת האצבע המוגדרת. מה שפחות אהבנו הוא שתחת אור שמש ישיר, בעיקר בתצוגה בבהירות גבוהה עד מלאה, פתאום מתגלה צורתו של החיישן המסתורי מתחת למסך. לא צריך להיבהל: המסך תקין – זהו רק החיישן שמציץ לו לפעמים.

מבזק שנראה כמו עדשה נוספת

בגבו של המכשיר ניתן למצוא שלושה עיגולים שחורים שבמבט ראשוני נראים כמו שלוש עדשות מצלמה. למעשה אלו שתי עדשות ומבזק דו-גווני הכולל גם מנגנון לייזר לביצוע מיקוד אוטומטי אל האובייקט המצולם. את המבזק מרכיבות 6 נורות LED היקפיות והוא עוצמתי מאוד. מעטים המקרים בהם היינו ממליצים להיעזר במבזק בעת צילומים באזור חשוך, אך בצילומים בהם הפעלנו את המבזק, ידע המכשיר להתמודד די טוב עם צילומים חשוכים במיוחד.

צילומי החושך האחרים, בהם ויתרנו על השימוש במבזק, היו משביעי רצון ומעטים היו המקרים בהם נתקלנו בגרעיניות הכבדה שמאפיינת מצלמות בינוניות.

אין ספק שבתחום הצילום השקיעה מייזו בדגם הזה ושתי העדשות האחוריות מתבססות על חיישן IMX380 של Sony (סוני). הראשית בגודל של 12 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם f/1.8, והשנייה היא עדשת טלפוטו בעלת חיישן 20 מגה-פיקסל ומפתח צמצם של f/2.6. עם השילוב הזה ניתן לייצר תמונות עם אפקט ה-'בוקה' הפופולרי וגם לצלם עד זום X3 מבלי לאבד את איכות התמונה.

בזכות אלה ובזכות מערך הבינה המלאכותית שמסייע למצלמה, כמו גם בזכות מייצב אופטי שפועל על ארבעת הצירים – אהבנו מאוד את התמונות שצילם המכשיר. הן חדות וברורות. עם זאת, בצילומים שטופי שמש, קצת התאכזבנו מדיוק הצבעים.

בחזית נמצאת מצלמת סלפי ברזולוציה של 20 מגה-פיקסל ומפתח צמצם f/2.0. כאן אפקט ה'בוקה' מתבצע באמצעות אלגוריתם שלדעתנו עוד טעון שיפור, שכן בלורית שיער הראש זוהתה לעיתים כרקע ולכן המכשיר החליט לטשטשה.

Meizu 16th

כש-Oreo ו-Flyme משלבים כוחות

Meizu 16th עדיין מגיע עם מערכת ההפעלה של השנה שעברה, אנדרואיד 8. את עיקר השכלולים שהיא מציעה ריכזה החברה בממשק המשתמש Flyme, והוא מבוסס על תפעול המכשיר באמצעות מחוות שונות. כך, למשל, ניתן לבחור כיצד לנווט בין תפריטי המכשיר: אם באמצעות סרגל הניווט האנדרואידי המוכר כל כך בתחתית המכשיר ואם באמצעות גרירת האצבע מצידי המסך והקשה כפולה או יחידה כדי לחזור תפריט אחד אחורה או למסך הראשי. גם משוב הרטט מוסיף הרבה לתחושה הכללית בתפעול המכשיר. כך ישנה תחושה מציאותית יותר בשיטוט בין תפריטים, הקלדת אותיות ועוד.

המכשיר לא מגיע עמוס באפליקציות המותקנות מראש. עם זאת, בין תפריטי המכשיר שילבה החברה כלי אבחון ותחזוקה די יעילים וכדאי להעיף בהם מבט. ואם במבט עסקינן, Meizu 16th מאפשר את שחררו מנעילה גם באמצעות מבט למכשיר. הוא עושה זאת באמצעות מנגנון עיבוד תמונה של המצלמה הקדמית, מה שהפך את המנגנון למיותר בתנאי תאורה ירודים, שכן המצלמה לא הצליחה לזהות אותנו.

קרא עוד:  הטלוויזיה עוברת לאינטרנט: בדקנו את +Yes ולא התאכזבנו, רק מהמחיר

מלבד מקלדת המערכת, מצורפת לממשק המשתמש מקלדת נוספת מבית TouchPal ולה אפשרויות רבות, כמו הורדת עיצובים שונים ואפילו תכונה שמזכירה את האנימוג'י, אותה תכונה המאפשרת להנפיש דמות אימוג'י באמצעות הבעות פנים.

תרגום התפריטים לעברית כמעט מושלם, אך פה ושם הומצאו להן מעט מילים. כך לדוגמה, תכונת שיפור התמונה בצילומי דיוקן בממשק הצילום, Heavily beautified, תורגמה ל-'מיופיף בכבוד' וחבל שהמבזק נותר 'מזק'.

מתחת למכסה המנוע

הטלפון מבוסס על ערכת השבבים Snapdragon 845 מבית קוואלקום (Qualcomm). בדגם שקיבלנו לבדיקה היה זיכרון העבודה בנפח 8 גיגה-בייט והאחסון פנימי, שלא ניתן להרחבה, בנפח 128 גיגה-בייט.

במבחנים הציג Meizu 16th ביצועים מרשימים. 276,563 נקודות הוא גרף במבחן הביצועים שהרצנו באפליקציית AnTuTu, הניקוד הגבוה ביותר במבחנים שערכנו למכשירים בשנת 2018. גם במבחן הביצועים שערכנו באמצעות GeekBench זכה המכשיר לציונים גבוהים במיוחד, אך לא הגבוהים ביותר: ליבה אחת גרפה 2,382 נקודות, וכל הליבות יחד זכו לציון של 8,767 נקודות – ציון הנמוך במעט מזה שקיבל OnePlus 6 או Samsung Galaxy S9.

הרצנו על המכשיר משחקים עתירי גרפיקה וזללני כוח עיבוד ולא חשנו בריצוד או גמגום כלשהו. אהבנו במיוחד לתעד את המשחק, ולמעשה ניתן לתעד בוידאו כל שימוש במכשיר, באמצעות לכידת וידאו שהמכשיר מבצע לנעשה במסך.

בעת שצפינו בסרטוני וידאו במשך כמה דקות חשנו בהתחממות מעטה בגבו של המכשיר שמתפאר ביכולות קירור מבוססות נוזל שמאפיינות מכשירי דגל ולא כל כך מכשירי שוק ביניים.

הסוללה בנפח של 3,100 מילי-אמפר/שעה והיא הספיקה לנו ליום של שימוש ממוצע: שיטוט ברשתות חברתיות, מעט שיחות טלפון, גלישה בדפדפן וניווט של שעתיים ב-Waze. המכשיר החל לעבוד ב-8:00 בבוקר ולקראת השעה 21:00 בערב כבר הראה סימני עייפות, אך יכולנו לסחוט עוד קצת את 15% הסוללה באמצעות מצב החיסכון. במבחן הסוללה המלא של GeekBench שרד המכשיר 6 שעות ו-31 דקות.

אז יש תמורה לאגרה?

תלוי את מי שואלים. Meizu 16th מציע הרבה מאוד תכונות מתקדמות, וללא ספק מדובר במכשיר עם ביצועים טובים שעוקף בציונים את מבחני הביצועים של מכשירי דגל רבים.

אבל מכשיר צריך לעבוד באופן חלק בתנאים רגילים, וברוב הזמן זה אכן מה שהתרחש, אך בשלוש פעמים שונות ניסינו לשחרר את המכשיר מנעילה ואז קפא המסך הראשי ולא ניתן היה לנווט או ללחוץ על סמלי האפליקציות השונות. מייזו קיבלה מאיתנו את פרטי התקלה והיא בודקת את הגורמים לה, אך עד לפרסום הסקירה לא קיבלנו תגובה מהחברה.

מחירו של המכשיר בנפח 64 גיגה-בייט ועם זיכרון עבודה של 6 גיגה-בייט הוא 1,999 שקלים. עבור 128 גיגה-בייט נפח אחסון וזיכרון עבודה של 8 גיגה-בייט כבר נדרשים לשלם 2,299 שקלים. במחירים הללו יש עוד מכשירים דומים בשוק, אבל זה בהחלט מכשיר שיכול להתמודד בהיבט התמורה לכסף. מייזו הצליחה, לפחות עם Meizu 16th, לקפוץ מדרגה.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.