אחת הבעיות הגדולות עם סוללות במערכות מחשוב היא ניהול החום שלהן. חוקרים ב-ETH בציריך בשיתוף מדענים מ-IBM יצרו אב-טיפוס של סוללת זרימה שלא רק מספקת אנרגיה, אלא גם מקררת את הרכיבים הצמודים לה תוך כדי פעולה.

בסוללות מסוג זה, המכונות סוללות זרימה (flow batteries), הפקת האנרגיה מבוצעת באמצעות תגובה אלקטרוכימית בה שני נוזלים אלקטרוליטיים מוזרמים בלולאה סגורה לתוך תא הסוללה. טכנולוגיה דומה משמשת כיום במערכות חשמל גדולות, כמו סוללות של תחנות כוח סולאריות שמאחסנות את האנרגיה הנקלטת לשימוש עתידי, ומקררות את הלוחות תוך כדי. החוקרים בציריך הצליחו להקטין את הסוללות הללו לעובי של 1.5 מילימטר, מה שהופך אותן לשימושיות לקירור שבבים במערכות אלקטרוניקה וחבילות שבבים (chip stacks).

הסוללות המזעריות הללו יכולות לספק ואט אחד לכל סנטימטר רבוע של תאי סוללה, גם לאחר שלוקחים בחשבון את צריכת החשמל של מערכת שאיבת האלקטרוליטים.

אספקת החשמל שמייצרות הסוללות הללו עדיין נמוכה מדי, ולכן דורשת המשך של מחקר לפני שניתן יהיה ליישם את הטכנולוגיה בשטח. ניתן רק לקוות שתוך מספר שנים, נוכל להחליף את סוללת הליתיום-יון הוותיקה באחת שמספקת גם קירור למכשיר אותו מפעילה.

תמונה: Martin Abegglen cc flickr