בשוק יש לא מעט מזרימי מדיה (סטרימרים) שונים. אנחנו בעצמנו בדקנו לא מעט כאלה. עם זאת, חיפשנו מכשיר אחד שישלב עבורנו שני מוצרים  – מזרים מדיה מצד אחד וממיר עידן+ מצד שני – הממיר שנמצא כיום בשימוש אצל כרבע מיליון ישראלים. מצאנו. קוראים לו MECOOL KIII Pro, והוא מגיע מחברה, מיקול (MECOOL), שמוכרת היטב בתחום מזרימי המדיה ומציעה מספר מוצרים שונים, כשככל הנראה KIII Pro הוא מהחזקים ביותר שיש לה להציע.

ולמה אנחנו אומרים שהוא אחד החזקים? כי הוא מבוסס על Amlogic S912. מערכת על שבב שמכילה שמונה ליבות Cortex-A53 שפועלות בתדר מרבי של תדר 2 ג'יגה-הרץ וכן שלושה ליבות של השבב גרפי Mali-T820. הדבר הבולט במפרט הוא זיכרון העבודה (RAM) שמסתכם ב-3 ג'יגה-בייט, נפח הגבוה מהסטנדרט המקובל כיום. על הנייר תצורה זו אמורה לספק למזרים יכולת להציג וידאו באיכות של עד 4K בקצב של 60 פריימים/לשנייה, כולל HDR ותמיכה בקידוד H.265.

KIII Pro מציע את כל החיבורים הסטנדרטים: HDMI בתקן 2.0, ארבעה חיבורי USB 2.0 לחיבור התקנים חיצוניים כמו מקלדת, עכבר או כונני אחסון, יציאת רשת 1 ג'יגה-ביט, חריץ לכרטיס זיכרון ואודיו SPDIF. יש לו גם קישוריות WiFi בתקן 802.11ac עם תמיכה בתדר כפול (2.4GHz/5GHz).

למנה העיקרית

אבל עזבו תצורה ועוצמת עיבוד. מה שבאמת עניין אותנו זה לבדוק כיצד המכשיר מסתדר בפועל עם שידורי עידן+. KIII Pro כולל כניסת אנטנה לקליטת הערוצים 1, 2, 10, 33, 99, 9, 20 ו-24 המשודרים באופן דיגיטלי בתקן DVB-T. בנוסף הוא תומך בתקן DVB-T2 הנדרש לשידורי HD, שהמעבר אליהם יתרחש בקרוב בכל הערוצים המסחריים.

בהפעלה הראשונה של KIII Pro מוצג מסך הבית בו קיצורים קבועים ל-TV Center המבוסס על קודי (Kodi), סייר קבצים, יישומים, הגדרות ודפדפן. בנוסף, עומדים לרשות המשתמש 7 קיצורי דרך לכל אפליקציה בה הוא מעוניין, כשאחת מהן, שכבר מוגדרת מראש, היא DTV (או Digital TV), שאפשר להבין מיד כי מדובר בכניסה לערוצים הדיגיטליים.

בכניסה ליישום DTV יש להתחיל בסריקה ראשונית לאיתור הערוצים. אפשר לבחור בין סריקה אוטומטית לידנית, ומכיוון שאנו מכירים את ערוץ הקליטה שלנו בחרנו באפשרות השנייה. לא חלפו מספר שניות לאחר הסריקה וכל הערוצים נמצאו וניתן היה להתחיל לצפות בשידורים. סמן איכות הקליטה הציג כי הקליטה מלאה, ואכן איכות השידור הייתה טובה, אף יותר מאשר ממיר של אינובה (Inova) שנמצא שברשותנו לצורך השוואה.

בדומה לשאר ממירי עידן+, גם ב-KIII Pro ניתן לצפות בלוח השידורים (EPG), להקליט להתקן חיצוני ולקבל מידע על התוכן המשודר זה עתה בזמן זפזופ בין הערוצים.

אבל מה שהיה חשוב לנו בבדיקת פונקציית העידן+ במזרים היא מהירות ההפעלה ואיכות הקליטה. אז על איכות השידור כבר דיברנו,. בבדיקת מהירות ההפעלה בדקנו כמה זמן לוקח למערכת להגי ממצב כבוי מלא להגיע למצב תפעול. לקח לה 20 שניות מרגע הלחיצה על הכפתור האדום בשלט, וזה סביר בהחלט. יש שיעדיפו אולי להשאיר את המזרים פועל כל הזמן, שזו אולי אפשרות עדיפה.

מעבר ליכולות עידן+, שכאמור התרשמנו מהן לטובה, KIII Pro גם משמש כמזרים מדיה לכל דבר. כך ניתן לצפות בתכנים מכונן USB מקומי או מספרייה משותפת ברשת, לצפות בסרטונים ב-YouTube או בתכנים שונים שיש לאפליקציות אנדרואיד להציע.

כדי להציג סרטון וידאו השתמשנו בנגן VLC אותו הורדנו מחנות האנדרואיד וכדי להקשות את הבדיקה עוד יותר, את התכנים ניגנו מכונן הרשת בלבד. בדקנו מספר סוגי קבצים כמו AVI ו-MKV, כולל איכויות גבוהות של 4K. מצאנו כי כאשר ניגנו תכני Full HD הוידאו עבד מצוין ללא גמגום. כאשר ניסינו לנגן תוכן כבד יותר כמו 4K, הנגן עבד באיטיות ולא הצליח לנגן כראוי. לכן העברנו את הקובץ להתקן USB משם התצוגה עברה באופן חלק. כן מצאנו כי רשת 5 ג'יגה-הרץ תפקדה טוב יותר מאשר 2.4 ג'יגה-הרץ, שכן במקרה שלנו המרחק לנתב היה קצר יחסית – כ-4 מטר עם קיר מפריד באמצע.

היישום TV Center, כאמור לעיל, מבוסס על קודי (Kod) בגרסה 17. כד הדלקנו את המכשיר הוא הוצג מיד על שולחן העבודה, וחשבנו שהוא כבר הותקן מראש. אז זהו, שלא. צריך להיכנס למגירת האפליקציות ולבצע התקנה חד פעמית משם, אבל באמת מדובר בתהליך קצרצר. היישום מציע תוספים רבים וניתן להתקין כל תוסף אחר בו רוצים. עם זאת, מכיוון שהוא מובנה במערכת, לא ניתן לעדכן את קודי לגרסה חדשה יותר אלא רק בעדכון של כל מערכת ההפעלה. לכן העדפנו להשתמש בקודי מחנות האפליקציות שהתקנו בעצמנו.

KIII Pro גם מגיע עם אפליקציית AirPin Pro בחינם. אפליקציה זו הופכת את המזרים לשרת מדיה עם תמיכה בהזרמה למכשירים חכמים. היא תומכת ב-AirPlay של אפל (Apple) או Miracast במכשירי האנדרואיד (Android). בנוסף יש תמיכה בפרוטוקול DLNA, כך שאפשר לדוגמה להזרים תוכן ישירות לטלוויזיה או מחשב דרך הרשת הביתית.

אם כבר דיברנו על חנות האפליקציות, אנחנו בדקנו את KIII Pro עם אפליקציית מאקו, רשת, ערוץ 10 וגם כמה משחקים. באפליקציות של כל שלושת הערוצים נתקלנו בבעיות תצוגה, עד כדי שקשה מאוד לתפעל אותן. זה דיי מאכזב כי זו הייתה אחת הציפיות שלנו בשימוש עם המזרים.

בדקנו גם משחקים כמו Angry Birds ו-Asphalt 8. הראשון עבד כמו שצריך, והשני זרם פחות טוב. הגרפיקה העשירה של Asphalt 8 גמגמה ולא הוצגה באופן חלק כפי שהיא צריכה להיות. כדי לשחק במשחקים צריך להצטייד במקלדת או בבקר משחק, כי עם השלט וודאי שזה לא ממש אפשרי.

שלט רחוק? עדיף מקלדת ועכבר

השלט המגיע עם KIII Pro הוא אולי האכזבה הכי גדולה שלנו מהמכשיר. מעבר לגודל הפיזי וסידור הכפתורים שלא ממש היה לנו נוח, הוא לא עושה הרבה. כלומר, מקשי החיצים זה הדבר היחיד ששימושי בו וגם זה עובד טוב רק במסך הבית ופחות טוב בתוך האפליקציות.

כן ישנה אפשרות לשליטה בעכבר, אבל רק על ידי כפתורי החיצים. כך כדי להזיז את הסמן צריך ללחוץ על החץ הרצוי 'ולהמתין' עד שיגיע לנקודה ואז ללחוץ על כפתור האישור. במקום לשלב עכבר אוויר כפי שיצרניות אחרות עשו, מיקול עשתה בחירה גרועה בשלט שלא יכול לשלוט בדבר. לדאבוננו נאלצנו לוותר על השלט ובמקומו להשתמש במקלדת המשולבת עם עכבר.

השורה התחתונה

KIII Pro הוא מזרים מדיה איכותי וחזק בהשוואה לאחרים בשוק. יש לו עדיין לא מעט חסרונות כמו חוסר תאימות יישומים, ממשק לא נוח ושלט רחוק שכמעט ואינו שימושי. כן הוא מצליח לנגן וידאו בהזרמה באיכות טובה, מפעיל משחקים וקודי בצורה חלקה וכן משלב ממיר עידן+ איכותי שזו גם הסיבה העיקרית לבחור בו.

בהשוואה לשאר מזרימי המדיה, KIII Pro נחשב ליקר יחסית כאשר מחירו הוא 133.99 דולר, שהם קצת פחות מ-500 שקל (לפני מיסים). זו אולי מדוע לא היינו בוחרים בו באפשרות הראשונה, אבל מי שמוכן להסתפק בזיכרון עבודה (RAM) של 2 ג'יגה-בייט, יכול לרכוש את דגם KII Pro במחיר של 75 דולר.