אחד השיקולים ברכישת טלפונים חכמים הוא העדכונים – אך עד היום קשה היה לנחש כמה עדכונים יקבל מכשיר מסוים כאשר הוא עדיין חדש. בסוף השבוע נפתח אתר חדש בשם AOSMark, המציג לראשונה דירוג של היצרניות לפי כמות העדכונים שהן טורחות לבצע, כמו גם את הדגמים המעודכנים ביותר.

האתר מדרג את היצרניות לפי מספר העדכונים הממוצע שהן מוציאות לכל מכשיר. יוצריו מציינים כי המדד סופר עדכונים גדולים, שבהם משתדרגת גרסת הפיתוח (API) של אנדרואיד (למשל: מ-7.0 ל-7.1 נחשב למרות ששניהם תתי-גרסאות של Nougat, אבל מ-7.1 ל-7.1.1 לא נחשב), ומוסיפים כי המדד אינו מושלם, מאחר והוא אינו משקלל את הזמן שלוקח לכל יצרנית לעדכן כל דגם, אך הם שוקלים להוסיף את המדד הזה בעתיד.

כפי שניתן לראות בטבלה, שממנה ניפינו יצרניות שאינן מוכרות בארץ, גוגל (Google) נמצאת כצפוי במקום הראשון עם 3.5 עדכונים בממוצע לכל מכשיר Nexus או Pixel; במקום השני נמצאת OnePlus עם 2.75 עדכונים בממוצע לכל מכשיר; במקום השלישי נוקיה (Nokia) עם 1.82 עדכונים בממוצע לכל מכשיר; במקום הרביעי סוני (Sony) עם 1.63 עדכונים למכשיר בממוצע; במקום החמישי סמסונג (Samsung) עם 1.28 עדכונים למכשיר בממוצע; וכן הלאה.

מפת הדגמים המעודכנים ביותר מציגה נתון מעניין: דווקא יצרניות שממוצע העדכונים שלהן למכשיר נמוך למדי, נוטות לעדכן מכשירים מסוימים מאוד פעמים רבות. ככל הנראה, הציון הכללי הנמוך של HTC וסוני, שמכשיריהן נמצאים בראש הטבלה, מעל אלה של גוגל, נובע מכך שהחברות עדכנו רק את המכשירים המסוימים האלו, וקיפחו את היתר. במקרה של סמסונג סביר יותר להניח שהציון הנמוך נובע מכך שהיא מוציאה מדי שנה עשרות דגמים ותתי-דגמים, שבלתי אפשרי לעדכן את כולם.

מלבד העובדה שהאתר לא משקלל כרגע את מהירות העדכונים, יש לזכור כי גם מכשירים המעודכנים על ידי היצרנית שלהם לא תמיד יזכו לקבל את העדכון, שכן היבואניות ומפעילות הסלולר בכל מדינה מעורבות בתהליך העדכון, ולפעמים לא טורחות לאשר אותו לעולם.

יוצא דופן אחד שיוצרי האתר טורחים לציין הוא זה שאינו מופיע בו כלל: iPhone. הטלפון של אפל, לדבריהם, אמור לקבל לפי המדד הנוכחי שלהם בין 5 ל-6 – שכן בשנתיים האחרונות יצאו עדכוני iOS ל-5 או 6 דורות אחורה (תלוי אם סופרים את 8 ו-X כשני דורות נפרדים).