טכנאי עד הבית

היצרנית האמריקנית Pine, המתמחה בייצור מחשבים זולים במיוחד המיועדים לחובבי המייקרים המעוניינים לשלב אותם במערכות שונות, החלה לקבל הזמנות מוקדמות לגרסה הראשונה של ה-PinePhone, מכשיר טלפון חכם המבוסס על גרסת קוד פתוח של מערכת ההפעלה לינוקס (Linux).

בשלב זה PinePhone נמצא בגרסת ניסוי המכונה ״Brave Heart״, כאשר גרסה סופית לגמרי של המכשיר תימכר החל מחודש מרץ 2020. אולם ב-Pine טוענים כי גם גרסה זו עברה בדיקות רבות, ועל כן היא נחשבת כמעט מוכנה.

המפרט הצנוע של PinePhone כולל מעבד ארבע ליבות מסוג Allwinner A64, זיכרון עבודה בנפח 2 גיגה-בייט, מסך LCD בגודל 5.95 אינץ׳ ורזולוציה של 1440X720, חיבורי USB-C ויציאה לתצוגת על מסך, מצלמה קדמית באיכות 2 מגה-פיקסל ומצלמה אחורית של 5 מגה-פיקסל, סוללה בנפח 3000 מיליאמפר/שעה וחיבור סלולרי בדור רביעי.

סביר להניח שהמפרט הזה לא יפתה הרבה רוכשים פוטנציאליים המתעניינים במכשירי הדגל של היצרניות המובילות בתחום, אולם ה-PinePhone מחזיק ביתרונות אחרים: עבור חובבי לינוקס המעוניינים לנבור בקרבי המערכת, אופיו הפתוח מאפשר שינוי כל פרט בממשק ובתוכנות המותקנות.

המחיר עומד על 149 דולרים, וניתן למעשה להתקין עליה כל גרסה של לינוקס הקיימת בשוק – אם כי כמובן שלא כולן מותאמות למסך הקטן מבחינת ממשק מגע ואפליקציות.