הזינוק בשימוש באפליקציות והגידול המסיבי בנפחי אחסון של מכשירים הביאו למצב של 'כאוס דיגיטלי', המתבטא בתחזוקה גרועה של אפליקציות מרובות וחשיפת המכשירים השונים לאיומי אבטחה. מחקר חדש של מעבדת קספרסקי – שנעשה גם בקרב משתמשים ישראלים – חושף את היקף בעיית הכאוס הדיגיטלי בקרב משתמשי אינטרנט ברחבי העולם.

המחקר מצא כי משתמשים מתקינים בדרך כלל 12 אפליקציות אנדרואיד בכל חודש, אך מוחקים רק 10, ולמעשה מוסיפים למכשיר שתי אפליקציות על בסיס חודשי. ריבוי האפליקציות הופך את הניהול שלהן לקריטי אם ברצוננו למנוע כאוס דיגיטלי. עם זאת, נמצא כי רק ב-55% מהמקרים משתמשים ביצעו בדיקה וריענון של תוכן המכשיר שלהם על בסיס קבוע ומחקו אפליקציות ומסמכים שאינם בשימוש.

הממצאים מתפרסמים בדוח חדש של מעבדת קספרסקי בשם "הכאוס הדיגיטלי וסכנותיו". המחקר מבוסס על תובנות שנאספו משילוב בין סקר מקוון שנערך ב- 17 מדינות, לרבות ישראל, ניתוח סטטיסטי מרשת האבטחה של קספרסקי (KSN) ובחינת ביצועי אפליקציות שנערך על ידי מעבדת קספרסקי.

הצטברות הכאוס הדיגיטלי מביא לכך שניקוי ועדכון של אפליקציות הופכים לחשובים מאי פעם, וזאת כדי להילחם בנוזקות המשתמשות בנקודות תורפה של אפליקציות כדי לחדור למכשירים. עם זאת, במחקר נמצא כי רק 28% מהמשתמשים מבצעים עדכון לאפליקציות והם עושים זאת רק כאשר מכריחים אותם. עוד מראה המחקר כי 10% מהמשתמשים מנסים להימנע מעדכונים.

קרא עוד:  מעכשיו אפשר להזדהות בטביעת אצבע ב-WhatsApp גם באנדרואיד

אחת הסכנות העיקריות הנובעות מהתנהלות המשתמשים היא שהאפליקציות עצמן עלולות להעמיד בסיכון את נתוני המשתמש ואת המכשיר. ממצאים טכניים של מעבדת קספרסקי מראים כי מתוך 100 אפליקציות אנדרואיד שמשתמשים יכולים לנהל (לדוגמא, להתקין או למחוק), ל-83 יש גישה לנתונים רגישים של המשתמש, כגון אנשי קשר, הודעות ונתונים, והן אפילו יכולות לבצע שיחות ולשלוח הודעות SMS.

ממצאים נוספים מראים כי אפליקציות מסוימות יכולות לפעול גם ללא הרשאות משתמש. ממוצע האפליקציות על מכשיר האנדרואיד למשתמש הוא 66. כאשר נבדק מדגם מייצג של 66 מאפליקציות האנדרואיד הנפוצות ביותר, 54 מהן פעלו ברקע המכשיר, לעיתים מבלי שהמשתמשים ידעו זאת, והן צרכו בממוצע תעבורה של 22 מגה בייט ביום ללא שום פעולה מצד המשתמש.

הגדרות האפליקציות נותנות למשתמשים רמת שליטה מסוימת לגבי הרשאות הגישה והאינטראקציה במכשיר. יחד עם זאת, המחקר מצא כי רק 40% מהמשתמשים מבצעים התאמת הגדרות יזומה באפליקציות במכשיר החכם שלהם. יתרה מכך, רק 32% יסרבו להתקין אפליקציה במידה והם אינם מרוצים מתנאי השימוש המוצגים להם בעת ההתקנה.

לדברי נעם פרוימוביץ, מנכ"ל קספרסקי ישראל, "משתמשים חושפים את המכשירים והנתונים האישיים שלהם לאיומי אבטחה מפני שהם אינם נוקטים בצעדים פשוטים, אך חיוניים, כגון ניקוי ועדכון תוכנה ואפליקציות, התאמת הגדרות והסרה של אפליקציות שאינן נמצאות בשימוש. הצטברות הכאוס הדיגיטלי במכשירים שלנו מביא לכך שאנו מתעלמים יותר ויותר מתחזוקת האפליקציות הללו. אנו עושים זאת תוך סיכון עצמי, מכיוון שהדבר עלול להוביל למגוון רחב של בעיות כמו: בעיות בתפעול המכשיר, בעיות בחיי הסוללה והידבקות בנוזקות. לאפליקציות יש גישה לחלק מהנתונים הרגישים והאישיים ביותר שאנו שומרים במכשירים שלנו ומשתמשים לעיתים קרובות אינם מודעים לכך שמידע זה משותף עם גורמים נוספים. אנו קוראים למשתמשים לעשות סדר בבית הדיגיטלי שלהם, בדיוק כמו שהם דואגים לניקיון הבית הפיזי שלהם".

קרא עוד:  גוגל תתייג אתרים איטיים בדפדפן הכרום

למחקר המלא

*הודעה לעיתונות